Ги анализираме безжичните стерео слушалки Sony Gold 2.0 [ПРЕГЛЕД]

златно-безжични-стерео-слушалки

Кога станува збор за играње, особено ако ги искористиме карактеристиките на многу игри со повеќе играчи, важно е да се наоѓаме во совршени аудио услови. Затоа, повеќето корисници во денешно време одлучуваат да сторат без системи за звучници и се одлучуваат за квалитетни слушалки за да дадат се од себе во своите игри. Меѓутоа, кога сме соочени со системи како PlayStation 4, со ограничувања на ниво на безжична конекција или Bluetooth, треба да измериме многу можности. Денес ќе ги анализираме Sony Gold Wireless Stereo Headset 2.0, официјалните слушалки за PlayStation 4 кои стануваат една од најефикасните алтернативи, да, тие не се ефтини.

Вистина е дека можеме да најдеме слушалки од сите цени, од приближно дваесет евра ќе најдеме слушалки од брендови како Тритон кои ќе ни понудат доволно квалитет за играње и со вграден микрофон. Сепак, соочени сме со овие златни безжични стерео слушалки 2.0 кои чинат скоро четири пати повеќе од претходните, која е причината? Toе ги анализираме добрите, лошите страни и карактеристиките на овие слушалки на Sony, кои ви ги кажуваме од самиот почеток, нè оставија зачудени. Ајде да одиме таму со прегледот и ако не сакате да читате, не пропуштајте го нашето видео.

Структурата и материјалите за производство

Како прво, нешто што не импресионира е дека кога ќе ги извадиме од кутијата ќе се соочиме со пластика, можеби помалку крута отколку што може да замислиме. Лентата за глава е целосно изработена од поликарбонат, во меѓувреме, внатрешноста на лентата е направена од мек материјал, веројатно сунѓер, кој исто така е покриен со лента од сина поли кожа, која се чини дека се лепи на горниот дел од лентата за глава.

Што се однесува до слушалките, делот во контакт со контролите, приклучокот за полнење и останатата опрема е изработен од материјал што имитира гума, што дава чувство на цврстина што ја нема лентата за глава и дека обезбедуваме отпорност на премин временски допир по допир на тастатурата. Што се однесува до сунѓерите за ушите, тука тие не сакаа да грешат од гребење, тоа ни нуди одлична подлога што ни гарантира удобност. Оваа подлога е исто така покриена со поли-кожа, нешто што не знаеме како ќе влијае со текот на времето, но има големи шанси да биде првиот елемент што ќе се олупи ако не се однесуваме правилно.

Погодност за употреба и транспорт

златно-безжични-стерео-слушалки

Лентата за глава има систем за преклопување што изненадува со леснотијата со која се движи. Едноставно, извршувајќи минимална сила на еден од слушалките, можеме да ги свиткаме слушалките назад кон себе, прво од едната, а потоа и од другата страна, без никаков вид на преференција или потреба за присилување на пластичните делови. Овој дел е неопходен при транспорт на истите.

За да ги однесе од едно до друго место, Сони смета дека е соодветно да ги вклучи мала торба со микрофибер што ќе ни овозможи да ги вметнеме слушалките претходно свиткани, на овој начин, можеме да ги однесеме од таму до тука, без да ги носиме обесени (тие се прилично необични) или во нивната кутија.

златно-безжични-стерео-слушалки

Слушалките и подлошките за уши се дизајнирани да уживаат, тие имаат прилично голема подлога и ергономска форма, тоа значи дека дупката е наменета за да ги вметнеме ушите во целост, на тој начин нема да најдеме каков било елемент што произведува притисок преку ушите. Оваа точка е одлучувачка за корисниците кои носат очила, уште од вметнување на увото Не произведува притисок врз слепоочниците и можете да играте многу часови без да се грижите за овој проблем што им недостасуваат на многу други слушалки. На ист начин, слушалките не се затегнуваат премногу, сепак, тоталната изолација на увото значи дека од време на време можеме да почувствуваме непријатност поради топлината.

Тоа е карактеристична и удобна точка што микрофон не се истакнува од ниту една страна, тој е интегриран во една од слушалките, што не спречува лесно да го кршиме или да не вознемируваме кога играме. Што се однесува до автономијата, таа ќе ни понуди околу осум часа.

Аудио квалитет и прилагодување

златно-безжични-стерео-слушалки

Се соочуваме со слушалки кои планираа да бидат продадени како 7.1, но очигледно не се. Околу 7.1 слушалки вклучуваат серија помали слушалки во рамките на главната, и тешко дека ќе најдеме слушалки со тие карактеристики за помалку од двесте евра. Како и да е Зошто овие слушалки нудат 7.1 звук кога чинат многу помалку? Бидејќи Sony ги искористува карактеристиките и апликациите на PlayStation 4 за да испорача виртуелен 3D звук што симулира 7.1. На овој начин, веднаш штом ќе ги облечете и играте игри како Call of Duty, ќе забележите дека звукот е огромен, слушате чекори, истрели и движења од сите агли како да сте таму.

