ThrottleStop: Како да го програмирате процесорот за лаптоп според вашата работа

оптимизирајте ја брзината на процесорот во Windows

ThrottleStop е мала алатка за Windows која може да ни помогне брзо да ги програмираме компјутерот и неговиот процесор, во зависност од работата што ја работиме секојдневно.

Тежината на оваа алатка е исклучително мала, што во споредба со функционалностите што би ни ги понудила кога станува збор користете ја максималната или минималната моќност на јадрата на процесорот, практично е нешто импресивно. Со мали трикови за усвојување, ќе имаме можност да извршиме различни тестови на секоја од овие јадра и подоцна, знаејќи како да ја конфигурираме алатката така што процесорите ќе работат според секоја дневна активност што ја извршуваме.

Го бараме вистинскиот профил на процесорите во нашиот компјутер

Пред сè, вреди да се спомене тоа ThrottleStop е алатка посветен специјално за лаптопи со Виндоус (според инвеститорот), иако може добро да се користи на десктоп компјутери. Откако ќе ја преземеме оваа мала алатка (што е пренослива) при првото извршување, ќе најдеме прва анализа за тоа што се случува со нашиот процесор.

Кон десната страна се наоѓа област која тоа ќе ја опише работата на нашиот процесор, каде што ќе се прикаже моменталната температура на истата, максимумот што го достигнал, употребата на секое јадро меѓу неколку други карактеристики. Најинтересно од сè е лево, место каде што можете да видите четири мали кругови што ќе станат профили што би можеле да ги користиме во зависност од секоја активност што ја извршуваме; Ова значи дека ако го избереме точниот, би можеле:

  1. Работете со максимална моќност
  2. Кога играме на компјутер
  3. Со ексклузивна употреба на Интернет
  4. Оптимизирана работа кога компјутерот има само батерија

Според развивачот на ThrottleStop, ова значи дека ако во одреден момент ќе бараме работи со максимална моќност на јадрата на процесорот, ние мора да ја избереме првата опција; ако беше така, препораката на авторот е компјутерот да биде поврзан со директен штекер.

Скоро слична ситуација може да се појави кога компјутерот се користи за игри, бидејќи некои од овие забавни апликации бараат премногу ресурси на Виндоус, а со тоа и повеќе енергија поврзана со компјутерот.

Може да најдеме малку помалку ограничувачки во третата ситуација, односно кога нашиот компјутер е посветен исклучиво на прелистување на Интернет, треба да ја избереме третата опција за ова.

Ако работите со вашиот лаптоп и само со батеријата во неа, тогаш можете да ја изберете четвртата опција, каде апликацијата ќе го оптимизира максимумот на ресурси процесорите да работат како што треба.

ThrottleStop 01

На дното на ThrottleStop ќе најдете копче на кое пишува «ТС клупа«, Што ќе ни помогне да ја следиме работата на јадрата на овој процесор; На врвот поставивме мала слика од екранот, каде што претходно беше извршен брз тест со 32 MB и каде што немаше вид на грешка. За вториот тест (каде што беа користени 1024 MB), беа евидентирани 3 грешки.

ThrottleStop 02

Копчето што следи (опции) може да се користи за создавање нов профил според она што го сметаме за неопходно на компјутерот. Ако сакаме да работиме со кој било од профилите прикажани во ThrottleStop, треба да избереме кој било од нив, а потоа копчето во долниот десен агол што вели Вклучи ја, уклучи ја, ме пали.

Истото копче ќе стане «Исклучи», што треба да го избереме кога веќе не сакаме да работиме со наведената конфигурација. Инвеститорот на оваа алатка споменува дека некои од карактеристиките мора да бидат конфигурирани со голема претпазливост, бидејќи промената на некои од нив може да предизвика процесорот да работи со превисока температура и да ја оштети опремата.

Во секој случај, ако ја знаете вистинската брзина на вашиот процесор, можете да го следите процесот во горниот десен дел каде што, брзината со која работи е јасно прикажана според конфигурацијата на профилот што ја избравте како што е наведено погоре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.