Го тестиравме LG Optimus G

Иако се најде на пазарот веќе неколку месеци и веќе почнува да зборува за неговиот наследник, смартфонот LG Optimus G продолжува да покажува дека неговиот хардвер не е застарен Воопшто не. Доказ за тоа го имаме од првиот момент дека почнуваме да комуницираме со терминалот, покажувајќи во секое време флуидност со која малку телефони можат да се пофалат денес.

Виновникот што LG Optimus G е толку флуиден има свое стрSnapdragon S4 Pro процесор со четири јадра што работи на фреквенција од 1,5Ghz. На 2 GB RAM меморија Тие исто така помагаат да можат да уживаат голем број на отворени апликации без системот да страда најмалку.

Оптимус Г.

Откако го тестиравме вашиот хардвер со репер Antutu, го гледаме тоа LG Optimus G е на врвот на најмоќните терминали за Android и го надминуваат само помодерни терминали како Samsung Galaxy S4, Xperia Z, HTC One и, во помала мера, Google Nexus 4.

Во прилог на демонстрација на сирова моќност, LG Optimus G е обележан и со својата величествена 4,7-инчен дисплеј со TRUE HD IPS + панел. Аглите на гледање се фантастични и резолуцијата од 1280 × 768 пиксели е повеќе од доволна за да се постигне густина на пиксели на инч од 318. Како што велиме, квалитетот на сликата прикажан од екранот на овој паметен телефон е прекрасен, може да се пофали со живописни бои и светли што прават сè да изгледа поубаво.

LG оптимус g

Логично, со екран со такви димензии, големината на терминалот се одредува според дисплејот. LG Optimus G мери 131.9 × 68.9 × 8.5 милиметри и неговата тежина е 145 грама. Ова нè принудува да користете го терминалот со две раце Освен ако немаме големи раце како што е мојот случај, дури и да е така, бидејќи неговата површина е прилично лизгава, се препорачува да се држи со едната рака, додека ние се справуваме со другата.

Ако зборуваме за дизајнот на терминалот, LG Optimus G покажува неколку трезни, но многу елегантни линии. Предниот дел прикажува мазна, целосно црна завршница кога екранот е исклучен. Страничната рамка има некои хромирани детали, а задната има сјаен изглед со различна шема на точки во зависност од инциденцата на светлината. Генерално, LG Optimus G е многу пријатен за око и за допир, иако е и пријател на отпечатоци.

На ниво на софтвер, телефонот Доаѓа од фабриката со Android 4.1.2 и има низа функционалности што ги вгради и самиот LG на овој телефон за да биде покомплетен. На пример, со QuickMemo можеме да бележиме во кое било време и да работиме со терминалот нормално додека гледаме што сме напишале во позадина. Кога правиме видео, можеме да примениме зум до 5x, а фотографирањето може да се направи од далечина со единствена помош на нашиот глас и изговор на клучен збор за активирање на активирањето.

LG оптимус g

La Батеријата од 2.100 mAh е доволна за да трае една дневна работа, секогаш зборуваме за нормална употреба. Екранот е голем и неговиот светла табла претставува најголем дел од потрошувачката. Постои режим Еко што можеме да го прилагодиме по наш вкус и што автоматски деактивира одредени функции на телефонот.

Конечно, вреди да се спомене и фотографскиот дел. На задната камера има сензор од 13 мегапиксели и е придружено со мал LED блиц за оние моменти во кои осветленоста на околината е скудна. Предната камера е 1,3 мегапиксели, доволна за снимање видео на 720 и видео повици со добар квалитет.

LG оптимус g

Денес, Optimus G е сè уште терминал што треба да се земе предвид ако бараме перформанси и квалитет, покрај тоа, со текот на месеците, нејзината цена падна и сега може да се купи во некои продавници за помалку од 400 евра, многу примамлива бројка.

Повеќе информации - Наследникот на LG Optimus G може да биде на пат
Врска - LG Optimus G


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.