Ние го споредуваме iMac Pro со монтиран компјутер со исти спецификации

Контроверзијата е задоволена, компанијата Купертино (Епл) вчера претстави нова револуција во својата палета десктоп компјутери, станува збор за iMac Pro, спојот помеѓу iMac и Mac Pro за кој многумина сонуваа. Еве го, и секако дека нема да биде ефтино. Нема недостаток на издигнувања во кои бранителите на компјутерот тврдат дека компјутер со истите карактеристики чини многу помалку, главната цел за која овој тип на корисници може да се одлучи за модуларен компјутер пред производите на компанијата. чие прилагодување веќе го знаеме, е прилично ограничено. Сепак Која е вистината дека компјутерот е многу поевтин од iMac Pro? Ајде да провериме со овие споредби.

Во оваа прилика сакаме да се соочиме со сите можни гледишта во однос на набавката на компјутер со овие карактеристики, како и неговите алтернативи, така што вие самите формирате свое мислење за тоа, не занесувајќи се ниту од клишеата, ниту од рекламните забави. Ако сакате да знаете одредена опција, можете да го искористите индексот за да стигнете таму што е можно побрзо.

Дали го купуваме готово или го правиме?

Тука го имаме првото од прашањето, Apple не е единствената компанија што го зема бикот за рогови кога станува збор за понуда на ваков вид алтернативи за професионалци. HP, на пример, има свој дел и Модел Z840 со слични карактеристики и почнувајќи од приближно 4.300 €, и се разбира, во оваа ситуација немаме периферни уреди, или UBS-C, и да бидам искрен, HP не нуди дури и претпоследна верзија на Windows со овие работни станици, како што го слушате, може да го добиете овој модел во придружба на Виндоус 7 професионалец 64, иако без да биде вистинит, достапна е потполно бесплатна надградба на Виндоус П10 Про 64.

Накратко, ако за тие 4.300 евра (или 3.300 евра во просек ако ја добиеме непосредно пониската верзија, Z640) би требало да додадеме монитор со карактеристиките на Apple, т.е. со резолуција од 5K, како и останатите периферни уреди, па дури и тогаш не би имале некои предности, како што е тоа што не е сè-во-едно. На кратко, добивањето работна станица, на пример HP, не изгледа доволно привлечно за да го спореди со iMac Pro.

Како предност, овој тип на работни станици можат да се поправат многу, нема да разговараме за техничките услуги на секоја компанија, тоа е нешто со што Apple може да се пофали, но HP не заостанува во овој вид производи, кои исто така имаат тригодишна гаранција. Дефинитивно Дали е интересно да се купи работна станица составена од HP со овие карактеристики? Itе мора да дебатирате за тоа сами.

Колку би требало да вложиме за да поставиме еднаков компјутер?

Имаме друга алтернатива можеме да изградиме компјутер со скоро подобри карактеристики, по наш вкус, давајќи ја нашата доверба на компанијата што самите ја сакаме. Одиме таму со неколку едноставни пресметки (се подразбира дека има навистина поевтини и поскапи производи од оние што ги избрав, се обидов да бидам што е можно поверна на iMac Pro).

 • 5K монитор HP Z27q - 995 евра во Амазон
 • Intel Xeon E5-2630V4 2.2 GHz BOX - 735 € во компјутерски компоненти
 • AMD Radeon Pro Vega 56 - (без официјална цена) приближно 1.500 €
 • Кингстон KVR21L15Q4 - 32 GB ECC DDR4 - 296,49 €
 • Samsung 850 EVO - 1TB SSD - 322,92 €
 • Logitech 920C веб-камера - 74 € (на продажба) во Амазон
 • Матична плоча MSI x99A SLI PLUS - 219 € во компјутерски компоненти
 • PCI-E со 2 USB-C ЗЕЛЕНА - 50,99 € во Амазон
 • Thermaltake Water 3.0 Extreme S - 109 € во компјутерски компоненти
 • Corsair HX1000i 1000W 80 Plus Platinum Modular - 233 € во компјутерски компоненти

ВКУПНО: 4.535 €

Ефикасно, Добрата работа при составување на компјутер самостојно е што можеме да прескокнеме многу компоненти, почнувајќи од PCI-e на USB-C, следејќи ја веб-камерата со FullHD резолуција и многу повеќе, но уште еднаш не би му биле верни на производот што сакаме да го споредиме, iMac Pro. Сепак, овие типови компјутери реагираат на низа потреби што мора да ги покриеме, така е точно дека производот од овие карактеристики може да биде посоодветен за предметниот корисник, дури и без одредени компоненти и да се шири на други.

Зошто е iMac Pro подобар од компјутер со овие карактеристики?

Непотребно е да се каже, за овој буџет Ние не сме вклучиле 10Gb етернет врска, ниту тастатура, ниту глушец што Apple го вклучува во кутијата (Магична тастатура 2 и магичен глушец 2). Секако, iMac има и WiFi 802.11ac и Bluetooth 4.2.

