Гледањето 3Д филмови во кино без очила е можно благодарение на МИТ

3Д филм без очила благодарение на МИТ

Концептот на 3Д содржина Тоа е малку чудно бидејќи, иако во тоа време уживаше огромен бум во денешниот живот, на пример со доаѓањето на телевизии, паметни телефони, па дури и преносни конзоли, вистината е дека денес неговата употреба е многу ограничена. Најдобар начин да уживате во овој вид содржина е во кино и, лично, мислам дека има многу врска со големата инвестиција во специјални фотоапарати, екрани и плеери што требаше да ги направат сите видови компании во тоа време, што за вистинскиот успех на овој концепт.

Еден од главните проблеми што го има 3Д киното е потребата да се користи специјални очила да може да ужива во тоа. Еден од проблемите со овие очила, покрај тоа што обично се тешки и непријатни, наоѓаме во тоа што тие обично затапете ја сликата а кај некои луѓе дури предизвикува и главоболки или болки во очите. Да се ​​обидеме да ги решиме сите овие проблеми, па дури и да добиеме ваква содржина повторно да стигнеме до нашите домови, во МИТ работеле на проект во кој се барало моќ прегледајте 3Д содржина без да носите очила посебен.

МИТ смислува како да гледате 3Д содржина без потреба од специјални очила.

Овој нов проект е спроведен специјално од страна на Лабораторија за компјутерски науки и вештачка интелигенција МИТ во соработка со Израел Вајзман Институт за наука. По долго време на развој и истражување, беше можно да се развие нова 3Д технологија за визуелизација прилагодена, во принцип, на околината на кино. Оваа нова технологија ќе понуди вид на визуелизација сличен на оној што го нуди Nintendo 3DS иако, наместо да биде прилагоден на индивидуална употреба како во случајот на добро познатата конзола, таа е наменета за многу поголема публика.

Како што е објаснето од МИТ, оваа технологија се базира на употреба на леќи и огледала способни да создадат специфичен број на паралели на бариерите. Ова овозможува да се конфигурира насоката кон секое од местата во кино и на тој начин гледачот може да ужива во содржината без да ги користи тие досадни очила. Негативна точка на оваа технологија е тоа што ќе треба да се развие комплексна конфигурација бидејќи сликата ќе треба да се прилагоди на секое од седиштата.

Од друга страна, потребно е да се земе предвид нешто едноставно како што оваа технологија е наменета само за киносали, бидејќи однапред се знае каде ќе седи секој од гледачите и нивната маргина на движење ќе биде минимална, нешто што го прави , за сега, не може да се спроведе во дом каде што не се познати локацијата на екранот и растојанието помеѓу седиштата, аголот на гледање или положбата на гледачите.

Повеќе информации: МИТ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.