Оваа звучна карактеристика «VSS»Или 3D се губи штом ги користиме слушалките надвор од системот PlaySation 4. Во тоа време тие стануваат стерео слушалки со добар квалитет, со интересно засилување во басот и чија главна карактеристика, надворешната изолација, излегува надвор.

златно-безжични-стерео-слушалки

Сепак, Тие се слушалки јасно насочени кон играње и уживање во играњетоДа, на системите на PlayStation 4. Јасно е дека ќе најдете слушалки со подобар звук за музика на вашиот мобилен по таа цена, но нема да најдете слушалки што даваат исти звучни карактеристики на PlayStation 4 по иста цена, ниту слични .

Друг клучен аспект е апликацијата PlayStation 4. Веднаш штом ќе ги поврземе, ќе имаме пристап до апликација со десетици профили што можеме да ги вчитаме во меморијата на нашите слушалки користејќи microUSB. На овој начин, можеме да конфигурираме еден од двата аудио режима што ги имаат слушалките, или за снимање игри, автомобили или стратегија. Карактеристика од која можат да имаат корист само овие слушалки.

Како да микро, Нуди прилично чист звук без пречки, сепак, препорачливо е да го деактивирате кога играме сами, бидејќи ако испушти мало зуење што може да стане вознемирувачко ако играме со мал волумен.

Поврзување и кориснички интерфејс

златно-безжични-стерео-слушалки

Ние мора да потенцираме дека иако можете да си го замислите тоа, слушалките тие немаат Bluetooth технологија. Ова би предизвикало проблеми со поврзувањето на DualShock 4 и Sony го знае тоа. Затоа, вклучена е USB-врска со слушалките што излегуваат RF, и тоа ќе биде оној што автоматски се поврзува со слушалките. Не се користи само за PlayStation 4, можеме да го поврземе овој USB со нашиот компјутер или кој било аудио елемент и ќе го добиеме звукот преку RF во нашите слушалки на PlayStation 4.

Сите контролни копчиња се наоѓаат на чашата за лево уво. На овој начин ќе имаме панел со копчиња што ќе ни овозможи да дадеме приоритет помеѓу аудио-звукот на разговорот или оној на видео играта. Веднаш под ова, наоѓаме прекинувач за режим, имаме „ИСКЛУЧЕНО“ за да ги исклучиме слушалките, «1» за стандардниот режим и «2» за режимот што претходно сме го вчитале во меморијата од апликацијата.

златно-безжични-стерео-слушалки

Од другата страна го наоѓаме класичното копче за јачина на звук, веднаш над можноста за активирање и деактивирање на „VSS“ 3Д-аудио виртуализацијата и на дното копче „неми“ за микрофонот што ќе ни овозможи брзо да го замолчиме.

Конечно, на апсолутното дно имаме 3,5мм приклучок за приклучок за кога сме без батерија и влез microUSB за полнење на батеријата и информациите за системот.

Содржина и цена

златно-безжични-стерео-слушалки

Пакувањето што го нуди Sony во овие слушалки е доста добро. Кога ќе го отвориме, прво ќе ги најдеме слушалките и веднаш под кутијата со следниве елементи: Микро USB кабел, 3,5мм кабел Jackек, USB Dongle и торба за носење микрофибер.

Во зависност од тоа каде ги добиваме слушалките, цената може да варира помеѓу 89 и 76 евра, ТУКА Ние ви ја оставаме врската Амазон за да можете да ги набавите по најдобра цена.

Мислење на уредникот

Се соочуваме со слушалки со најдобра цена и квалитет што нудат апсолутно прилагодување за PlayStation 4. Секако, не барајте преносливост или квалитет на аудио за да излегувате или да спортувате, тие се слушалки фокусирани на игри и предметниот систем.

Златни безжични стерео слушалки 2.0
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
76 a 89
 • 80%

 • Златни безжични стерео слушалки 2.0
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Материјали
  Уредник: 70%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 75%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Дизајн
 • Квалитет на аудио
 • цена

Contras

 • Материјали
 • Преносливост

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лав dijo

  Здраво добро, денес штотуку ги добив слушалките и не знам како да ги поврзам. Ги користам со кабелот Jackек бидејќи не знам како е безжичната работа, ако може да ми помогнете, ве молам .

 2.   Лав dijo

  Добро, сè уште не работи за мене, не знам дали кацигите не го наоѓаат уредот што е поврзан со плејот, трепка заедно со далечинскиот управувач, но не се поврзува? .... Но, апликацијата ги препознава но не и ми става сè, но тие не се слушаат во слушалките ...
  Sorryал ми е ако многу ми пречеше ...