Гласовните повици дебитираат на Телеграм

Телеграма

Павел Дуров, основач на Телеграма, пред неколку недели објави дека работат на нови функции за апликацијата за инстант пораки, меѓу кои беа и говорни повици што се повеќе и повеќе корисници бараа непрекинато. Сега оваа можност, која е достапна подолго време во нејзиниот голем ривал, WhatsApp, веќе е оперативна, иако во тест верзија која има уште некои работи за полирање.

Не сите корисници имаат пристап до новата опција на Телеграм и тоа е дека се потребни два барања за да можете да остварувате говорни повици од се попопуларната апликација за пораки.

Телеграма Бета и дарежлив кум

Ова се двете работи што се потребни за да имате пристап за да остварите говорен повик преку Телеграм. Прво, мора да ја инсталирате, ако ја немате инсталирано, бета-верзијата на апликацијата за инстант пораки. Второ, корисник со веќе активирани повици или што е исто како спонзор, мора да ви овозможи пристап до нив.

Како што се случи со WhatsApp, за да можеме да активираме говорни повици во Telegram, мора да добиеме повик преку овој метод, така што тие ќе останат активирани засекогаш.. Имајте на ум дека, како што веќе споменавме, ќе биде од суштинско значење да ја имате инсталирано пробната верзија на Телеграм, бидејќи во спротивно нема да можете ниту да примате говорен повик и затоа новата опција нема да се активира.

Телеграма

Квалитет и добри перформанси на првите тестови

Во моментов нема многу корисници кои можеле да тестираат телеграмски говорни повици, но според се чини квалитетот, стабилноста на повикот и доброто општо функционирање се некои од предностите на новата услуга на апликацијата за размена на пораки .

Исто така, очигледно цената на мегабајти при говорни повици е доста помала отколку во останатите апликации што ја нудат оваа одлика.

Засега, треба да почекаме да можеме да ја искористиме новата функционалност на Телеграма, без премногу да ги комплицираме нашите животи, иако можеби вреди да се инсталира бета апликацијата и да се молиме на спонзорот да ни овозможи пристап до говорни повици со одличен квалитет .

Дали мислите дека говорни повици беа функционалноста што Телеграм ја немаше за да ги разгледа преку WhatsApp?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)