Ние го анализираме Recoverit, софтверот за враќање на податоците

Враќање во чудо

Сигурно некогаш сте го добиле случајот во кој, пребарувајќи во цревата на вашиот компјутер, не сте пронашле одредена датотека. Или дека, по грешка, испративте документ до корпата за отпадоци и го испразнивте, сакајќи да го вратите подоцна. Тоа е, без сомнение, фрустрирачка ситуација, затоа што сакате да се вратите во времето доволно за да не ја изгубите важната работа во која сте поминале толку многу часови, на пример.

Па тоа е она што станува збор Враќање во чудо. Како што сугерира неговото име, тој е софтвер што ќе ни овозможи Вратете ги податоците на нашите хард дискови или надворешни складишта што се изгубени, избришани или недостапни. Без сомнение, и откако ќе се изгубат нашите вредни податоци, опција да се разгледа за да се повратат и повторно да се користат. Денес, во Гаџет Актуалидад, ние ви покажуваме чекор по чекор како работи. Можете ли да дојдете со нас?

Првото нешто што треба да го знаеме е дека Wondershare Recoverit е алатка која работи и на Windows и на Mac. Нуди широк спектар на можности кога станува збор за враќање на датотеки, бидејќи е способен да работи со вообичаени и додатоци DOC, XLS и PPT што се однесува до документите; AVI, MOV, JPG или GIF за слики или видеа; архиви компресирани во RAR или ZIP, дури и документи во PDF. Нема да биде важно од каде сакаме да ги вратиме овие датотеки, бидејќи ќе работи и на внатрешни хард дискови и на надворешни дискови за складирањекако што се SD картички, USB стикови или надворешни хард дискови.

 

Враќање во чудо

Wondershare Recoverit ни обезбедува два вида на лиценца. Од една страна, верзијата Обнови Про, со цена од 40 долари за Виндоус и 80 долари за Мек, а од друга страна верзијата Вратете го Ultimate, по цена од 60 долари за Виндоус и 100 евра за Мек, секогаш во случај на лиценца за една машина. Главната разлика помеѓу двете е тоа крајната верзија ќе ни овозможи да создадеме диск за подигање да ги вратиме податоците од нашиот хард диск, дури и ако системот не се подигне или нашиот оперативен систем е оштетен. Иако ако сакате да го пробате, проверете како работи и одлучете која верзија ќе ја купите подоцна, секако постои достапна пробна верзија на нивната веб-страница.

Единственото ограничување презентирано од бесплатна верзија пред Pro не е никој друг освен а Ограничување од 100 MB на обновени датотеки. За да го инсталираме Wondershare Recoverit на нашиот компјутер или Mac, ние едноставно мораме насочете не на нејзината официјална веб-страница, и кликнете на копчето со назнака "бесплатен пробен период" што одговара на нашиот оперативен систем. Откако ќе притиснеме, преземањето ќе започне на нашиот компјутер и по неколку секунди, ќе го имаме подготвено да работи. По извршувањето на инсталерот, ќе треба да ги следиме само чекорите за нејзино инсталирање. На крајот од неа, програмата ќе се отвори автоматски, наоѓајќи го почетниот екран.

Wondershare закрепне

Во овој момент, во екран на главната програма, ќе имаме пред нас достапните опции на Wondershare Recoverit. Ставајќи го курсорот на глувчето над секој од нив ќе добиеме a Мало резиме за што служи секоја специфична опција. Имаме од враќање на избришаната датотека до целосно враќање на податоците за секоја ситуација, како и закрепнување на надворешни уреди, форматирани дискови, изгубени партиции и така натаму.

Во случај на не знаејќи која од опциите да ја избере, секогаш можеме изберете да извршите целосно закрепнување. Beе биде подолг и потрајен процес, бидејќи системот ќе ги анализира сите единици за складирање на нашиот компјутер, во потрага по избришани податоци за нивно враќање. Во зависност од капацитетот на хард дисковите или медиумот за складирање, овој процес може да трае до неколку часа.

Wondershare Recoverit изберете партиција

Веќе влегувам во полето и подготвен за враќање на податоците, сите опции работат практично исто. При избор на оној што најдобро одговара во секој случај, како што гледаме на сликата погоре, ќе се отвори прозорец каде што ќе не праша изберете од која поддршка сакаме да ја вратиме податоците. Откако е избрана единицата за работа, Recoverit ќе започне со работа, покажувајќи дијаграм за папки на наведената единица, како и лента за напредок, така што ќе имаме идеја за времето што ќе измине пред единицата да заврши со анализата.

Ќе имаме две опции за прегледување на датотеките: во поглед на Árbol, што ќе го покаже директориум за папки на наведената единица или во поглед на евиденција, што тоа ќе ги дискриминира и организира датотеките од ист тип по папки. Без оглед на видот на погледот што го избираме, во загради веднаш до секоја папка ќе ја видиме број на датотеки што може да се обноват, како што можеме да видиме подолу на следната слика од екранот.

Процес за обновување на Wondershare Recoverit

Можно е, при избор на медиум од кој сакаме да ги вратиме податоците, времето на чекање додека не можете да започнете да избереме кои податоци сакаме да ги повратиме биди нешто долгодобро Recoverit мора да ги индексира медиумите складирање со сите ваши податоци, датотеки или папки, покрај пребарувањето на сите негови агли, така што нема датотеки да бидат заборавени. Откако ќе се појават сите датотеки што можеме да ги повратиме, избравме тип на преглед и пристапивме до документот што сакаме да го зачуваме, само треба да кликнете на малиот квадрат за избор што ќе ги најдеме покрај секоја датотека за да ја избереме и, откако сите ќе бидат избрани, пулсар Во долниот десен агол копчето «Опорави».

Како што гледате, неговиот операцијата е многу едноставна и интуитивна, и ви овозможува да не ви требаат одлични компјутерски вештини или супер комплицирани програми за да ги вратите оние документи што по грешка биле избришани или исчезнати од картата. Откако ќе се притисне копчето «закрепне», програмата ќе нè праша за локацијата каде сакаме да ја зачуваме датотеката, и ќе го започне процесот, кој може да трае од само неколку секунди до неколку минути, во зависност од големината на датотеката што треба да се зачува.

Зачувајте ја датотеката за враќање на Wondershare

Откако ќе заврши процесот, тој ќе биде зачуван на локацијата што ја воспоставивте во претходниот чекор. Во случај на избор на опција за враќање на датотеки од разни видови или папки, структурата на папката ќе остане, одржувајќи го секој на место. Како што можете да видите, тоа е програма со лесна работа и не бара големо знаење кога станува збор за работењето. Без сомнение, програма што може да ни помогне од обновување на едноставен PDF до создавање бутабилен диск за обновувањед во случај на грешка во главниот оперативен систем на компјутерот, иако се сеќаваме на тоа оваа опција е достапна само во верзијата Ultimatд на програмата.

Иако ако сè уште се сомневате дали работи, препорачуваме да ја внесете Веб-страница на Wondershare Recoverit, и преземете ја пробната верзија. Значи тоа само ќе овозможи да се опорави до 100Mb во досиеја, но несомнено можете да ја проверите неговата работа и нејзината постапка. Откако ќе го пробате барем Препорачуваме да ја имате Pro верзијата на Wondershare Recoverit, бидејќи иако не дозволува создавање на диск за обновување, остатокот од опциите тие ќе бидат многу корисни во вашиот ден за ден, а камоли во случај на проблем со хард диск, медиум за складирање или вашиот компјутер воопшто. Ваквите проблеми не предупредуваат, но Recoverit е во состојба да се справи со нив со неверојатна леснотија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.