9 задолжителни гаџети компатибилни со Amazon Echo и Alexa

звучници за ехо во Амазон

Веќе некое време, скокот е направен во паметни звучници. Поминавме од тоа да имаме звучник или опрема за звук чија главна мисија беше да репродуцираме музика, едноставна и едноставна, да имаме звучници што ќе ни овозможат пристап до Интернет за да направиме какво било пребарување до домотализирајте ја куќата на едноставен начин. Без сомнение, одличните кандидати што треба да ги имаат дома, покрај Google Home и Google Home Mini, се и оние Опсег на ехо од Амазон.

Неговиот гласовен асистент, Алекса, нуди широк спектар на опции и можности дизајнирани да ни го олеснат животот во секојдневниот живот. Ние веќе ви кажавме во неговиот ден кога беше објавен, иако никогаш не е лошо време да се сеќаваме на нив. Без разлика дали веќе имате еден од звучниците на Амазон, или ако размислувате да купите некој од трите достапни модели, во Блусенс составивме еден избор на 9 уреди и гаџети, поделени во три категории, компатибилен со Amazon Echo и Alexa, и што можете да купите сега, за да си го олесните животот малку. Можете ли да дојдете со нас?

Првата работа ние мора да ги земеме предвид При изборот на гаџети или уреди што сакаме да ги додадеме во нашиот екосистем, покрај компатибилноста, видот на врската што ја користат. Најраспространетиот вид на врска се базира на употреба на сопствен рутер како пристапна точка, користејќи Bluetooth или WiFi за нивната комуникација едни со други. Оваа шема за поврзување е многу корисно и едноставно, и можеме совршено да го искористиме ако имаме малку уреди и бараме достапно решение. Од друга страна, во случај да сакаме да ја домотализираме нашата куќа на посериозен начин, ќе мора да прибегнеме кон протоколи како што се Zigbee или Z-Wave.

Ова можеби ви звучи како кинески, но е едноставно како јазикот на кој се разбираат различни уреди. Од трите модели на Amazon Echo, само Ехо Плус го поддржува ЗигбиЗатоа, ако сакаме да спречиме проток на податоци неминовно да поминува низ нашиот рутер и да постигнеме многу посигурна, безбедна и брза врска, треба да се определиме за Echo Plus. Затоа, ако сакаме да го искористиме овој протокол, ќе мора да го добиеме највисокиот модел во опсегот или да купиме среден центар што делува како концентратор. Иако за основна инсталација во домот, врската преку WiFi и Bluetooth ќе биде доволна за нас од ден на ден.

Паметни светилки

Амазон Ехо

Добра точка да се започне кога станува збор за домотализирање на нашиот дом или едноставно проширување на екосистемот што го сочинува нашиот паметен звучник, се паметни светилки. Покрај тоа што се исклучително лесни за употреба, тие се лесен за составување, едноставен за конфигурирање и, пред сè, тие имаат доволно прифатлива цена за да не запре вашата набавка. Кога купуваме паметна сијалица, мора да имаме предвид дека иако неговото презиме може да означи дека ќе биде нешто многу комплицирано и тотално различно од вообичаената сијалица, сепак е ЛЕД ламба, па затоа генеричките аспекти што треба да се земат предвид ќе бидат бидете исти: животни циклуси, моќност, тип на грмушка или конец и температура на бојата.

Бидејќи сме поврзани, од нашиот паметен звучник можеме да менуваме или модифицираме некои од овие фактори. Можеме да ја смениме бојата на емитуваната светлина само со гласовна команда, како и да го зголемиме или намалиме излезот на светлината, да го програмираме вклучено и исклучено, како и многу други променливи.

Светилки лифкс

Првите паметни светилки што ги препорачуваме се од марката Лифкс, конкретно моделите Мини и А60. Пред неколку месеци веќе ги испробавме, и бевме воодушевени од нејзината изведба. Можете да ги најдете на Амазон за помалку од 20 €, и тие ќе ви овозможат фантастичен портал кон светот на автоматизација на домот по намалена цена.

Xiaomi Yeelight e27

Се искачивме чекор и стигнавме до Елеител од Xiaomi. Дали навистина мислевте дека Xiaomi нема паметна сијалица во својот опсег? Моделот на кинеската марка е достапен во две варијанти: RGB, со бесконечност во бои, и во бело. Оваа најнова верзија емитува светлина во бели нијанси, со што може да ја прилагоди температурата на бојата по наш вкус. Можеме да ги најдеме на Амазон за околу 24 евра во двете верзии, што го прави производ по сè уште прифатлива цена.

Филипс Хуе

Ако одиме кон попознат бренд ширум светот, го наоѓаме Philips HueТие се достапни од само 20 € на Амазон индивидуално, како и во различни пакувања од две, три и четири светилки, со што се заштедува купувањето. Единственото, но во врска со овие паметни светилки е тоа работи користејќи го протоколот Зигби, така треба да имаат Amazon Echo Plus да ги натера да работат, или купи комплет со мостпокачување на цената до повеќе од 80 €.

