Група физичари тврдат дека измислиле основна компонента за квантните компјутери

квантен компјутер

Нешто како пред неколку години, група научници составени од три лица добија награди Нобелова награда за физика благодарение на работата поврзана со светот на суперпроводници и суперфлуиди каде се појави многу детално објаснување и спротивставено од други тимови на прилично чудна нова фаза на материјата.

Оттогаш, и покрај големата вредност на оваа нова теорија, вистината е дека не се пронајдени вистински апликации што можат да ја искористат оваа теорија, барем до сега, токму кога новиот тим составен од членови на Универзитетот во Стенфорд ( САД) и Универзитетот во Сиднеј (Австралија) и Мајкрософт успеаја да создадат А. 1000 пати помала електрична компонента во споредба со верзијата што ја користиме денес. Несомнено, зборуваме за нов чекор во минијатуризацијата на уредите што ќе ни овозможи да продолжиме да напредуваме во компјутерите.

квантен процесор

Оваа теорија на материјали ќе ни овозможи да направиме многу помали квантни компјутери

Во случај да не се сеќавате зошто оваа група од тројца англиски истражувачи успеаја да ја освојат Нобеловата награда за физика во 2016 година, да ви кажам, широко и без да навлезете премногу длабоко, дека нивната работа објаснила како, под одредени услови, некои материјали многу лесно спроведуваат електрони по целата нејзина површина со имотот што овие, внатре, функционирале како а изолациски.

Најважното нешто за целото ова истражување беше дека одговорните за тоа и развојот на проектот со иста вредност колку што доби ова откријте одредени случаи во кои материјата транзитирала помеѓу различни состојби без да се наруши нејзината симетрија. За да го разберете ова малку подобро, ви предлагам еден пример едноставен како што може да биде процесот што се случува токму кога атомите на водата се реорганизираат во мраз или пареа.

квантен чип

Оваа теорија е неопходна за да се намали големината на различните електронски компоненти

За да добиете идеја, кажете ви дека откритието што конечно ја доби Нобеловата награда 2016 година, како што беше најавено во тоа време, ќе биде од суштинско значење за да се намали големината на електронските компоненти на таков начин што конечно квантните компјутери ќе можат да се произведуваат во размер што ќе ги направи корисни, еден од проблемите што оваа нова технологија ги претставува денес.

Сега беше кога тимот на истражувачи составен од членови на такви различни центри за истражување и развој успеа да зачекори напред и буквално да произведе електрична компонента, крстена со името на циркулатор што, како што рековме претходно, е околу 1000 пати помал на оној што се користи денес во неколкуте квантни компјутери што постојат во работењето.

Ова е само првиот чекор за да се направи квантниот компјутер во реалност во нашиот ден за ден

Што се однесува до квантниот компјутер, вистината е дека денес експертите стануваат доста добри во приклучување на кубити во сè поголем број, проблемот е што сè уште треба да работиме добиете ги квабитите намалени на доволно мали димензии доволно за да може да модифицира стотици илјади истовремено во простор што треба да биде доволно мал, нешто што денес претставува целосен предизвик.

За да добиете идеја за обемот со кој луѓето работат на ова поле денес, кажете ви дека циркулаторот е парче што во основа работи како кружен тек за електрични сигнали, благодарение на ова парче е можно да се насочат информациите во единствена насока. До сега, помалите верзии на овој хардвер можат да бидат зачувани во дланката на едната рака. Имајќи го ова на ум, замислете да можете да создадете нов циркулатор, но до 1000 пати помал.

За изненадување, истражувачите кои успеаја да го создадат овој хардвер не само што работат на подобрување на неговите перформанси, туку веќе бараат начини за намалување на големината на новите електронски компоненти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.