Групни видео повици со најмногу 8 члена стигнуваат до WhatsApp, како да го направите тоа

Whatsapp групи

WhatsApp ги откри групните видео повици во 2018 година, овие станаа застарени, дозволувајќи им на максимум 4 члена. Во средината на 2020 година веќе имавме неколку опции што можете да ги користите за видео повик од овој тип кога треба да направите видео конференции со пријатели или дури и за на работа. Како и да е Фејсбук ги стави батериите, веројатно заради затвореноста и колку тешко удираат овие типови на апликации сега, тој го удвои бројот на 8 лица во својата апликација за пораки, WhatsApp.

Веќе беше објавено дека WhatsApp требаше да ја изврши оваа експанзија на корисници кои можат да учествуваат во видео повик, но Извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг, беше задолжен за најавата за подобрување на апликацијата најпопуларната услуга за пораки во светот, истакнувајќи ја важноста на видео повиците во ова време што го живееме, каде што растојанието помеѓу населението е од витално значење.

Истото Закерберг потврди дека оваа нова функција постепено ќе стигне до бета верзијата на WhatsApp. Значи, корисниците на овие бета-верзии веќе ќе можат да ги тестираат. Тоа е од овој момент кога се подобрува во групни видео повици ќе започне да ги достигнува сите со вклучена стандардна верзија WhatsApp iOS y Андроид во форма на ажурирање.

Апликациите како зум или HouseParty ја искористија моменталната ситуација да станат попопуларни и целосно искористете ги предните камери на нашиот паметен телефон, заради потребата да ги гледаме пријателите или семејството од далечина. Но WhatsApp има голема предност што другите ја немаат, тие не се ништо друго освен нејзините повеќе од две милијарди корисници на целата планета.

Како да остварите групни видео повици на WhatsApp

Постојат различни начини да се формира групен видео повик на WhatsApp, за да започнеме со тоа, мора да ја имаме ажурираната апликација до најновата верзија, за да се осигураме дека ќе мора да одиме на Google Play во случај да имаме терминал за Android и проверете дали имаме достапни ажурирања, ќе го сториме истото во App Store ако имате iPhone.

Како да остварите групен видео повик од индивидуален разговор

Постојат различни начини да се формира групен видео повик на WhatsApp, за да започнеме со тоа, мора да ја имаме ажурираната апликација до најновата верзија, за да се осигураме дека ќе мора да одиме на Google Play во случај да имаме терминал за Android и проверете дали имаме достапни ажурирања, ќе го сториме истото во App Store ако имате iPhone.

Групен видео повик WhatsApp

Започнете групен видео повик од група

За да остварите видео повици во постоечка група, ќе мора да кликнете на иконата што се појавува горе десно во форма на телефон со +Потоа, ќе го видите списокот со контактите на таа група што сте ги регистрирале во вашиот именик. Забележи го тоа Ако има луѓе во групата кои не се на вашата агенда, нема да можете да ги поканите да бидат дел од повикот. WhatsApp ви дозволуваше до сега да додавате до три лица во групата, но сега ќе има 7, без оглед на бројот на членови на групата, можете да поканите само седум истовремено.

Направете групен видео повик надвор од група

Ако немате луѓе што сакате да ги повикате во група, сепак може да повикате до седум од нив истовремено. За да го направите ова, мора да отидете во табулаторот за повици, притиснете ја иконата за телефон + и потоа „нов групен повик“Таму ќе можете да ги изберете контактите што сакате да ги повикате од сите во вашиот именик и потоа да ја притиснете иконата за камерата.

Ако добивате групен повик, WhatsApp ќе ве извести покажувајќи кои се учесниците кои моментално се во разговорот. .Е се појави фотографијата на повикувачот и другите членови. Haveе имате можност да го одбиете. Мора да го земете предвид тоа Дури и ако вие или друг член го напуштите разговорот, остатокот од корисниците можат да го продолжат ако сакаат..


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.