Го тестиравме часовникот TomTom Runner Cardio

Том Том Кардио

Ние веќе разговаравме за тоа како преземете ги и ажурирајте ги бесплатните мапи TomTom од Иберија и денес повторно ќе ве изненадиме. Паметните часовници доаѓаат по истиот пат наметнат од паметните телефони, т.е. да создадат уред способен да прави повеќе работи, иако немаат никаква врска или каква било врска со раскажувањето на времето. Во оваа смисла, патувањето со паметни часовници штотуку започна и се обложува како оној што го нуди Том Том Ранер кардио тие се многу поефикасни во рамките на спортското поле.

Паметен часовник ќе ни каже чекори, потрошени калории, поминато растојание или дури може да ни даде пулсации, но сепак, сè уште е далеку од она што го бара спортист кој тренира секојдневно во Спортски часовник.

Том Том Ранер кардио, први впечатоци

Веднаш штом ќе го извадиме TomTom Runner Cardio од неговата кутија, сфаќаме дека имаме работа со великодушно големи часовници чиј ремен, изработен од високо квалитетна флексибилна гума, овозможува повеќекратно прилагодување преку неговите затворање на тројна брава. Ова ќе осигури дека часовникот се прилагодува на повеќе контури на зглобот и, што е најдобро, нема шанси случајно да падне додека играте спорт (нешто што се случува со повеќе од еден модел нараквица за активност на пазарот).

Том Том Кардио

Во однос на каросеријата на часовникот, на предната страна има две добро диференцирани области. Од една страна го имаме 22 x 25 mm екран со резолуција од 144 x 168 пиксели и од друга страна, a рампа со четири насоки што ќе ги искористиме за движење низ менијата.

Јас сум еден од оние кои сметаат дека во моментот кога ќе започнете да спортувате со одреден степен на посветеност и побарувачка, одговорот што го нуди копче е многу посоодветен од оној на допирниот интерфејс, уште повеќе ако обично користите ракавици. Затоа, решението од Она што Том Том го обложува, ми се чини дека е најуспешен.

Том Том Кардио

Екранот е совршено читлив под какви било услови, дури и под директна сончева светлина, па повторно, оние кои практикуваат спортови на отворено нема да бидат разочарани во овој поглед.

Во овој момент, сигурно многумина од вас се прашуваат дали е TomTom Runner Cardio потопно во вода И навистина, тоа е. Часовникот може да биде потопен до 50 метри за да можеме да се тушираме со него или да се капеме во базенот без страв од оштетување. За жал, TomTom Runner Cardio е дизајниран како часовник за луѓе кои сакаат да трчаат на отворено и во затворен простор, затоа перформансите во другите спортски практики се повеќе ограничени од недостаток на наменски опции за практики како пливање, возење велосипед, итн.

Том Том Кардио

Ако го свртиме TomTom Runner Cardio наоколу, тоа е моментот кога можеме да видиме дека часовникот има оптички сензор кој, преку употреба на пар LED диоди, е способен да открие промени во капиларноста на нашата кожа за, оттаму, да ги следи нашите Пулс. На мерење на пулсација тоа е брз и прецизен, од витално значење за квалитетен тренинг заснован на сите пет зони на отчукувања на срцето.

На крај, забележете дека батеријата на TomTom Runner Cardio држи до 8 часа ако користиме GPS конекција и монитор за отчукување на срцето истовремено. Кога батеријата ќе истече, едноставно мора да го поврземе часовникот со неговата основа за полнење со USB-врска и тоа е тоа.

Дизајниран да ужива во трчањето

Том Том Кардио

Том Том ранер кардио има GPS за зачувување или вчитување рути, интегриран монитор за отчукувања на срцето, поврзување со Bluetooth, предупредување за вибрации и можност за синхронизација со услугата на TomTom преку Интернет, овозможувајќи ни да одржуваме исцрпна контрола на нашите тренинзи.

Со сè што е споменато погоре, овој часовник нуди сè што ви треба за оние на кои излегуваат трчаат или одат и тие сакаат што е можно поцелосен уред.

Благодарение на соединувањето на хардверот со софтверот TomTom, можеме да воспоставиме вежби засновани на цели (растојание, време, темпо, согорени калории) или во петте интензитетни зони кои директно зависат од нашите пулсирања. Ние исто така можеме да ги вчитаме претходните тренинзи и да се обидеме да го подобриме претходното време, нешто што ќе им се допадне на најконкурентните.

Том Том Кардио

Како што веќе рековме, благодарение на четири-насочената подлога што можеме поставете го типот на обука сакаме да сториме така што за неколку секунди, да можеме да го започнеме дневникот за податоци откако часовникот најде GPS-покриеност, нешто што обично не трае повеќе од неколку минути на отворено.

Штом сме дома, можеме да ги преземеме сите собрани податоци и да ја користиме платформата Том Том Мајспортс за подетален поглед.

Заклучоци

Нека не ве лажат можностите на паметниот часовник да практикува спорт и да се обложувате на решение како што е она што го добиваме со Том Том Ранер кардио.

Многу паметни часовници моментално немаат екран што може правилно да се чита на отворено, не доаѓаат со монитор за отчукување на срцето или не се директно водоотпорни. Да не зборуваме за отсуството на GPS во повеќето случаи или недостаток на вистинска спортска платформа на која ќе се добијат подетални записи за нашите тренинзи.

Можеби во иднина сите овие недостатоци на сегашните паметни часовници ќе бидат ублажени, но во меѓувреме, TomTom Runner Cardio сега е достапен за цена од 269 евра.

Врска - Том Том Ранер кардио


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.