Гигантската батерија на Тесла во Австралија го покажува нејзиниот потенцијал

Елон Musk

Во повеќе од една прилика, Елој Маск, шефот на Тесла и Спејс Икс, меѓу другите, може да биде оценет како арогантен, поради обложувалниците што ги дал во повеќе од една прилика. Последниот, и кој тој повторно го спроведе успешно, го наоѓаме во мега резервната батерија што изграден за само 100 дена во Австралија.

Илон Маск вети дека ќе произведе огромна батерија како резервна копија пред eousубезно снабдување во Австралија, за само 100 дена или Јас не би наплатил за тоа. Очигледно, со оглед на итноста на овој проект, властите дадоа одобрување на предизвикот, предизвик со кој Илон се сретна неколку дена пред закажаниот датум.

Оваа батерија веќе започна да го демонстрира она што сите го знаевме, кога Елон Маск не е дух и дека сè што гради ќе работи како привлечност. Според австралискиот министер за енергетика, инвестицијата што тие ја направија со предизвикот поставен од Илон Маск веќе ја докажа својата вредност со доаѓањето на интернет веднаш по престанокот на фабриката за јаглен што снабдува електрична енергија со голем дел од Јужна Австралија, а таа работи, нагоре и работи за само 140 милиосекунди и нудат моќност од 100 мегавати.

Проектот за создавање на батерија што може да снабдува скоро моментална енергија во случај на прекин на електричната енергија, произлезе од затемнување што се случи во 2016 година што имаше големо влијание и врз безбедноста и благосостојбата на граѓаните. Проблемот што го имаше земјата беше што во нормални услови, при прекин на електричната енергија, просечното време да може повторно да се понуди енергија од други постројки е помеѓу 30 минути и еден час. Еднаш се докажа дека онаа што знае најмногу за батериите со голем капацитет денес во светот е компанијата на Елон Маск.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.