За Гугл, ова се најлесните начини за хакирање на лозинки

Ивееме во еден момент од историјата каде што практично секој ден наоѓаме приказни каде некој вид хакер или група од нив украл милиони лозинки и приватни податоци на своите корисници од платформата, демонстрирајќи, колку и да е општество или програмери грижа, тоа за жал Интернетот не е безбеден, колку и да се обидуваат малку по малку да не убедат во спротивното.

Да се ​​обидете да го ставите сето ова во перспектива и пред сè да ве натераат да ги промените вашите навики кога пребарувате на Интернет и да ги пренесувате вашите податоци на која било компанија. Поточно, денес сакам да ви покажам и да разговарам за статистиката што штотуку ја објавивте Google, исто во кое, како напредок, се доаѓа до доста интересен заклучок и тоа е Не е важно дали лозинката што ја користите е посилна или послаба ако, кога прелистувате на Интернет, тоа го правите на не многу внимателен начин.

се пробие

Гугл, во соработка со Универзитетот во Беркли, објавува серија статистички податоци за хакерските техники

Пред да влезете во детали, кажете ви дека оваа студија е спроведена од Google во соработка со институција за раст на Универзитетот во Беркли. Идејата што стои зад тоа е преку вистинити податоци да се убедат корисниците кои секојдневно сурфаат на Интернет дека треба да ги променат своите навики и за тоа, ништо подобро од ги откриваат омилените методи на хакерите кога станува збор за кражба на лозинки за Gmail, една од најпопуларните услуги за е-пошта во светот.

Како што е соопштено во студијата, се чини дека хакерите користат во основа два начина за кражба на кориснички лозинки. Од овие два методи, најшироко користен, изненадувачки, е Phishing, прилично стар метод, но многу поефикасен отколку што можеме да замислиме. Второ, го наоѓаме keylogger, систем што малку по малку се наметнува бидејќи има многу корисници кои, без да го знаат, спаѓаат во овој вид техники.

Phishing

Повеќето хакери избираат фишинг за да украдат лозинки

Навлегувајќи во малку повеќе детали, ќе разговараме одделно за секој од методите што ги претпочитаат хакерите. Ако застанеме за момент во фишинг, се наоѓаме, според студијата, пред претпочитаниот метод од страна на хакерите оттогаш тоа е оној што нуди најголеми шанси за успех. Она што во основа го прави овој метод е да ги измами корисниците да поверуваат дека посетуваат легитимна страница, на пример, на банка. Откако ќе се најдете на оваа страница, корисникот ги внесува своите квалификации кои на крајот ќе бидат испратени до сајбер криминалецот.

Друг сè повеќе повторлив начин е да се користат различните достапни социјални мрежи, па дури и апликации за пораки, како што е WhatsApp, техника што работи особено добро, особено со постари луѓе или неискусни корисници, бидејќи тие се оние кои имаат најголема веројатност да, на пристап до лажна страница, не сфаќајќи дека не е легитимирано.

Врз основа на студијата објавена од самиот Гугл, помеѓу 12 и 25% од нападите од оваа рута ја постигнуваат својата цел, пробијте сметка на Gmail.

помине

Keyloggers се повеќе се користат кога хакер сака да украде лозинка

Второ, сакам да разговарам со вас за користењето на keylogger од страна на хакерите. И покрај чудното име, ова е програма што, откако ќе се инсталира на вашиот компјутер, почнува да ја прави собира секакви податоци, конкретно сè што пишувате на компјутер и, оваа информација конечно се испраќа до надворешен сервер. Со сите овие информации, хакерот може да го открие на прилично едноставен начин вашето корисничко име и лозинка на одредена веб-страница до која сте имале пристап до кое било време.

Овој формулар не е толку ефикасен како претходниот, каде што е самата жртва која верува дека има пристап до веб-страница и ги внесува неговите кориснички податоци и лозинка, иако може да започне да се користи се повеќе и повеќе. Curубопитно, и покрај фактот што сега почнува да се користи најмногу, станува збор за техника што многу хакери започнаа да ја користат пред повеќе од две децении.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.