Кој Samsung Galaxy S20 да го купи. Ние ги споредуваме трите модели

Галакси S20

Верно на годишното назначување во февруари, корејската компанија Самсунг официјално ја претстави својата нова заложба за врвниот опсег на Galaxy S20, опсег што доаѓа од раката на три терминали: Galaxy S20, Galaxy S20 Pro и Galaxy S20 Ultra . Во истиот настан, тој исто така беше презентиран вториот облог на пазарот на смартфони што може да се преклопат со Galaxy ZFlip.

Со доаѓањето на S20, и за разлика од претходните години, корејската компанија ја намали цената на претходната генерација, генерација што ќе остане на пазарот барем во текот на првите месеци, следејќи ја истата стратегија како Apple во последните години. Ако сте заинтересирани да го обновите вашиот стар уред за новиот опсег на Galaxy S20, тогаш ќе ви покажеме еден споредба што ќе ви помогне да го изберете моделот што одговара најдобро на вашиот буџет и на вашите потреби.

Табела за споредба на спецификациите

S20 S20 Pro S20 Ултра
Екран 6.2-инчен АМОЛЕД 6.7-инчен АМОЛЕД 6.9-инчен АМОЛЕД
Процесор Snapdragon 865 / Exynos 990 Snapdragon 865 / Exynos 990 Snapdragon 865 / Exynos 990
RAM меморија 8 / 12 GB 8 / 12 GB 16 GB
Внатрешно складирање 128 GB UFS 3.0 128-512 GB UFS 3.0 128-512 GB UFS 3.0
Задна камера 12 mpx главно / 64 mpx телефото / 12 mpx широк агол 12 mpx главна / 64 mpx телефото / 12 mpx широк агол / TOF сензор 108 mpx главна / 48 mpx телефото / 12 mpx широк агол / TOF сензор
Предна камера 10 мпх 10 мпх 40 мпх
Система operativo Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со One UI 2.0
Batería 4.000 mAh - поддржува брзо и безжично полнење 4.500 mAh - поддржува брзо и безжично полнење 5.000 mAh - поддржува брзо и безжично полнење
Conectividad Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C

Дизајн

Галакси S20

Тековниот дизајн на паметни телефони од висока класа има многу малку простор за подобрување, маргина што се случува да ги вклучува камерите под екранот како промена во дизајнот што може да се смета за нова и надвор од вообичаениот тренд во светот на телефонијата. Оваа нова генерација го одржува истиот надворешен дизајн со единствена разлика во локацијата на предната камера, која сега е во горниот централен дел.

Екран

Галакси S20

Екранот од новата гама на Galaxy S20 е од типот Динамички AMOLED од типот на Infinity-O со резолуција од 3.200 х 1.440 стр. Друг новитет што овој модел ни го нуди е екранот, екран со брзина на освежување од 120 Hz и кој е исто така компатибилен со HDR10 +. Овие карактеристики се достапни во трите модели кои се дел од овој опсег: Galaxy S20 (6,2 инчи), Galaxy S20 Pro (6,7 инчи) и Galaxy S20 Ultra (6,9 инчи).

Процесор, меморија и складирање

Како и претходните години, корејската компанија Самсунг одлучи да лансира две различни верзии во зависност од дестинацијата на терминалот. За пазарот во САД и Кина, Galaxy S20 управува од страна на Кученце 865, 8-јадрен процесор (2 на 2,84 GHz, 2 на 2,42 GHz и четири на 1,8 GHz). Со европската верзија управува процесорот Самсунг Exynos 990, 8-јадрен процесор (два на 2,73 GHz, два на 2,6 GHz и четири Cortex на 2 GHz).

RAM меморијата што ќе ја најдеме во новиот опсег S20 варира во зависност од моделот. Додека со Galaxy S20 и Galaxy S20 Pro управуваат 8 GB RAM меморија во верзијата 4G, 5G верзијата е придружена со 12 GB. Највисокиот модел, Galaxy S20 Ultra, достигнува 16 GB меморија во единствената верзија во која е достапен, 5G.

Што се однесува до складирањето, Galaxy S20 е достапен само со 128 GB простор. Galaxy S20 Pro покрај тоа што има верзија од 128 GB, достапен е и во 512 GB, исто како и Galaxy S20 Ultra. Видот на складирање е UFS 3.0 и кај сите модели можеме да користиме microSD картичка за проширување на просторот за складирање.

Samsung обезбеди посебно внимание на батеријата од овој нов опсег, батерија која достигнува 4.000 mAh во Galaxy S20, 4.500 mAh во Galaxy S20 Pro и 5.000 mAh во Galaxy S20 Ultra. Сите терминали се компатибилни со брзо безжично полнење, покрај понудата за поддршка за обратно полнење, систем за полнење што ни овозможува да ги полниме Galaxy Buds или Galaxy Watch Active од задниот дел на терминалот.

Камери

Галакси S20

Galaxy S20 Ultra е претставен како најважниот облог на Samsung во светот на фотографијата. Овој терминал има 108 mpx главен сензор, главен сензор придружуван од телефото леќа со резолуција од 48 mpx, телефото леќа што ни нуди оптичко зумирање со зголемување од 1o. Комбинирајќи оптички зум со вештачка интелигенција, Galaxy S20 Ultra е во можност да понуди а зумирање до 100x.

 • Галакси S20.
  • Директор. 12 mpx сензор
  • Широк агол од 12 mpx
  • Телефото 64 mpx
 • Галакси С20 Про.
  • Директор. 12 mpx сензор
  • Широк агол од 12 mpx
  • Телефото 64 mpx
  • TOF сензор
 • Галакси С20 Ултра.
  • Директор. 108 mpx сензор
  • Широк агол 12 mpx
  • 48 mpx телефото. Зголемување до 100x комбинирање оптика и вештачка интелигенција.
  • TOF сензор

Ако го оставиме настрана фотографскиот аспект на Galaxy S20, уште еден од важните новини што сите модели ни ги нудат е можноста да снимајте видеа во 8к квалитет.

Цените и достапноста на Galaxy S20

Галакси S20

Новиот опсег на Samsung Galaxy S20 ќе се појави на пазарот во 5 бои космичко сиво, облачно сино, облачно розово, космичко црно и облачно бело, последниот ексклузивен преку официјалната веб-страница на Samsung. Подолу ги детализираме цените на секој од моделите:

 • Samsung Galaxy S20 цени
  • 4G верзија со 128 GB простор за складирање на 909 евра.
  • 5G верзија со 128 GB простор за складирање на 1.009 евра.
 • Samsung Galaxy S20 Pro цени
  • 4G верзија со 128 GB простор за складирање на 1.009 евра.
  • 5G верзија со 128 GB простор за складирање на 1.109 евра.
  • 5G верзија со 512 GB простор за складирање на 1.259 евра.
 • Samsung Galaxy S20 Ultra цени
  • 5G верзија со 128 GB простор за складирање на 1.359 евра.
  • 5G верзија со 512 GB простор за складирање на 1.559 евра.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.