Ние ја анализираме црт-камерата CACAGOO, добар додаток за вашиот автомобил

Се почесто е да се вклучуваат камери во возилата, или да паркираат, да ни помагаат при возење или заради безбедносна безбедност. И покрај фактот дека законодавството во врска со ова во Шпанија е доста дифузно, ништо не спречува да ги искористиме придобивките од некое добро цртичка камера. Денес ќе ви ја претставиме една од најдобрите алтернативи за овој вид на производи, Ние ја анализираме камерата за цртички CACAGOO, добар додаток за вашиот автомобил што ќе ве изненади во однос на квалитетот на сликата, можностите што ни ги нуди и пред се по својата цена. Затоа, останете со нас и да разгледаме добро, во-длабочино.

Тогаш треба да направиме разлика помеѓу различните карактеристики што ни ги нуди за да добиеме јасна идеја за тоа колку далеку можеме да одиме со оваа камера и дали навистина вреди.

Технички карактеристики

Првиот аспект што CACAGOO го привлекува нашето внимание е одличниот квалитет на сликата што ни го нуди На хартија, максималната резолуција е 2560 x 1080 на 30 fps, односно со сооднос на екранот 21:29, но ни нуди многу поставувања, тие се токму овие:

 • 2560*1080 30fps 21:9
 • 2304*1296 30fps 16:9
 • 1920*1080P 45fps 16:9
 • HDR 1920 * 1080P 30fps 16: 9
 • 1920*1080 30fps 16:9
 • 1280 * 720 60P 16: 9
 • 1280 * 720 30P 16: 9

Како вие самите сте можеле да забележите како го читате ова, ако сакаме да ги искористиме можностите на HDR технологијата, можеме да ја избереме резолуцијата само во FullHD, таа на 1920 x 1080 на 30 fps со сооднос 16: 9. За сè друго, ние ќе се задоволиме со класичната пост-обработка што е способна да ни ја понуди.

На крајот на краиштата, ни нуди сензор од 16 мегапиксели и видео запис во формат .MOV придружени со кодек H.264. Слично на тоа, наоѓаме вграден микрофон кој снима во AAC формат.

Функција за складирање и Г-сензор

За да ја зачуваме содржината на фотоапаратот, важно е да запомниме дека мора да купиме картичка microSD, бидејќи не е вклучена во пакетот. Willе поддржува секаков вид на картичка од microSD од класа 6 или повисока, иако картичката од класа 10 очигледно се препорачува за складирање на овој вид содржина во движење. Во однос на капацитетот, нема да најдеме компатибилност во картичките над 64 GBНа ист начин како што навистина нема да биде потребно да се користи складирање над наведеното, тој ја оптимизира сликата доста добро и нема да се најдеме во недостиг на простор. Особено затоа што форматот за снимање на јамка е повеќе од оптимален.

Сега одиме на софтверот, во овој тип на камера пост-обработката на сликата е доста важна, а реалноста е дека CACAGOO го прави тоа доста добро, морам да кажам дека бев пријатно изненаден. Оваа камера го има она што тие го нарекуваат „Г-сензор“, претпоставен уред што ќе открие кога сме имале незгода или судир, така што автоматски ќе ја зачува содржината снимена во јамката до тој момент и ќе ја постави на мемориско место каде што нема да биде засегната или избришана од остатокот на снимки. На овој начин, снимката добиена со откривање на несреќата може да биде навистина одлучувачка кога станува збор за разјаснување на вината во барањето. Овој Г-сензор открива и кога возилото е во движење, така што тој автоматски ќе започне со снимање веднаш штом ќе започнете.

Софтверот CACAGOO

Во врска со софтверот, штом еднаш го конфигурираме на шпански, ги користиме неговите копчиња за лесно движење низ целиот систем. Нема да се сомневаме многу во работењето, бидејќи менито е прикажано во список, како и секој друг вид камера со овие карактеристики. и оние на движење, кои за возврат ќе служат како «инстант нем» и «СОС» (ја зачувува последната снимена јамка за да не ја изгубиме) откако камерата ќе продолжи да работи.

Ние исто така можеме лесно да ги прилагодиме другите параметри, како што е времето кога секоја јамка ќе трае, аголот на сликата и можеме да достигнеме до 170º слика, или „ноќен режим“ што ја подобрува осветленоста и контрастот, така што условите со мала видливост не влијаат на снимките што ги правиме, детал кога го користиме воопшто кога возиме, на пример на автопатите, каде што воопшто не наоѓаме вештачко осветлување.

Тастатура и поврзување

На задниот дел од камерата, како што рековме претходно, има четири главни копчиња, едно за «ОК», едно за «Назад» и копчињата за движење. На десната страна ќе го имаме слотот за microUSB што ќе му даде доволно енергија за полнење, како и копчето „Ресетирај“ што ја ресетира целата конфигурација на системот и излез од microHDMI за да ја видите содржината на вашиот фотоапарат во која било телевизија кога е потребно. Сосема е детал што тие вклучуваат ваков тип на врски во камера со овие карактеристики, особено ако немаме компјутер на дофат на раката.

На левата страна ќе го имаме слотот за microSDкако и копчето за вклучување / исклучување. Додека горниот дел е спуштен на столбот што ќе го користиме кога ќе ја „лепиме“ фотоапаратот благодарение на нејзината рака што може да се повлече до прозорецот на автомобилот. Реалноста е дека камерата се придржува доста добро на стаклото во автомобилот и засега е прилично стабилна и ефикасна за употреба, не се сомневаме дека ќе остане во добра состојба.

Квалитет на материјали и производи

Општо, не му посветувам дел на овој дел, но реалноста е дека CACAGOO не разочара во овој поглед, и покрај тоа што е направен од пластика, материјалите се робусни и отпорни, додека предниот дел е занитвам во алуминиум, што дава тоа е прилично елегантен допир, така што нема да се судира во ниту еден автомобил, без оглед на неговиот опсег. Екранот пак е IPS и има многу интересна осветленост и контраст, покрај филм што спречува сонцето да го вознемирува, па според квалитетот и пакувањето ме остави навистина среќен.

Камерата CacaGoo можете да ја набавите за 65.99 како ексклузивна цена благодарение на овој преглед, понуда до која ќе пристапите користејќи го следново Не се пронајдени производи и вклучително и кодот PZIG98MB

Содржина на пакетот:

 • 1 x CACAGOO автомобил DVR
 • 1 x Држач за вшмукување
 • 1 x Полнач за автомобил
 • 2 x USB кабел
 • 1 x Инструкции

Мислење на уредникот

какаго
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
64 a 89
 • 80%

 • какаго
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Камера
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 75%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Квалитет на слика
 • цена

Contras

 • Премногу долго мени
 • Треба да донесам повеќе замена за вшмукување чаши

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Михавк dijo

  За што по ѓаволите размислуваа да стават „Пу“ на производ?