Ние ги анализираме ASUS ZenBook Pro, перформансите и дизајнот одат рака под рака

ASUS е фирма на која не и е потребен воведПроизводителот заработи почит кон корисниците и брендовите со правење квалитетни уреди по исклучително разумни цени. Но, и покрај фактот дека најголемиот дел од нивната продажба е концентриран во средниот опсег на лаптопи, не смееме да заборавиме дека тие секогаш го ставаат своето истражување и развој на услугата на технологијата, вака е роден ASUS ZennBook Pro, лаптоп дизајниран со многу вкус и со спектакуларна изведба.

Овој лаптоп стана алтернатива на брендовите што се користат за производство на врвни лаптопи, а името „Про“ не е едноставна привлечност за маркетинг, пред нас е навистина моќен лаптоп. Го тестиравме ASUS ZenBook Pro UX550VD и ви го кажуваме нашето искуство, ќе го анализираме детално.

Ние ќе ја следиме истата шема на анализа како и секогаш, карактеристиките, дизајнот, деталите и нашето лично искуство со користење на овој ASUS ZenBook Pro, и ова е начинот на кој им помагаме на нашите читатели да знаат што има на пазарот и дали навистина вреди да се купи. Како и секогаш, нашиот индекс е на ваша услуга доколку сакате да одите директно во одредени делови од анализата.

Дизајн: Квалитетни материјали што влегуваат низ очите

ASUS беше доволно kindубезен да ни дозволи да ја тестираме металик сината верзија на овој ZenBook Pro, а реалноста носи луксузно. Материјалите се со исклучителен квалитет од првиот контакт. На капакот наоѓаме исчистен алуминиум во кругови од центарот кон надвор, околу аголот на ASUS што се пали благодарение на задното осветлување на екранот. Слично на тоа, рабовите и аглите на целата тетратка се полираат, така што тие нудат сјајна сурова алуминиумска боја. Ниту во основата не сакаа да штедат, го наоѓаме истиот метален материјал, придружуван од гумени потпори и два од звучниците.

Влегуваме внатре тастатура со позадинско осветлување и во согласност со бојата на уредот, придружена од страните со два стерео звучници харман / кардон а на дното ја имаме класичната ASUS trackpad заедно со индикаторните LED диоди. На екранот го гледаме логото на брендот на дното, тесни, но не и минималистички рамки, и како и секогаш во центарот имаме веб-камера.

Десната страна испаѓа во два USB 3.1 со слот за картичката microSD и класичен приклучок за слушалки. Во меѓувреме, од левата страна ја наоѓаме врската HDMI, тековниот влез и забележи, две USB-C конекции, дизајниран за сегашноста и иднината на технологијата.

 • Висина: 1,89 см
 • Ширина: 36,5 см
 • Тежина: 1,8 Kg

Карактеристики: „Професионален“ хардвер за услуги

Целната публика за овој лаптоп е јасна, всушност тој не е погоден за сите буџети, па затоа земаме предвид дека кој и да го купи, знае добро на што одат. Значи, процесорот е А. Intel I7-7700HQ со 2,8 GHz и TurboBoost до 3,8 GHZ. Се разбира, седмата генерација на процесори на Intel ќе ги исполнат очекувањата. Како може да биде поинаку, придвижувањето на системот е придружено со барем 8 GB RAM меморија, иако уште еднаш, имаме можност да се прошириме на 16 GB, двата модели со 2400 MHz DDR4.

И графичкиот дел не е краток, картичка NVIDIA GPU, GeForce 1050 кој се одликува со 4GB DDR5 VRAM.  Од друга страна, за складирање ја имавме верзијата 256 GB SSD SATA3, иако можеме да избереме други варијанти до 1 ТБ PCIe, дали мислите дека ќе ви треба повеќе енергија? Се сомневаме во тоа и преминуваме на дополнителните карактеристики:

 • WiFi Dual Band 802,11 ac (можеме да пристапиме до конекции од 5 GHz)
 • Bluetooth 4.2
 • 8-ќелија батерија 79 Wh
 • VGA веб-камера

