Galaxy A9 Star: Дали Samsung копирал делови од iPhone X?

Samsung

Неодамна Самсунг доби судиски удар за што мораа да платат на Apple за тоа што во своите модели копираа делови од дизајнот на првиот iPhone. За среќа, со текот на годините, дизајните на корејската фирма се оддалечија доста од телефоните на Apple. Иако се чини дека работите ќе се променат со новиот Галакси А9 везда на потписот.

Од првите слики на овој Galaxy A9 Star протекоа во различни медиуми. И благодарение на нив, веќе излегоа првите гласови во кои се вели дека Samsung е инспириран од дизајнот на iPhone X на овој телефон. Дали се во право или не?

Не станува збор за изрезот, што се чини дека нема да го видиме во телефоните на корејската марка, туку станува збор за положбата на задните камери. Бидејќи брендот се одлучи да ги воведе камерите вертикално одзади, во еден агол. Така оставајќи повеќе простор за сензорот за отпечатоци.

Дизајн што го видовме во модели како Huawei P20. Се чини дека Samsung исто така се обложи на истото во овој Galaxy A9 Star.Но тука завршуваат сличностите со iPhone X на компанијата. Бидејќи моделот на корејската фирма нема изрез.

Не знам дали има доволно аргументи да кажам дека овој Galaxy A9 Star е инспириран од телефонот на компанијата Купертино. Задните камери едноставно се поставени вертикално и во еден агол. Допуштајќи го дизајнот на задниот дел е почист и има повеќе простор за сензорот за отпечатоци.

Но, ова е сè што имаат заедничко и на двата модели. За сега не е познато кога овој Galaxy A9 Star ќе биде лансиран на пазарот. Но, имајќи го ова прво протекување во форма на фотографии веќе, не треба да трае премногу долго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.