Ние го тестиравме Alien Stick на SPC, претворете го вашиот телевизор во паметен телевизор

За неколку дена ќе започне Светскиот куп во фудбал 2018 година, кој оваа година се одржува во Русија. Многумина се корисници кои ги привлекуваат понудите на трговските центри. обнови ја својата телевизија за да можеш да го следиш Светското првенство, како да не можат да го сторат тоа на својот телевизор.

Најверојатно, повеќето од вас ќе се одлучат за паметен телевизор, но не секој е подготвен да ја обнови својата телевизија од оваа едноставна и нејасна причина. Ако имате телевизија и сакате да ја претворите во паметен телевизор, СПЦ ни го нуди Alien Stick, уред со кој можеме да уживаме во каква било содржина на нашата стара телевизија.

Производителот СПЦ ни нуди Alien Stick, мал уред што мора да го поврземе со нашата телевизија преку HDMI приклучокот, така што нашата телевизија ги прошири можностите за поврзување на неверојатен начин за многу малку пари и без да мора да ја менувам телевизијата. Покрај тоа, зафаќајќи многу малку простор, можеме да го однесеме каде сакаме ако, на пример, одиме на патување, сакаме да го инсталираме на друг телевизор во нашиот дом привремено ...

Што има внатре

Алиен стап доаѓа со далечински управувач Со што можеме да управуваме со уредот со целосна удобност откако ќе се навикнеме, бидејќи на почетокот може да изгледа малку незгодно и неуредно, затоа што мора да се префрлиме помеѓу функцијата на тастатурата на екранот и функцијата што ни овозможува да продолжиме понатаму екранот со стрелката на глувчето.

Имајќи USB-врска, не само што можеме да поврземе USB-тврд диск или USB-стик, туку исто така можеме да поврземе безжичен глушец, што ни овозможува да го контролираме уредот на многу поудобен и побрз начин отколку преку далечинскиот управувач, иако не можеме без него целосно, бидејќи ќе ни треба за да го вклучиме и исклучиме уредот, како и да ја контролираме репродукцијата на јачината на звукот без пристап до опциите што ги нуди плеерот.

Во внатрешноста на СПЦ вонземјанин, наоѓаме Андроид, верзија 4.4.2, верзија која ни нуди пристап до продавницата за апликации на Google, што за возврат ни овозможува да инсталираме која било достапна апликација и каде главните апликации не можат да изостанат за да уживаме во различните видео услуги за проследување на пазарот, како што се HBO, Netflix, Amazon Prime Video , Atresplayer ...

Што има однадвор

Но, не секој ја користи услугата за стриминг видео, туку има многу корисници кои продолжуваат да избираат да преземаат содржина од Интернет. Ако сте еден од овие, Alien Stick ни нуди USB-врска каде што можеме да се поврземе од хард диск на USB-стик од каде што ќе можеме да ги играме нашите омилени филмови.

Покрај тоа, тој исто така интегрира и a читач на картички microSD каде што можеме да ги копираме видеата што сакаме да ги видиме на големиот екран или да ја користиме мемориската картичка на нашиот уред за да ги видиме најновите фотографии на голем екран и во добри услови.

За да може да репродуцира секаков вид на содржина, Alien Stick носи природно инсталиран Коди, затоа треба да инсталираме кој било друг видео плеер за прегледување на кој било формат, вклучително и mkv датотеки, благодарение на четири-јадрениот процесор што управува со овој уред.

Она што ни го нуди SPC Alien Stick

SPC Alien Stick ни нуди јасно и многу интуитивно мени далеку од вообичаениот тренд што можеме да го најдеме кај овој тип на уреди. Веднаш штом ќе го вклучиме уредот, откако ќе го конфигурираме уредот со нашиот сигнал Wi-Fi и нашата сметка Gmail, стигнуваме до главното мени каде наоѓаме 5 секции: Омилени, мултимедија, прелистување на веб, сите апликации и поставки.

Внатре во делот Најпосакувана, можеме да ги додадеме сите апликации што редовно ќе ги користиме секогаш кога ја стартуваме опремата, како што е Kodi плеерот, и различните апликации на стриминг видео услугите што ги договоривме.

Во делот Мултимедија, ги наоѓаме потребните апликации за да можеме да ги репродуцираме датотеките што се наоѓаат во надворешните дискови или мемориски картички што ги поврзуваме со уредот.

Дел Веб-прелистување, ни овозможува да пребаруваме на Интернет од големиот екран на нашиот уред, многу удобно решение ако сакаме да ја видиме нашата сметка на Фејсбук на голем начин, посетете го нашиот блог за да ги прочитате најновите новости или уживајте во филмовите преку стриминг преку веб-страниците што ја нудат оваа услуга.

Во рамките на Сите апликации, имаме пристап до сите апликации што претходно сме ги преземале на нашиот уред и во делот од подесувања, наоѓаме различни опции за конфигурација, кои во некои случаи можеме да ги измениме.

И како работи

И покрај фактот дека со овој уред управува толку стара верзија на Android 4.4.2, тој е особено впечатлив бидејќи благодарение на Kodi, тој е можност за репродукција на датотеки mkv од 4 GB без прескокнување или дркање, формат на кој му треба добар тим за да може да декодира и да ни ги понуди опциите што ги интегрира овој формат на видео компресија.

Во врска со репродукцијата на видео со видео, понекогаш се чини дека услугата размислува за тоа повеќе од еднаш кога ја репродуцира, и иако трае малку подолго од посакуваното, и квалитетот и флуентноста е доста висока.

Спецификации за вонземски стап

 • Quad Core процесор од 1,5 GHz
 • Графички Мали 450
 • 1 GB RAM меморија од типот DDR3
 • Внатрешно складирање 8 GB
 • Читач на картички MicroSD
 • USB 2.0 врска за поврзување на тврд диск или глувче
 • Wi-Fi 802.11 b / g / n 2,4 GHz

Содржина на кутија

Во внатрешноста на Alien Stick кутијата, можеме да најдеме покрај самиот уред, а кабел за напојување кој пак го интегрира инфрацрвениот сензор со кои ќе можеме да управуваме со уредот од mando, кој исто така е вклучен. Особено е зачудувачки што во содржината на полето, не ги вклучувајте двете батерии неопходни за далечинскиот управувач, две тројни A. Наоѓаме и упатство за употреба, налепница за фиксирање на инфрацрвениот приемник во опсегот на далечинскиот управувач и неколку налепници со логото на СПЦ.

Добрата работа со Alien Stick

Квалитет и флуидност со кои можеме да репродуцираме секаков вид датотека без оглед на неговиот формат, покрај тоа што ќе ни овозможи пристап до сите апликации достапни на Андроид и со кои можеме да уживаме во стриминг видео услуги удобно од нашиот дом, без да ја обновуваме нашата телевизија.

Лошата работа со Alien Stick

Бидејќи е електронски уред, Alien Stick бара извор на енергија за да функционира, принудувајќи нè на тоа користете мобилен полнач за напојување, полнач што не е вклучен во содржината на кутијата. Ако немаме резервни, на крајот може да биде мака да го користиме истиот полнач и за користење на уредот и за полнење на нашиот паметен телефон.

Галерија со слики

Мислење на уредникот

Вонземски стап
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
59,95
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Изградба
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Квалитет на репродукција
 • Брзина на уредот
 • Компатибилен со сите видео формати благодарение на Kodi што е претходно инсталирано

Contras

 • Не вклучува полнач неопходен за неговото работење
 • Не вклучува батерии со далечински управувач

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.