Како да ги гледате на Интернет најдобрите филмови на Гоја наградите 2020 година

Веќе сме со мамурлакот на наградите Гоја 2020, церемонијата каде што се облекува шпанското кино годишно и што ја наградува работата на сите соработници пред и зад филмските камери. Како и да е, можеби не сте биле во можност да уживате во ниту еден или сите наградувани филмови, но не грижете се, затоа што уште еднаш Актуелиадад Гаџет е тука за да ги извади костените од оган за да можете да разговарате во канцеларија за најновите големи успеси на шпанската кинематографија. Ви го донесуваме водичот со одличните добитници на наградите Гоја 2020 и како да ги гледате нивните филмови на Интернет.

Најдобар филм: Болка и слава

Филмот во режија на Педро Алмодовар и тоа го имаше theвездениот настап на холивудската везда Антонио Бандерас има повеќе признанија, всушност го освои Гоја за најдобар режисер (Педро Алмодовар); Најдобра главна машка улога (Антонио Бандерас); Најдобра споредна женска улога (Julулиета Серано); Најдобро оригинално сценарио (Педро Алмодовар); Најдобра монтажа (Тереза ​​фонт) и најдобра оригинална музика, ништо повеќе и ништо помалку за автентичната филмска starвезда на наградите Гоја 2020, не е за помалку опкружена со толку многу уметници.

Филмот беше објавен во март 2020 година и сега сега е достапна на платформите за стриминг како што се Нетфликс, иако може да се изнајми и на други платформи како што се Филмин, ТВ Водафон, ТВ Ракутен, Гугл Плеј, па дури и Епл Ајтунес. Сепак, некои киносали сè уште го прикажуваат или ќе го прикажат повторно со оглед на постигнатите успеси. „Болка и слава“ е за Салвадор Мало, филмски режисер за малку часа и тој го разгледува својот живот од 60-тите години, дали ќе го пропуштите филмот за кој сите зборуваат? Сигурен сум дека не.

Најдобра споредна машка улога: Додека трае војната

Филмот на Алехандро Аменабар исто така го имаше своето место на наградите Гоја 2020, Беше позициониран како еден од најноминираните, а всушност собра и неколку награди: Најдобра споредна машка улога (Едуард Фернандез); Најдобра режија на производство (Карла Перез де Албениз); Најдобра уметничка режија (Хуан Педро де Гаспар); Најдобар дизајн на костуми (Соња Гранде) и најдобра шминка и фризура. Без сомнение, друг од најнаградуваните филмови и со најмногу номинации не може да недостасува во нашиот водич за да ги видиме најдобрите филмови на Гоја наградите 2020 година.

Додека трае војната Тоа е визија за Шпанската граѓанска војна од гледна точка на славниот Мигел де Унамуно. Пред сè, се фокусира на тоа како писателот е во точка на неодлучност меѓу обете страни и како енормно поделено шпанското општество од тоа време. Филмот може да се ужива на Мовистар + од денес, како во стриминг, така и во репризите што се прават во текот на целата недела преку неговите кино канали. Во секој случај, филмот е сè уште достапен во повеќето кина во земјата.

Најдобра споредна женска улога: Бесконечен ров

Ништо повеќе и ништо помалку од 15 номинации за Бесконечен ров, завршува со преземање на следново: Најдобра главна актерка (Белен Куеста) и најдобар звук. Тешко е да се бориме против претходните две. Во овој случај, делото на Аитор Ареги, Јон Гарањо и Хозе Мари Гонеага има важно признание и покрај тоа што не освои многу награди, и се чинеше дека борбата на Давид против Голијат. Уште еднаш овој филм се фокусира на заплетот на Шпанската граѓанска војна, кој изгледа прилично модерен.

Зборува за брак кој се крие повеќе од триесет години поради нивниот страв од можни репресалии што победничката страна би можела да ги понесе со себе по резултатот од војната. Thisе можеме да уживаме во овој филм во каталогот на Нетфликс од 28 февруари, на ист начин како што ќе биде достапен за изнајмување во Филмин од следниот 11 март. Во меѓувреме, немаме друг избор освен да одиме во кино-салите, ако сакаме да можеме да зборуваме за тоа.

Други филмови што можете да ги гледате на Интернет

 • Што гори: Достапно на Филмин од 14 февруари.
 • На отворено: Во моментов е достапно само во кината.
 • Клаус: Достапно на Нетфликс.
 • Буњуел во лавиринтот на желките: Достапно во Movistar + и Apple iTunes.

Список на добитници на наградите Гоја 2020:

 • Најдобар филм: Болка и слава
 • Најдобра режија: Болка и слава
 • Најдобра нова режија: Thерка на крадец
 • Најдобра главна машка улога: Антонио Бандерас за болка и слава
 • Најдобра главна актерка: Белен Куеста за La tinchera infinita
 • Најдобра споредна машка улога: Едуард Фернандез за Додека трае војната
 • Најдобра споредна женска улога: ietулиета Серано за болка и слава
 • Најдобар нов актер: Енрик Окер за тоа кој убива железо
 • Најдобра нова актерка: Бенедикта Санчез за Lo que arde
 • Најдобро оригинално сценарио: Педро Алмодовар за болка и слава
 • Најдобро адаптирано сценарио: Даниел Ремон и Пабло Ремон, за Вон врата
 • Најдобар анимиран филм: Буњуел во лавиринтот на желките
 • Најдобар документарен филм: Ара Маликијан: Lifeивотот меѓу јажињата
 • Најдобар европски филм: Les Miserables (Франција)
 • Најдобар иберо-американски филм: Одисеја на Gајлс (Аргентина)
 • Најдобар директор на фотографија: Мауро Херце за Lo que arde
 • Најдобра режија на производство: Карла Перез де Албениз за Додека трае војната
 • Најдобро монтажа: Тереза ​​фонт за болка и слава
 • Најдобра уметничка режија: Хуан Педро де Гаспар за Додека трае војната
 • Најдобар дизајн на костуми: Соња Гранде за Додека трае војната
 • Најдобра шминка и фризура: Додека трае војната
 • Најдобар звук: Бесконечниот ров
 • Најдобри специјални ефекти: Дупката
 • Најдобра оригинална музика: Болка и слава
 • Најдобра оригинална песна: Хавиер Рубиал за надвор на отворено
 • Најдобар краток филм за фантастика: Сус де Синдрија
 • Најдобар документарен краткометражен филм: Нашиот живот како деца бегалци во Европа
 • Најдобар анимиран краток филм: Мадрид 2120 година
 • Награда за Гоја на честа: Пепа Флорес (Марисол)

Се надеваме дека овој водич ви помогна да уживате во целата содржина достапна на Интернет за да ги видите најдобрите филмови од Награди Гоја 2020 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.