Супербук, гаџет за оние кои сакаат да имаат лаптоп и паметен телефон

Супербук

Неодамна компанијата Andromium официјално го претстави својот гаџет Superbook, гаџет што ќе ни овозможи да го трансформираме својот паметен телефон во лаптоп, без да мора да зависиме од Google, Apple или Microsoft.

Идејата за Андромиум е иста како онаа претставена од Microsoft Continuum или проектот Mara OS, но за разлика од овие, на корисникот ќе му требаат само кабел и Superbook за да ги добие истите резултати. Покрај тоа, цената на овој гаџет е многу ниска. Толку ниско што во некои земји ќе брои неколку евра повеќе од Display Dock на Microsoft.Идејата на Андромиум е да изгради Superbook, 11-инчен лаптоп кој нема друг хардвер освен приклучоци и 11,6-инчен екран. Супербук е поврзан со паметниот телефон и благодарение на апликацијата Андромиум на мобилниот, корисникот може да има лаптоп во Супербук. Операцијата е едноставна и не престанува да размислува за Андроид за тоа што е: оперативен систем. Вистината е дека апликацијата Андромиум е апликација што ја менува големината на апликациите за Android, така што корисникот нема проблем со прегледување на апликациите на екранот на Superbook.

Екранот на Супербук е 11,6 инчи со резолуција од 1366 х 768 пиксели. Компјутерот исто така има вградена тастатура и патека за следење. Исто така, има неколку USB порти, едниот од нив е тип C за да ги поврзе новите терминали со Superbook.

Андромимот во моментов се создава кампања за финансирање толпа за Супербук. Финансиска кампања, иако гаџетот за кој станува збор ќе се продаде доста добро или барем тоа се очекува тогаш цената е под 100 долари, нешто интересно барем да тестираме дали Superbook навистина ни одговара или не.

Лично сметам дека Супербук е интересен, но не поради тоа што го прави, туку поради неговата цена. Цена што ни отежнува да се потпреме кон Macbook Air или Surface Pro, но ако неговата цена беше поголема, можеби нема смисла бидејќи би можеле да имате и опции и подобри карактеристики. Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.