Galaxy S8 веќе официјално ги потврди сите гласини и протекувања

El Samsung Галакси S8 тој ќе беше официјално претставен на Светскиот мобилен конгрес, како и повеќето членови на семејството Галакси. Сепак, моравме да почекаме до денес за да го запознаеме новиот предводник на јужнокорејската компанија што беше претставен пред целиот свет, во Newујорк, откако видовме огромна количина гласини и протекувања што во повеќето случаи биле потврдено.

Новиот мобилен уред на Samsung стана познат како терминал со внимателен дизајн до последниот милиметар, огромна моќ благодарение на Процесор Snapdragon 835 што се монтира внатре и камера што несомнено ќе биде референца на пазарот на мобилни телефони во наредните месеци. Исто така, овој пат Samsung ни понуди две верзии кои се разликуваат според големината на екранот и батеријата.

Дизајн

Една од работите што најмногу го привлекува вниманието на новиот Galaxy S8 е неговиот дизајн, за што уште еднаш се грижи Самсунг до крајност. Изненадувачки е и огромниот екран што го зафаќа скоро целиот преден дел на уредот, следејќи ја патеката започната пред неколку недели од страна на LG G6.

Јужнокорејската компанија по овој повод подготви две верзии на Galaxy S8. Првиот со исто име ни нуди 5.7-инчен екран и втора верзија со 6.2-инчен екран. И во двата случаи резолуцијата е QHD со 2.960 x 1.440 пиксели и Super Amoled технологија што гарантира интензивни бои и длабоки црни.

Што се однесува до боите во кои ќе биде достапен, наоѓаме три различни варијанти; Полноќно црно, орхидеи сиво и арктичко сребро. Секако, повеќе од можно е дека, како што се случи со Galaxy Edge 7 и другите уреди на Samsung малку по малку и со текот на времето да го видиме доаѓањето на пазарот на нови верзии во боја, а тоа е дека само три се тие се дефинитивно малку кратки.

Карактеристики на Samsung Galaxy S8

Следно, го прегледуваме Главни карактеристики и спецификации на Samsung Galaxy S8;

 • Димензии: 148,9 x 68,1 x 8 mm
 • Тежина: 155 грама
 • Екран: 5,8-инчен заоблен Super AMOLED со резолуција од 1.440 x 2.960 пиксели
 • Процесор: Exynos 8895 или Qualcomm Snapdragon 835 (во зависност од регионот). Октакор (2,3 Ghz + 1,7 Ghz) 64 Бит 10 нанометри
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB може да се прошири со microSD картичка до 256 GB
 • Задна камера од 12 мегапиксели со OIS леќа и f / 1.7
 • Предна камера од 8 мегапиксели со f / 1,7 и автофокус
 • Батерија: 3.000 mAh
 • Оперативен систем: Андроид 7.0 со TouchWiz
 • Други: IP68 заштита, брзо полнење и безжично полнење

Samsung

Карактеристики на Samsung Galaxy S8 +

Следно, го прегледуваме Samsung Galaxy S8 + главните карактеристики и спецификации;

 • Димензии: 159,5 x 73,4 x 8,1 mm
 • Тежина: 173 грама
 • Екран: 6,2-инчен заоблен Super AMOLED и резолуција од 1.440 x 2.960 пиксели
 • Процесор: Exynos 8895 или Qualcomm Snapdragon 835 (во зависност од регионот). Октакор (2,3 Ghz + 1,7 Ghz) 64 Бит 10 нанометри
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB може да се прошири со microSD картичка до 256 GB
 • Задна камера од 12 мегапиксели со OIS леќа и f / 1.7
 • Предна камера од 8 мегапиксели со f / 1,7 и автофокус
 • Батерија: 3.500 mAh
 • Оперативен систем: Андроид 7.0 со TouchWiz
 • Други: IP68 заштита, брзо полнење и безжично полнење

Повеќе моќ да се измери со секого

Samsung одлучи да не влегува во борбата со RAM меморијата во која учествуваат многу производители, обезбедувајќи им на нивните уреди 6, па дури и 8 GB RAM меморија, но сепак постигна паметен телефон кој можеше да ги уништи сите записи на AnTuTu и дека тој е повик за „уништување“ на конкуренцијата.

Новиот Galaxy S8 има два различни процесори во зависност од пазарот. Од една страна наоѓаме а Snapdragon 835, најнапредниот и најмоќен чип на Qualcomm а од друга а Exynos 8895 Самопроизведено и очигледно наменето за европските купувачи, иако оваа информација не е потврдена.

Што се однесува до RAM меморија наоѓаме 4 GB што ќе гарантира флуидност за извршување на каква било активност што ја предлагаме.

Кученце

Ако го споредиме во овој дел со неговиот претходник, Галакси S7, според информациите од самиот Самсунг, откриваме дека Галакси С8 е до 10% помоќен, а во случајот на Галакси С8 + се искачува до 27%, што го прави јасен чекор напред што компанијата го направи Јужнокорејски Ова во голема мера се должи на новиот Snapdragon 835, означен дека многу се истакнува на пазарот на мобилни телефони.

Batería

Еден од аспектите за кои помалку информации што сме ги знаеле и знаеме, и покрај фактот дека Galaxy S8 е веќе официјален, е батеријата, која му зададе толку многу проблеми на Samsung во Galaxy Note 7. Можеби ова е причината зошто јужнокорејската компанија го прави тоа не сакаше да открие премногу детали, освен фактот дека Galaxy S8 ќе има 3.000 mAh, од 3.500 mAh на Galaxy S8+.

Според Самсунг, на сите корисници ќе им понуди поефикасна изведба за да се намали потрошувачката на енергија и со тоа да се спречи нејзиното симнување без да може да го користите уредот барем еден ден. Засега и чекајќи да го тестираме новиот Галакси С8, мора да му веруваме на Самсунг и неговите информации, и пред се да се надеваме дека проблемите од минатото што доведоа до повлекување на Галакси Ноут 7 од пазарот не се репродуцирани.

Pробустен и достапност

Како што потврди и самиот Самсунг, Галакси С8 ќе се појави на пазарот на 19 април, иако од вчера веќе може да се резервира ширум светот, во продавници како Амазон, кои очигледно, во отсуство на официјална потврда, ќе започнат со испорака на новите уреди на следниот 20 април.

Како што се шпекулира, секој корисник што ќе го набави новиот терминал Самсунг може да го има 10 дена пред датумот одреден од јужнокорејската компанија за премиера на својот нов предводник.

Galaxy S8 цена

Galaxy S8 + цени 

Што мислите за новиот Galaxy S8 што беше официјално претставен денес?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.