Група хакери PUBG се уапсени во Кина

Официјално PUBG

Од тогаш Кина никогаш не се карактеризира како земја што се мачи да соработува со странски власти или компании секогаш обидувај се да метеш дома, бранејќи го забот и заковајќи го својот национален производ, дури и ако ги крши меѓународните закони. Но, кога засегнатото лице е национален производ и е во нивните граници, немаат време да го издигнат проблемот во неговите корени.

За нешто повеќе од еден месец PUBG, играта создадена во соработка со Tencent, кинески гигант кој се наоѓа во сите сектори на Интернет, стана успех уште од промовирањето на мобилните уреди. Оваа игра е исто така достапна за компјутерите и Xbox и дозволува вкрстена игра, односно тоа играчи од различни платформи можат да играат едни со други.

PlayerUnknown's Battlegrounds е стрелец базиран на режимот Battle Royale во кој започна од нула, без оружје, и во кои играчите треба да се борат меѓусебно преку оружјето што е достапно во куќите што ги наоѓаме за време на играта и каде може да остане само еден. Борбата против пиратеријата во оваа конкретна игра зазеде многу важен пресврт за PUBG, бидејќи група хакери кои беа посветени на продажба на трикови беа уапсени со цел да имаат важна предност со другите играчи преку мала апликација.

Уапсените хакери се казнети со повеќе од 4,5 милиони долари, а според Би-Би-Си, се чини дека тие нема да бидат единствените што ќе одат зад решетки без оглед на големата парична казна што ја добиле. Оваа мала апликација, не само што им понуди важна предност на корисниците кои ја користеа, туку и се погрижи извлечете лични информации од компјутерот на корисникот. Tencent не сака да се користат овие видови трикови, бидејќи употребата на оваа игра може да опаѓа меѓу корисниците, проверувајќи одново и одново дека нема начин да се натпреварувате од вас со други корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.