Мултимедија: Луксузен екран и врски за секого

Имавме панел од 15,6 инчи со LED позадинско осветлување и целосна HD резолуција (2920 x 1080/16: 9) и реалноста е дека е тотално беспрекорна. Имаме рамка од 7,3 мм што ни дава вкупно Екран 83%. Боите се прикажуваат правилно, без заситување или премногу светло, реалноста е дека ASUS постави спектакуларен панел во Full HD издание, што ни помага да добиеме идеја за неговата 4K верзија (со можност за допирна табла) . Осветленоста е доволна, иако може да биде поголема, во екстремно светли услови нема да најдеме рефлексии, но можеби и недостаток на осветленост.

Овој екран ни овозможува да уживаме во аголот на видливост 178º, навистина спектакуларно, сепак Не откривме дека е на висина на аголот на гледање и осветленоста на екраните од високата класа во MacBook на Apple и други од Samsung. Сепак, тоа може да има врска со технологијата ASUS Eye Care што ја намалува сината светлина за 30%, но овој тип на технологија не се препорачува за работа со уредување на мултимедијална содржина.

Она што нема да ни недостасува се врски, Додека другите брендови имаат тенденција да се минимизираат, ASUS сакаше да продолжи да одржува важен опсег на можности:

 • 2x USB-а 3.01
 • 1x HDMI
 • 2x USB-C 3.1 грмотевици
 • Комбиниран аудио приклучок
 • Читач на картички MicroSD

Звукот е нешто спектакуларно во овој уред, harman / kardon соработуваше тесно со ASUS за да ни донесе четири звучници кои звучат гласно и добро, Тоа е еден од најпријатните аспекти на тестот на овој ASUS, без сомнение.

Корисничко искуство: Платникот е сè уште слаба точка

Започнуваме со тастатурата, парче понекогаш заборавено, но клучно. Реалноста е дека клучевите се цврсти, но може да недостасува уште малку патување. Ова е обично субјективно мислење и е дека секоја тастатура е свет, но без сомнение позадинското осветлување на тастатурата од ASUS целосно испорачува. Слабата точка може да биде trackpadИако реагира добро и без грешки, наоѓаме одредени празнини или недостаток на отпор, покрај фактот дека големината не е толку голема како што може да биде, уште еднаш слабата точка на лаптопот ASUS е во патеката, иако значително ја подобри отпорноста во горните области.

Настапот се подразбира дека е спектакуларен, иако системот не доаѓа чист како што треба, nВе наоѓаме малку садови, имаме McAfee и малку повеќе што треба да се мачиме, ASUS ја научи оваа лекција многу добро, најмалку во својот опсег „Pro“.

Автономијата исто така нè направи среќни, Ние лесно гребеме шест часа работа за пишување со стабилен сјај на 60% од вкупниот број. Иако како што се очекуваше, кога бараме повеќе од сметката, автономијата значително се намалува. Иако без сомнение, она што најмногу го привлече нашето внимание (без оглед на моќта) тоа е неговиот спектакуларен звук, квалитетот на материјалите и разновидноста на врските.

Ние ги анализираме ASUS ZenBook Pro, перформансите и дизајнот одат рака под рака
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
1200 a 1300
 • 80%

 • Ние ги анализираме ASUS ZenBook Pro, перформансите и дизајнот одат рака под рака
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Сега доаѓа тешкиот дел, цената. Можете да го набавите од 1.268 € за изданието на кое тестиравме ОВОЈ ЛИНК од Амазон. Јасни сме дека не е ефтин компјутер, но не е ниту за целата публика. Реалноста е дека станува збор за директно натпреварување со MacBook во многу аспекти, без да заборавиме дека тоа е лаптоп ASUS, се разбира. Како и да е, тој е компјутер достоен за какво било професионално опкружување за сè што го опкружува, Прашањето е дали сте подготвени да инвестирате 1.200 евра?

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Перформанси
 • Квалитет на аудио
 • ергономијата

Contras

 • Не е многу отпорна на тастатурата
 • Нешто тешко

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.