Galaxy Z Flip: сè што треба да знаете за новиот смартфон што може да се склопи на Samsung

Галакси З Флип

Вториот облог на Самсунг на пазарот на смартфони што се преклопува се вика Galaxy Z Flip. Samsung Galaxy Z Flip доаѓа со сосема поинаков дизајн од Galaxy Fold, формат што се преклопува како книга. Galaxy Z Flip е тип на школка, сличен на Motorola RAZR, но со повисоки спецификации од моделот Motorola.

Овој модел, поради режимите на отворање што ни ги нуди, многу потсетува на традиционалните кутии во прав за шминка користени од жени, нишата јавност на која е наменет овој терминал, иако не исклучиво. Samsung не сакаше да ги трпи истите проблеми со екранот на Galaxy Fold и го заштити екранот со ултра-тенка чаша, без пластични филмови.

Галакси З Флип

Екранот на Z Flip е покриен со ултра-тенко стакло за да се заштити екранот од гребнатини или удари, така што проблемите што ги претстави првата генерација на палетата Fold нема да бидат репродуцирани на Z Flip. Исто така ви овозможува значително да го намалите бројот на брчки предизвикани од употреба на пластични материјали. Како што можеме во промотивните слики, големината на преклопениот Z Flip се вклопува во скоро секој џеб и може да се отвори со една рака.

Овој нов модел има различни режими на отворање, Не само што се отвора како телефон од типот школка, туку можеме да го отвориме како да е лаптоп, идеална функција за да можеме удобно да правиме селфи, како што видовме во презентацијата. Гигантскиот екран што ни го нуди откако ќе се отвори, е 6,7 инчи со формат 22: 9, што го прави идеален паметен телефон за социјални мрежи и потрошувачка на мултимедијална содржина.

Поврзана статија:
Галакси С20 е новиот облог на Самсунг за високата класа

Шарка на Galaxy Z Flip, најважниот дел, дури и над екранот, е инспириран од цвет на лотос и е артикулиран со задоволително движење на преклопување, овозможувајќи прилагодување на аголот на затворање. Покрај тоа, благодарение на нејзината убедлива технологија, тој одбива секаков вид нечистотија што може да се влезе внатре и што може да влијае на работата на механизмот на долг рок.

Екстернирот со екран од 1,03 инчи е дизајниран да прикажува известувања што чекаме да ги прочитаме на терминалот, но покрај тоа, тој исто така ни овозможува да одговараме на повици со лизгање на прстот на него. Овој екран Сметам дека е најслабата точка на овој терминал, бидејќи тоа нè принудува, да или да, да мора да го отвориме терминалот за да консултираме каква било порака или известување што ќе го добиеме, но ако земеме предвид дека тоа практично не се гледа бидејќи е скриено под бојата на терминалот, тој може делумно да се оправда одлуката на Самсунг.

Galaxy Z Flip камери

Галакси З флип камера

Посветеноста на Самсунг кон овој нов концепт на смартфон што се преклопува не ги занемарува камерите, најважниот дел за многу корисници кога станува збор за обновување на нивниот терминал, сепак, Samsung не платил ист интерес како во нов опсег Galaxy S20очигледно затоа што цената вртоглаво би се зголемила.

Galaxy Z Flip вклучува две задни камери, 12 mpx главно и 12 mpx телефото, со фокусни отвори на f / 1.8 и f / 2.2, соодветно. Предната камера ни нуди резолуција од 10 mpx со бленда од f / 2.4.

Специјално издание на Том Браун

Samsung започна соработка со американскиот дизајнер за машка облека Том Браун специјално издание на Galaxy Z Flip, специјално издание кое ќе ги вклучува Galaxy Buds и Galaxy Active. Во однос на цената на ова специјално издание, ќе мора да почекаме неколку дена за да го знаеме дали конечно ќе стигне до сите земји каде што ќе биде достапен овој нов смартфон што може да се склопи.

Спецификации на Galaxy Z Flip

Галакси З Флип

Внатрешен екран 6.7-инчна AMOLED технологија со FullDH + резолуција и формат 22: 9
Надворешен екран 1.06-инчен AMOLED со резолуција од 300 × 116 пиксели
Процесор Snapdragon 855+ (XNUMX-та генерација)
RAM меморија 8 GB
Внатрешно складирање Тип 256 GB UFS 3.0
Задна камера 12 mpx f / 1.8 главна камера и 12 mpx f / 2.2 секундарна камера
Предна камера 10 mpx f / 2.4
Система operativo Андроид 10 со One UI 2.0
Batería 3.300 mAh - поддржува брзо и безжично полнење.
Conectividad Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C
Otros Читач на отпечатоци на страна - звучници на AKG

Galaxy Z Flip цена и достапност

Галакси З Флип

Како што истакнаа многу гласини, Самсунг сакаше да не го одложува лансирањето на овој нов терминал и датумот на лансирање е 14 февруари, за три дена. Во однос на цената, како што истакнуваа и гласините, цената е околу 1.500 евра. Има само верзија со 256 GB простор, 4G верзија. Во моментов 5G верзија на овој модел нема да биде лансирана.

Во Шпанија ќе бидат достапни две бои: чисто огледало и црно огледало, Златната верзија што ја видовме за време на презентацијата се чини дека во моментот не е планирана за нејзино лансирање во Шпанија, како верзијата на дизајнерот Том Браун.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.