ConceptD: Опсег на професионални тетратки на Acer

Acer ConceptD 9 Pro

Продолжуваме со новостите од Acer во својата презентација на IFA 2019. Компанијата нè остава со неговата нова палета на тетратки за професионалци, што е опсег ConceptD. Овој нов опсег е лансиран специјално за креаторите на содржини, бидејќи сите алатки се дадени со овие модели. Моќни модели, преполни со одлики што ќе ви помогнат подобро да ја завршите својата работа.

Овој опсег е дизајниран да нуди максимални перформанси, покрај тоа што дозволува долги часови непрекината употреба. Без сомнение, тој е претставен како совршен опсег за професионалци. Acer нè остава со неколку лаптопи и монитор во рамките на овој опсег ConceptD.

Компанијата е свесна за важноста за добро извршување во задачи како што се виртуелна реалност, вештачка интелигенција и голема анализа податоци. Поради оваа причина, целата палета е претставена како една од најдобрите опции во оваа област, со низа иновативни модели, со ConceptD 9 Pro во предниот дел како свој главен лаптоп.

Поврзана статија:
Acer Swift 7, убав тенок лаптоп со неповратна цена [Преглед]

КонцептД 9 Pro: starвездата на опсегот

Acer ConceptD 9 Pro

Theвезден модел во оваа палета од Acer е ConceptD 9 Pro. Се наоѓаме со иновативен и идеален лаптоп за дизајнери, благодарение на присуството на шарката Ezel Aero изработена со ЦПУ, дизајнирана од самата марка. Мора да додадеме дека доаѓа со Екран со големина од 17,3 инчи со резолуција 4K (3840 x 2160), кои ќе можат да се вртат, продолжуваат и легнуваат во секое време. Дополнително, овој дисплеј е PANTONE потврден и опфаќа 100% од опсегот на бои Adobe RGB со невидена точност на бојата Delta E <1.

Овој лаптоп ConceptD 9 Pro има процесори Intel Core i9 до 9-ти и графика до NVIDIA Quadro RTX 5000. Тоа е графика наменета за длабоко учење на АИ или инженерски симулации и големи студија за анимација. Совршен за оние корисници на кои им е потребна моќност и вкрстена компатибилност. Бележникот доаѓа со пенкало Wacom EMR кој лесно магнетно се прицврстува на него.

ConceptD 7 Pro: Моќност во лесен дизајн

ConceptD 7 Pro

Вториот модел во оваа палета од Acer е ConceptD 7 Pro. Станува збор за лаптоп кој е претставен како моќен, флексибилен модел, но истовремено и многу лесен. Значи, идеално е кога треба да го носиме со нас во секое време. Дебела е 17,9 мм и тежи 2.1 кг.

Овој лаптоп има 15,6-инчен, 4.000 пиксели екран. Наменето за моќна перформанса при движење, таа е исто така дел од програмата RTX Studio. Се напојува со процесор 7-та генерација Intel Core i9 и се испорачува со графички процесор NVIDIA Quadro RTX 5000. Покрај тоа, ConceptD палетата нуди интуитивен кориснички интерфејс кој брзо ги прилагодува преферираните профили на бои и ги следи контролите на системот.

ConceptD 5 Pro: Достапни се две големини

Acer ConceptD 5 Pro

Овој лаптоп е исто така дел од програмата RTX Studio, како што потврди и самиот Acer во својата презентација. Претставен е како идеална опција при изведбата сложени работни задачи за CAD дизајн, анимација и симулација. Затоа е добар модел за архитекти, 3Д аниматори, производители на специјални ефекти или студија за дизајн.

ConceptD 5 Pro е лансиран во две големини, како се одликува со 15,6-инчни или 17,3-инчни IPSi дисплеи, обајцата со 4K UHD резолуција. Исто така, се користат процесори до 7-та генерација Intel Core i9 и графика Quadro RTX 3000. Дизајниран е со врвна метална шасија, која нуди издржливост. Неговиот сертифициран дисплеј со валидност PANTONE е посветен на уметници, со широк спектар на бои што одговара на 100% од RGB просторот во боја на Adobe за точна репликација на боите.

