Ние ги споредуваме Samsung Galaxy Fold и Huawei Mate X

Mate X vx Galaxy Fold

Само пред неколку недели не знаевме дали ова би била година на склопување на паметни телефони. Гласини, шпекулации и повеќе гласини, но нема официјални податоци што ќе ни овозможат да увериме дека екраните што можат да се преклопат ќе пристигнат сега. И така, како ништо, За само неколку дена веќе имаме два официјални модели на пазарот. Samsung конечно го претстави долго очекуваниот Galaxy X. И вчера Huawei, давајќи го изненадувањето и без протекување помеѓу нив, се приклучи на трендот на телефони што се преклопуваат.

Се чини дека Отворена сезона е и повеќе од веројатно е дека Samsung и Huawei ќе бидат следени од многу повеќе фирми. Смартфоните што можат да се превиткуваат се „новороденче“ концепт за паметни телефони. И како такви, како општо правило, тие имаат многу простор за подобрување и деталите што треба да се полираат. А. новопривлечена технологија со нетрпение очекуваме да ја поздравиме и дека сигурно ќе биде предмет и на критика и на пофалби. Денес ќе ги споредиме овие нови модели да ви кажам како се слични и како се разликуваат.

Екраните за преклопување се веќе меѓу нас

Веќе подолго време сакаме да ви кажеме за првиот телефон со флексибилен дисплеј. И овој пат ќе го сториме тоа не само од првиот, Willе ги споредиме двете нови обложувалници за овој нов фасцинантен концепт на смартфон како ризично. На Samsung Galaxy Fold, што успеа да привлече изненадување кај сите присутни на непакуваниот настан. И новодојденецот Huawei Mate X, што не остави никого рамнодушен.

Galaxy Fold

Работите стануваат многу интересни во нашиот еко-систем на паметни телефони. Се чини дека сведоци сме на важна промена овие денови. Досега познаваме тотално нови формати на паметни телефони, и ова е нешто што го сакаме. Многу е веројатно дека во иднина, за овој месец февруари 2019 година ќе се зборува како момент кога се смени пазарот. Иако е исто така можно овој концепт да не успее како што го знаевме.

Една од најголемите пречки со кои ќе се сретнат фирмите, барем засега, високи трошоци за производство. Клучен камен на сопнување, бидејќи тоа значи исто така висока продажна цена. И веќе знаеме дека цената е многу важна. Уште повеќе кога зборуваме за технологија на која претстои уште многу развојна работа. Времето, а особено резервите, на краток рок ќе ни кажат како ќе реагира пазарот на овој нов вид мобилен телефон.

Samsung Galaxy Fold Vs Huawei Mate X

Ние мора да го признаеме тоа Samsung Galaxy Fold не остави со отворени усти на настанот за презентација пред само неколку дена. Концепт за телефон кој се надевавме дека конечно ќе го запознаеме за да добиеме идеја за тоа како ќе биде неговото работење и интерфејс. Телефонот им се допадна на обожавателите и критичарите на Самсунг. Сите се свесни дека се пред важна промена на пазарот. Споредбено во своето време со онаа на првата верзија на iPhone. Конечно пристигна првиот од телефоните што се преклопуваат, а тоа го стори од Самсунг.

Но вчера Huawei го стори тоа повторно. Друго преклопен телефон за кој не знаевме ниту едно протекување. Само претходната вечер, и од постер што беше ставен во MWC, можевме да добиеме идеја дека Huawei исто така се качува на „флексибилниот“ воз. Годинава MWC изгледаше малку без кофеин бидејќи важната презентација на Samsung беше пред почетокот. Но, Huawei е задолжен за генерирање на очекувањата што мислевме дека ќе ни недостига.

Дојде време да се стават најсмелите уреди на пазарот лице в лице. И иако е повеќе од сигурно дека наскоро ќе имаме нови конкуренти во оваа споредба, мора да ја препознаеме храброста на Самсунг и Хуавеи дека први започнаа со оваа авантура. Ако овој тип на уред е консолидиран секогаш ќе имаме предвид дека Самсунг беше тој што го предводеше патот. И дека Huawei го следеше многу внимателно од самиот почеток.

Во суштина, Samsung Galaxy Fold и Huawei Mate X се исти, паметен телефон што може да се преклопи. Но, ако ја погледнеме нејзината конструкција, наоѓаме многу физички разлики како и работење. Грубо, Samsung Galaxy Fold има екран, што би можеле да ги наречеме „Екстериер“, и со А. „внатрешен“ екран, што е тој што се преклопува. Преминувањето од екранот што го гледаме со преклопениот телефон кон внатрешноста кога ќе се отвори е навистина добро постигнато. Huawei Mate X, пак, има единствен екран што го наоѓаме на предната страна и се преклопува директно на половина.

Табела за споредба Galaxy Fold и Huawei Mate X

Еве компаративна табела помеѓу двата уреди. Имајте на ум дека постојат спецификации за кои сè уште не знаеме. Во врска со уредот Huawei, има информации во врска со хардверот што сè уште не е јавен. Па дури и почетната цена е „индикативна“ бидејќи не е целосно официјална. Дури и да е така, тоа ќе ни помогне да видиме како се слични и особено како се разликуваат овие два нови паметни телефони.

Бренд Samsung Huawei
Модел Galaxy Fold Mate X
Преклопен екран 4.6 инчен HD Plus Super Amoled 6.38 или 6.6 инчи (во зависност од страната)
Отворен екран 7.3 инчи 8 инчи
Фото-камера Тројна камера со широк агол - ултра широк и телефото  широк агол - ултра широк агол и телефото
Процесор Кученце 855 Кирин 980
RAM меморија 12 GB 8 GB
складирање 512 GB 512 GB
Batería 4380 mAh 4500 mAh
тежина 200 g 295 g
Приближни цени 1900 € 2299 €

Како што рековме, двата уреди споделуваат многу карактеристики и придобивки. Но тие се исто така различни кај другите многумина Еден од деталите во кои наоѓаме најмногу разлики е во камерите. Самсунг Galaxy Fold има тројна задна камера кога е затворен, и со двојна предна камера во отворениот дел од екранот.

Mate X, од друга страна, има само три камери дека со склопен телефон тие би биле одзади, но што кога ќе го отворите, тие се оние што се пред. Помалку камери за Mate X, но не помалку можности. Можеме да фотографираме селфи со иста камера со која правиме „нормални“ фотографии. Дали ви се допаѓа било кое од двете? Дали ви се допаѓаат и двајцата? Или напротив, овој формат не ве убедува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.