Ниту, пак, ја вклучивме во цената на композитниот компјутер соодветната верзија на Виндоус 10 што треба да се набави за соодветната цена, сепак, macOS е веќе вклучен потполно бесплатен со iMac Pro. Сето ова значи дека компјутерот го има истото карактеристики што iMac Pro можеби не е профитабилен. Врв на iMac Pro е што се соочуваме со сè-во-едно, Ова значи дека ги имаме мониторот и остатокот од хардверот интегрирани, така што просторот што ќе го заземе е минимален. Друга доста извонредна точка на iMac Pro е тоа што обезбедува прилично високи перформанси со многу малку бучава, компанијата Купертино отсекогаш се издвојуваше за правење прилично тивки уреди благодарение на своите инженери и системите за вентилација што тие ги обезбедуваат.

IMac Pro е Конструиран од 7000 алуминиум во светло сива боја, што му дава трезвен допир, дизајнот е исто така дел од цената, без сомнение. Проблемот доаѓа кога дизајн според спецификациите, нешто што се случи во најновиот модел на Mac Pro и што Apple сакаше да го реши со обединување со опсегот iMac.

Друга силна страна на Apple е неговиот SAT, компанијата Купертино отсекогаш била позната по својата услуга по продажбата и начинот на кој ги забавува своите клиенти. Проблем со iMac Pro, па дури и со iPod, ќе се реши изненадувачки брзо во Apple Store. Познато е дека техничката услуга на Apple не е извонредна при изборот, во многу случаи тие се одлучуваат за целосна замена на производот, па дури и нивните техничари имаат искуство и посветено знаење за нивниот каталог особено, никој нема да знае повеќе и подобро производ со отпечатен екран на јаболка што тие самите.

Конечно macOS, Вистина е дека некомпатибилноста се појавува (сè помалку) со одредени програми што работат на Виндоус, сепак, во професионално опкружување, вистина е дека оперативниот систем на компанијата Купертино има многу содржина, програмите или апликациите работат на macOS со неверојатна стабилност, всушност, ова е причината зошто толку многу професионалци за фотографија, дизајн и музика го избираат Мек како нивна платформа, постојаните ажурирања од Епл, подобрувањата во безбедноста и речиси повеќегодишната стабилност и дадоа заслужена слава. Додека одредени програми на „Мајкрософт“, како што е „Офис“, работат многу подобро на „Виндоус“ отколку на „маКОС“, од друга страна, доколку вашите потреби поминуваат низ канцеларија за автоматизација, не ви треба ваков тип на компјутер.

Зошто компјутерот за делови е подобар од iMac Pro?

Е ја видиме и другата страна на филмот. Како што рековме, монтирањето на компјутер сам по себе има предности, многу од нив исто така, првото и можеби најрелевантното е тоа што можеме да ги избереме компонентите што ги сакаме, да издаваме со некои и да обезбедуваме повеќе во други, со што ќе постигнеме точна стабилност. Главната предност на овој вид на производи е тоа што можеме да го разликуваме по наш вкусКога сакаме и како сакаме, ние ја поседуваме секоја од компонентите.

Од друга страна, Apple избира да залеми повеќето компоненти на матичната плоча (освен SSD, скоро сè), што предизвикува скоро занемарлива варијабилност на компонентите. Вистина е дека е потребно за да се добие подобар простор и вентилација, сепак, потребата од повеќе RAM меморија не значи секогаш потреба од помоќен процесор, и ако сакате да ги промените компонентите од овој стил во вашиот iMac Pro, нема да имате избор, но купи уште еден комплетен. Дефинитивно, Слободата за промена на деловите што ги обезбедува компјутер собрани на делови никогаш не ја дава компјутер од компанијата Купертино.

Исто така, Виндоус се позајмува многу повеќе на варијацијата на софтверски производиВеќе знаеме дека компатибилноста не е проблем во Виндоус, таа е подготвена за скоро сè, таа е најшироко користената платформа во светот и без сомнение онаа со најмногу програмирање зад неа. Исто така, работата на Мајкрософт со Виндоус 10 е доста добра, а јавноста реагира на тоа. Од другата страна на масата го имаме геминотg, без сомнение компјутер со овие карактеристики со Виндоус ќе се погрижи за движење на најдобрите и најновите во светот на видео игрите, со спектакуларни резултати, нешто што никогаш не можеме да го направиме со iMac Pro, главно поради недостаток на видео игри за платформата.

Се надевам дека оваа споредба и поставување на мислења ви послужија за да создадете мала идеја за тоа колку предности и недостатоци може да има за да добиете iMac Pro или да се одлучите за компјутер со делови со истите карактеристики, сега вие сте тој што одлучува, не дозволувајте никој да одлучува за вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)