ConceptD 3 Pro: Совршен за креаторите на содржини

ConceptD 3 Pro

Овој лаптоп тој е можеби најпристапниот во овој опсег, како што рече Acer во својата презентација. Тоа е идеален модел за фотографи, студенти за индустриски дизајн, графички дизајнери или дизајнери на ентериер. Исто така, за проследувачи на платформи како YouTube или Twitch, тоа може да биде добар модел во оваа смисла. На кратко, идеално за креаторите на содржини.

Што се однесува до неговите спецификации, она што брендот го откри е дека користи процесори Intel Core i7 до 9-та генерација и графика NVIDIA Quadro T1000. Се истакнува пред се затоа што работи тивко помалку од 40 dB. Наменети за едноставна употреба во движење, корисниците можат да се најават преку вградениот читач на отпечатоци преку Windows Hello за полесен и побезбеден пристап во секое време и на кое било место.

ConceptD 5 и ConceptD 3: Обновени модели

Acer обновува два лаптопа во рамките на овој опсег, кои добиваат низа подобрувања во дизајнот и спецификациите. Марката ни остава два нови лаптопа ConceptD 5 и ConceptD 3. Две опции за оние кои бараат покласична опција во овој опсег, но без да го жртвуваат нивниот квалитет.

ConceptD 5 е лансиран во две големини, 15-инчни или 17-инчни екрани. Двата лаптопа користат процесори Intel Core i7 до 9-та генерација. Додека ConceptD 5 е ажуриран со опции за графички процесор NVIDIA GeForce GTX 2060. Од друга страна, ConceptD 3 е минималистички и елегантен лаптоп благодарение на белиот финиш, како и на работењето без бучава за да можат корисниците да се фокусираат на своите дизајни. Во неговиот случај, тој користи NVIDIA GeForce GTX 1650 GPU, кој обезбедува голема моќност.

Монитор ConceptD - CM2241W

Монитор Acer ConceptD

На крај, компанијата ни остава монитор во рамките на овој опсег. Тоа е новиот ConceptD CM2241W, што е стилски монитор за работна површина идеален за корисници кои сакаат да додадат надворешен дисплеј на нивната работна станица. Значи, добиваме голем екран, што ја олеснува нашата работа.

Овој монитор има тенка рамка, што ви овозможува јасно да го искористите предниот дел од него во секое време. Покрај тоа, се издвојува по својата одлична прецизност на бојата што поддржува 99% од RGB опсегот на бои на Adobe. Значи, тој е идеален за дизајнери и креатори на содржини.

Цена и лансирање

Овој опсег е најширок што Acer го претстави на IFA 2019. Пронаоѓаме многу модели, некои од нив дури и со неколку верзии по големина. Сите ќе бидат лансирани во последните месеци од годината, помеѓу октомври и декември. Иако достапноста ќе варира во зависност од моделот. Ова се нивните датуми и цени на објавување:

 • ConceptD 9 Pro ќе биде достапен од ноември по цена од 5.499 евра.
 • ConceptD 7 Pro е лансиран од ноември со цена од 2.599 евра.
 • ConceptD 3 ќе биде достапен од октомври по цена од 1.199 евра.
 • Acer ConceptD 3 Pro ќе биде достапен од ноември по цена од 1.499 евра.
 • ConceptD 5 (17,3 ″) ќе биде достапен од ноември со цена од 2.199 евра.
 • ConceptD 5 Pro (17,3 ″) ќе биде достапен од декември по цена од 2.599 евра.
 • Acer ConceptD 5 (15,6 ″) ќе биде достапен од септември за цена од 1.999 евра.
 • ConceptD 5 Pro (15,6 ″) ќе биде достапен од октомври од цена од 2.499 евра.
 • Мониторот ConceptD CM2241W ќе биде достапен во октомври по цена од 469 евра.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.