Ние го анализираме новиот Amazon Fire HD 8 2020

Многумина инсистираат да се откажат од таблетите, оние производи на голем екран и едноставните тврдења насочени кон тоа да нè натераат да консумираме што повеќе мултимедијална содржина. Вистина е дека телефоните стануваат се поголеми и ни тоа не помага, Но, добра таблета е разноврсна и им помага на другите уреди да се одморат.

Во нашите раце го имаме новиот Amzon Fire HD 8 од 2020 година, ефтин, обновен таблет со многу што може да понуди за малку пари. Да го разгледаме подетално овој curубопитен производ на Амазон кој привлекува големо внимание.

Како и во секоја пригода, решивме да ја придружуваме оваа анализа со видео што можете да го видите на врвот. На видеото го обезбојуваме овој нов Amazon Fire HD 8 и како се движи во реално време. Видеото е еден од најдобрите начини да се направи анализа, затоа препорачувам да го погледнете пред да уживате во остатокот од содржината во овој напис, Како и искористете ја можноста да се претплатите на каналот Актуелиадад гаџет и да ни оставите лајк за да можеме да продолжиме да ви носиме се повеќе новини.

Ако од друга страна веќе ви е јасно дека го сакате уредот, можете да го купите ТОЧНО ТУКА најдобра цена.

Дизајн и материјали

Како и секогаш со производите на Амазон, ние тврдиме малку. Мат пластично тело и на прв поглед прилично издржливо. Предниот дел има големи рамки, но ништо не е претерано, како и камерата во центрирана и хоризонтална положба. Имаме димензии од 202 x 137 x 9,7 mm за вкупна тежина од 355 грама. Не е премногу лесен, како да може да е Kindle на пример, но исто така не е тежок.

Можеме лесно да се справиме со една рака и тоа е една од нејзините главни предности, бидејќи не е ни многу густ.

Покрај тоа, овој пат можеме да го купиме Fire HD 8 само во црно, иако во неговото лансирање беа видени неколку бои. Се разбира, имаме низа многу интересни црвени, сини и бели навлаки. На дното наоѓаме една од новините, USB-C приклучокот што конечно го заменува microUSB, како и копчињата за јачина на звук, напојување и 3,5 mm Jackек. Излезите на звукот се наоѓаат на една од страничните рамки, нешто што ни ја прави јасно намерата на Амазон да ја користиме хоризонтално за да консумираме содржина и да остваруваме видео повици.

Технички карактеристики

На техничко ниво наоѓаме повеќе разноврсност отколку моќност. Треба да напоменеме дека технички постојат две верзии, Amazon Fire HD 8 и верзија „Плус“. Ја тестиравме и анализиравме нормалната верзија, ја има четири-јадрен процесор од 2 GHz, нешто во кое се совпаѓа со нејзината постара сестра Плус, сепак, имаме 2 GB RAM меморија, во случај на Плус можеме да достигнеме 3 GB RAM меморија.

На ниво на складирање, можеме да го купиме Amazon Fire HD 8 во две верзии, едната со капацитет од 32 GB, а другата со 64 GB., и двете може да се прошират преку слотот за microSD до вкупно 1TB.

 • Купете Amazon Fire HD 8> ЛИНК

Во однос на поврзаноста што ја имаме WiFi ac компатибилен со двете вообичаени опсези, 2,4 GHz и 5 GHz, Со релативно добар опсег, не сме сретнале проблеми во овој поглед при брзина од 300 MB симетрична. Од своја страна, во делот за безжична мрежа имаме исто така Bluetooth 5.0 што ни овозможува да поврземе на пример слушалки со автоматска синхронизација. Споменете дека USB-C е OTG, тој служи како надворешно складирање.

Ја користиме оваа можност да споменеме дека овој Amazon Fire HD 8 има два камери, една напред и една задна, и двете со резолуција од 2MP тоа ќе ни овозможи Снимајте видео во резолуција HD 720p. Апликацијата е крајно едноставна, да се тргне од патот и да се прават видеоконференции без понатамошно преправање.

Прикажување и мултимедијална содржина

Екранот е 8 инчи, како што сугерира неговото име, и има типична резолуција од 720p, конкретно 1280 x 720 со традиционален сооднос. Имаме панел IPS LCD со средна осветленост што ни овозможува да трошиме мултимедијална содржина без проблеми, што може да претрпи кога светлината директно ќе ја погоди.

Поддржува звучен протокол ДолбиАтмос присутни во апликации како Нетфликс или Амазон премиер видео, Во нашата анализа на YouTube можете да го видите квалитетот на звукот и видеото.

Се соочуваме со почетен производ со многу содржана цена, и тоа се покажува. Звукот не се истакнува по својата моќ или јасност, но е доволен за внатрешни средини. Истото се случува со екранот, тој нуди доволна осветленост за затворен простор, но може да страда од рефлексии или недостаток на интензитет на отворено на часови со максимална светлина.

Инаку, секогаш мора да ја земеме предвид цената на производот пред кои се лоцираме.

Користете искуство

Овие производи на Амазон имаат модифицирана верзија на Андроид која им дава приоритет на сите негови услуги. Ова не значи дека со правење „трикови“ можеме да инсталираме кој било .APK, но реалноста е дека продавницата за апликации Амазон е многу нахранета во овој поглед. На овој начин, корисничкиот интерфејс е удобен и се фокусира особено на она за што е дизајниран овој производ: Прочитајте, консумирајте видео и аудио и прелистувајте. 

Може да ги смениме овие функции лесно со само неколку гестови. Минимализмот и отсуството на компликации ги наоѓаме во останатите делови, пример е мало присуство на одлики за прилагодување низ целиот кориснички интерфејс.

За задачите предмет на вашиот дизајн Овој Amazon Fire HD 8 добро се брани, можеме да навигираме без проблеми, да го исцедиме Amazon Prime Video, па дури и да пуштаме музика на различни платформи без компликации. Очигледно наоѓаме многу пречки кога сакаме да играме нешто посложено од Кенди Креш, Сопствената верзија на Android и 2 GB RAM меморијата што ги има има многу врска со тоа.

Овој производ е исто така удобна алтернатива за читање поради неговите димензии и одличната интеграција со Kindle, како би можело да биде поинаку. Можете да го купите од 99,99 во ОВОЈ ЛИНК до продавницата Амазон.

Пожар HD 8
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
99,99
 • 60%

 • Пожар HD 8
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 60%
 • Екран
  Уредник: 65%
 • Перформанси
  Уредник: 65%
 • Conectividad
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 75%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите

 • Вредноста за парите
 • Интеграција со услугите на Амазон
 • Компатибилност со други услуги

Contras

 • Повеќе резолуција недостасува
 • Фокусиран на читање, консумирање видео и прелистување
 • Корисничкиот интерфејс понекогаш е бавен
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.