Galaxy Note 10 vs Galaxy Note 10+: Како тие се разликуваат

Само вчера официјално беше претставен high-end-от на Samsung, со два нови телефони овој пат. Корејскиот бренд ни остави Galaxy Note 10 и Galaxy Note 10+. Два телефони кои имаат многу заеднички аспекти, но исто така имаат низа разлики, што е важно да се знаат. Затоа, ние ќе ви кажам повеќе во врска со ова подолу.

Од доставуваме споредба со Galaxy Note 10 и Note 10+. На овој начин, можете да видите кои аспекти ги имаат заеднички и како се разликуваат овие модели на Samsung. Особено во случај да размислувате да купите некој од нив кога ќе бидат пуштени во продажба на крајот на овој месец.

Дизајн

Дизајнот на двата телефони е идентичен, како што видовме на нивните фотографии. И двајцата не оставаат со екран со скоро никакви рамки, каде што наоѓаме единствена дупка во горниот централен дел од неа. Тоа е дизајн кој е во прекин со она што вообичаено го наоѓаме кај телефоните на Самсунг. Но, можеме да видиме дека овие Galaxy Note 10 одлично го искористуваат екранот и предниот дел, благодарение на овој дизајн. Сензорот за отпечатоци е интегриран под екранот.

Задниот дел на двата уреди е исто така идентичен, иако во случајот на Galaxy Note 10+ имаме дополнителен ToF сензор, што можеме да го видиме сместено покрај камерите, веднаш до блицот на истата. Тоа е минимална разлика во оваа смисла, во дизајнот, но мора да се спомене. За останатите, единствената разлика е во големината, бидејќи нормалниот модел има 6,3-инчен екран и 6,8-инчен модел Plus, со поголема резолуција исто така.

Процесор, RAM меморија и меморија

Exynos 9825

Процесорот на оваа нова висока класа е ист во двата случаи: Exynos 9825. Овој чип беше воведен неколку часа пред телефоните, и тој претставува важна промена за корејскиот бренд. Станува збор за процесор произведен во 7 nm, што е првиот од Samsung што е произведен во овој процес. Тоа е главната промена што ја наоѓаме во неа во врска со ова.

Двата телефони имаат различни комбинации на RAM и меморија. Galaxy Note 10 има RAM меморија од 8 GB И доаѓа со единствена комбинација на внатрешно складирање, 256 GB во овој случај. Покрај тоа, овој модел нема можност за проширување на овој капацитет, бидејќи нема слот за microSD, што е една од поплаките на многу корисници денес.

Додека Galaxy Note 10+ ни остава 12 GB RAM меморија и две комбинации за складирање, 256 и 512 GB, и во двата случаи може да се прошири до 1 TB со користење на microSD. Значи, тоа е важно лансирање во овој поглед за корејскиот бренд, кој на корисниците им нуди голема количина простор за складирање. Но, генерално можеме да видиме дека и двајцата ни нудат многу простор за складирање.

Камери

Еден од аспектите каде можеме да видиме јасна разлика е во фотоапаратите, иако тоа не е детерминирачки аспект. Двата телефони имаат ист преден сензор. Станува збор за камера од 10 MP со решетка f / 2.2 и дека има технологија Dual Pixel, како што потврди и самата компанија во својата официјална презентација. Исто така во задните камери има многу заедничко.

Двата Galaxy Note 10 ги имаат трите главни сензори заеднички. Во овој случај, Самсунг користеше комбинација на Ултра широк агол (123º) со сензор од 16 MP и отвор на отвор f / 2.2 + широк агол (77º) со 12 MP и променлива решетка меѓу 1.5 и 2.4 + 12 MP сензор со оптички зум и бленда f / 2.1. Ова се наоѓа во двата телефони од овој висок опсег.

Во случајот на Galaxy Note 10+, покрај овие сензори имаме и четврти сензор, што е ToF сензор со VGA. Тоа е четвртиот сензор што го најдовме на телефонот. Тоа е сензор дизајниран да ја мери длабочината и да им помогне на камерите да направат подобри фотографии. Покрај тоа, сите камери во двата модели се напојуваат со вештачка интелигенција, која ни дава функции како што се детекција на сцена или некои дополнителни режими на фотографирање.

Batería

Батеријата е уште едно од полињата каде наоѓаме јасни разлики помеѓу двата телефони. Бидејќи нивните големини се различни, веќе може да замислиме дека големината на батеријата ќе биде различна помеѓу двата модели. Ова е исполнето, но не само што големината е различна, туку и различното брзо полнење што го има секој модел.

Galaxy Note 10 пристигнува со капацитет на батерија од 3.500 mAh. Во комбинација со процесорот на телефонот, во овој случај треба да ни даде добра автономија. Батеријата има и брзо полнење од 25W, така што е добро оптеретување, што ви овозможува да го полните телефонот со голема брзина. Покрај тоа што има и безжично полнење и обратно безжично полнење, популарно за Samsung.

Од друга страна го наоѓаме Galaxy Note 10+, кој користи батерија со капацитет од 4.300 mAh. Willе ни овозможи поголема автономија од вообичаениот модел, се очекува барем. Иако една од големите разлики се однесува на неговото брзо полнење, што во овој случај е 45W. Без сомнение, тој е претставен како еден од најмоќните на Андроид. За останатите, има и безжично полнење и обратно безжично полнење, како и нормалниот модел.

Компатибилност со 5G

Exynos 9825

Како што се случи со Galaxy S10 во февруари оваа година, наоѓаме модел кој има 5G компатибилност. Тоа е Galaxy Note 10+ која има специјална верзија компатибилна со 5G. За да се овозможи ова, модемот Exynos 5100 е користен во процесорот на телефонот, Exynos 9825. Оваа верзија наскоро ќе се појави на пазарот, како што потврди Samsung.

Оваа верзија со 5G ќе биде лансирана во Шпанија од страна на Водафон, Ова е нешто што веќе е потврдено, иако во моментот нема информации за цената што ќе ја има оваа верзија. Сè сугерира дека тој ќе биде најскап, надминувајќи 1.209 евра за најскапиот модел на Note 10+. Но, наскоро очекуваме потврда од брендот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.