Алибаба Груп го руши рекордот на продажба за еден ден на 11/11

Alibaba

Минатата сабота, 11 од 11, во Кина се слави добро познатиот Ден на самците, и за многу големи и мали компании тоа е добра можност да се зголеми продажбата на сите нивни производи. Во случај на физички продавници во земјава, влијанието врз продажбата е големо, но оние кои земаат поголем дел од колачот се оние кои продаваат преку Интернет.

Ако се фокусираме на продажба преку Интернет, кинескиот гигант за електронска трговија Алибаба Груп е најважен и најпрофитабилен на овој датум. Како може да биде поинаку повторно успеаја да го надминат рекордот на продажба, надминувајќи 18.000 милиони евра за само еден ден, околу 139.000 XNUMX XNUMX јуани.

Ова беше деветто издание во кое учествуваат добар број на онлајн продавници и меѓу нив ја наоѓаме групацијата Алибаба, која со 120.700 милијарди јуани собрани во продажба за време на претходното издание, не очекуваа повеќе од еднаква на таа бројка или дури и да останат близу на тоа. Но, токму спротивното, кампањата го постигна апсолутниот рекорд и се очекува следната година групата да се обложи посилно на овој датум.

Од дванаесет часот навечер, започна со разни попусти и прилагодени цени за да ги поттикне купувањата на корисниците, за само еден час веќе успеаја да добијат скоро 60 милиони јуани, кои се близу 7.500 евра. Оваа стапка на продажба се зголемуваше како што минуваа часовите и непосредно пред крајот на денот беше објавено дека групацијата Алибаба може да го надмине вкупниот износ добиен на претходната прослава на Денот на синглови, славејќи го рекордот

 

Во рамките на групацијата Алибаба го наоѓаме Алиекспрес (тоа е меѓународна верзија на продавницата) и дека сигурно повеќе од еден од присутните би купил нешто изминатата сабота. Во секој случај се чини дека годинашната кампања беше вистински успех, далеку надминуваните бројки добиени во слични кампањи како што се црниот петок или сајбер понеделникот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.