Паметна сијалица TP-Link

И, конечно, во однос на паметните светилки, друга препорачана можност е паметна сијалица од TP-Link. Достапно е во разни модели, чија разлика лежи во излезот на светлината и светлата боја издадени. Од околу 30 € на Амазон, тие работат преку WiFi, така што нема да биде потребно да имате центар или мост, со што ќе се олесни неговата употреба.

Паметни приклучоци

Snappower

Друг вид на уред што треба да се земе предвид при започнување на автоматизација на нашиот дом е паметен приклучок. Заради неговиот леснотија на користење и ниска ценаили, тие се уште една високо препорачана опција за придружување на паметни сијалици. Дозволете имаат контрола на уредот што го поврзавме на наведениот приклучок, со можност да го програмираме вклучено или исклучено со часови, како и комуницирате со него дури и од надвор од домот.

паметен приклучок tp-врска

Без заминување Амо-линкимаме на располагање на HS100 од околу 22 € на Амазон. Ние имаме две верзии: најмногу основни дозволува комуницирајте со него од вашиот мобилен телефон или преку Алекса, остварувајќи комуникација преку WiFi, додека лПоскапата опција додава можност за следење на потрошената енергија од апаратот поврзан на него. Негативен аспект? Неговата гломазност, Не е една од најмалите на пазаротили, и во одредени случаи може да нема доволно простор за инсталација.

паметен приклучок amazon

Сопствена Амазон ни го нуди својот паметен приклучок за да можеме да го прошириме нашиот екосистем поврзан со Алекса. Не се пронајдени производи, Плус е пообемно од моделот TP-Link. Премногу работи преку WiFi, И дозволува поврзете се, исклучете се и програмирајте автоматски апаратот поврзан со него.

мерос паметна лента за напојување

Ако веќе сакаме да ја навиваме навивката, Мерос ни го нуди MSS425, а паметна електрична лента или повеќекратно приклучок тоа сигурно ќе стане омилена опција за оние кои имаат повеќе уреди и сакаат лесно да ги контролираат. Се поврзува преку WiFi, така што покрај работата со Алекса, може да се контролира и преку нашиот мобилен телефон. Не се пронајдени производи, Плус има USB порти за да можеме да ги полниме нашите мобилни уреди директно од електричната лента.

Надзорни камери

IP-камера Amcrest IP2M-841B

Се разбира, кога станува збор за домотизирање на нашиот дом, елемент колку е важен, толку е едноставен за додавање е систем на безбедносни камери. Спокојството што го нудат, без сомнение, вреди, да се напојува контролирајте што се случува во нашата куќа дури и ако сме далеку од неа. Сликите можеме да ги снимаме и да ги гледаме во живо од нашиот мобилен уред.

Паметна камера Гарза

Херон ни нуди, од помалку од 40 €, неговиот компактен модел на камера дизајниран да следи што се случува во нашиот дом. Со Резолуција од 720p, имај 75º агол на гледање, што е доволно за домашна употреба. Вртитирајте вертикално и хоризонтално, складира слики во SD-картичка до 128Gb и поврзува преку WiFi, така што со кој било мобилен уред и, се разбира, со кој било Amazon Echo, можете да го контролирате по своја волја.

d-link паметна камера

D-Link ни нуди, чекор погоре, своја интелигентна камера DCS-8000LH. Со 120º агол на гледање и WiFi конекција, исто така, сними во 720p, но ги зачувува сликите во свој облак, како и во нашиот сопствен мобилен телефон. Благодарение на вашиот сензор за движење, ќе ни испрати известување до мобилниот телефон веднаш штом открие дека има некакво движење или звук и неговиот компактен и модерен дизајн го прави да остане позабележан од другите модели. Можеме да го најдеме до нешто повеќе од 50 €.

Logitech круг 2

И ако сакаме а врв на моделот на опсег, од помалку од 180 € можеме да најдеме на Амазон la Круг 2 од реномираната марка Logitech. Тоа е повисока цена од другите паметни камери, но овозможува да се монтира и во затворено и на отворено, за разлика од претходните. Покрај АлексаЕ компатибилен со Apple HomeKit и Google Assistant. Широк спектар надодатоци за монтирање така што неговото поставување е потполно по наш вкус, и квалитетот на снимањето е Full HD, се чува 24 часа бесплатно во сопствениот облак.

Како што видовте, ако имате Amazon Echo, тоа ќе биде многу лесно да започнете со домотизирање на вашиот дом со овие уреди. Се разбира, сè зависи од вашите потреби, но тоа веќе сте го виделе има широк спектар на цени и карактеристики така што, при купување на нив, стекнете ги оние што најмногу одговараат на вашите потреби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.