«Гејмерите» претпочитаат физички формат, ова се нивните причини

NES контролер

Дигиталната содржина за компјутер и конзола станува сè попопуларна, платформите како Steam или PS Store го овозможуваат ова. На пример, имам само една физичка игра на PlayStation 4, сепак, имам повеќе од четириесет наслови во мојата библиотека. Но, да не се залажуваме, преземањата на видео игри стануваат популарни поради нивната значителна продажба. И дали е тоа Според најновото истражување, општата гејмерска јавност претпочита физички формат, дисковите сè уште се омилена ставка за про плеерите, и тие ни рекоа зошто.

Анкетата е спроведена со околу 1200 играчи од Велика Британија, а резултатот е тоа за 77,1% физичката игра е подобра од дигиталната. Ова не значи дека тие купуваат повеќе физички отколку дигитални, но дека тие повеќе го сакаат тоа, ние сакаме да укажеме на оваа разлика. Не сме изненадени, куќиштето ЦД на полицата е збогатувачки елемент на искуството, но понекогаш заштедите преовладуваат. Ова беа главните причини:

 • Можете да ги препродадете: Ние нема да го негираме тоа, лошата страна на дигиталната игра е тоа што иако има сè повеќе методи, општо е што не ја препродавате или споделувате. На овој начин, точно е дека можеме да најдеме дигитални наслови скоро 50% или 70% од нивната физичка вредност (PS Store го понуди последниот Бетмен оваа недела со само 14,99 €), кога ќе купиме физичка игра, имаме можност да повторно продадете го, и колку побрзо го сториме тоа, толку побрзо ќе ја повратиме инвестицијата.
 • Проклетите преземања: Повеќето корисници немаат симетрични влакна од 300 MB, задоволство е да го преземете најновото издание на FIFA за само 10 минути, но Fiber е повеќе од опција, тоа е доблест, компаниите го нудат во многу намалени опсези, така што за повеќето корисници е трагедија да преземаат околу 60 GB со ADSL конекција.
 • удел: Ништо подобро од тоа да купите една од двете најважни игри во последниве месеци, и да го натерате вашиот пријател да ја купи другата, за да можете да ја разменувате за неколку месеци и да ги играте двете игри. Ова со дигитално преземање не е можно.

Овие беа најразновидните одговори, Која е твојата причина за купување физички или дигитални?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родо dijo

  Кога не патувате. Но, ако патувате многу, дигиталната е помалку. Продадете ги ако подоцна не сакаат да ви дадат ниту една четвртина од тоа што чинеше и сега игрите купени на 360 денес се преземаат на ОНЕ без никаков трошок. Подобар дигитален формат

  1.    Алберт Мас dijo

   Да не зборуваме глупости, те молам. Никој што патува често не носи десктоп конзола со нив. Или користете го вашиот мобилен или лаптоп. Денес, просторот на пакет цигари може да собере повеќе од 30 игри 3DS. Но, што е најважно, не е важно дали ќе ви дадат 90% или 10% при препродажба на играта. Се ослободувате од тоа затоа што повеќе не го сакате и затоа, што и да ви даваат, добредојде е (се додека е во согласност со состојбата и возраста на играта). Бидејќи игра што воопшто не ја сакате, било да е дигитална или физичка, секогаш е присутна. Можете да го избришете од HDD, но само го избришавте. Никогаш нема да добиете нешто што сте вложиле во тоа. Вие ја продавате физичката верзија и дури и да ви дадат 10 €, веќе сте опоравиле нешто. Вашата следна игра ќе биде поевтина за 10 евра со тоа што не мора да ги вадите од вашиот џеб. Пробајте го тоа со дигиталната верзија