Google Pixel XL Vs Nexus 6P, минатото наспроти сегашноста

Google Pixel

Новиот Google Pixel XL Тоа е веќе реалност и во моментот се чини, и покрај фактот што на сите им недостасуваат многу работи во тоа, тоа е успешен во продажбата, откако акциите на овој нов мобилен уред завршија за само 24 часа. За да ја проверите еволуцијата на новиот терминал на Google, Денес решивме да се соочиме со последниот Nexus кој се појави на пазарот, Nexus 6P, произведен од Huawei и за кој многумина сметаат дека е најдобриот терминал произведен од Google во својата историја.

Со оваа конфронтација многумина ќе можат да одлучат дали вреди да се ажурира нивниот Nexus 6P со стекнување на новиот Google Pixel XL и исто така дали вреди да се набави новиот паметен телефон од гигантот за пребарување или се претпочита да се купи последниот член на Nexus семејство. Ако сте заинтересирани да набавите терминал со печат на Google, со целосна безбедност, овој напис исто така ќе ви помогне да донесете интересни заклучоци.

Главни разлики помеѓу двата терминали

Првото нешто што ќе го забележиме помеѓу овие два мобилни уреди со заптивката на Google е големината на екранот. Да Nexus 6P има 5,7-инчен екран со QuadHD резолуција, Google Pixel XL ја одржува резолуцијата, но ја намалува големината на неговиот екран на 5.5 инчи. За многумина ова значи дека е податлив и е најчесто повторуваната големина меѓу најдобрите паметни телефони достапни на пазарот.

Зачудувачки е кога станува збор за дизајнот дека и покрај тоа што има иста батерија, дебелината е многу различна, а тоа е дека ако дебелината во Nexus е минимална, стои на 7.3 милиметри, новиот Pixel оди до 8.6 милиметри.

Pixel XL Vs Nexus 6P

Што се однесува до процесорите, во двата уреди го наоѓаме најголемиот врв на времето. Huawei го опреми Nexus 6P со Snapdragon 810 и сега HTC, вистинскиот производител на Google Pixel XL, одлучи да постави Snapdragon 821 кој денес е водечки процесор. RAM меморијата е исто така различна, нешто логично, и заедно со 810 наоѓаме 3GB RAM и 4GB се оние кои го придружуваат 820.

Што се однесува до фотоапаратот, двата терминала монтираат извонредна камера која ја поздравија многу корисници. Во Nexus 6P наоѓаме сензор Sony IMX377, додека новиот Pixel го наоѓаме Sony IMX378. И во двата случаи сензорите имаат ист број на мегапиксели, иако крајните резултати се доста различни.

Ниту, пак, треба да заборавиме на огромните разлики во цената, а тоа е дека Nexus 6P во моментов може да се купи за нешто повеќе од 400 евра и Google Pixel XL за повеќе од 800 евра во зависност од верзијата што сакаме да ја купиме. Без сомнение, постојната разлика е огромна и ова е една од причините зошто многумина ги критикуваат новите мобилни уреди на гигантот за пребарување.

Карактеристики и спецификации на Google Pixel XL

Google Pixel

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на новиот Google Pixel XL што веќе се продава со голем успех на пазарот;

 • Димензии: 154.7 x 75.7 x 8.6 mm
 • Тежина: 168 грама
 • Екран: 5,5-инчен AMOLED со QHD резолуција и заштита од Gorilla Glass 4
 • Процесор: Snapdragon 821
 • RAM меморија: 4 GB LPDDR4
 • Складирање: 32 и 128 GB
 • Камера: 12.3 мегапиксели на задната страна и 8 мегапиксели напред
 • Поврзување: 3G + 4G LTE
 • Отпорност на вода / прашина: Не
 • Оперативен систем: Андроид 7.1 Нугат

Карактеристики и спецификации на Nexus 6P

Google

Сега ќе го разгледаме главните карактеристики и спецификации на Nexus 6P произведени од Huawei;

 • Димензии: 159.4 x 77.8 x 7.3 mm
 • Тежина: 178 грама
 • Екран: 5,7-инчен AMOLED со QHD резолуција и заштита од Gorilla Glass
 • Процесор: Snapdragon 810
 • RAM меморија: Snapdragon 810
 • Складирање: 32, 64 и 128 GB
 • Камера: 12.3 мегапиксели на задната страна и 8 мегапиксели напред
 • Поврзување: 3G + 4G LTE
 • Отпорност на вода / прашина: Не
 • Оперативен систем: Android 6.0 Marshmallow

Главни сличности помеѓу Google Pixel XL и Nexus 6P

Меѓу сличностите наоѓаме а прилично сличен дизајн, и покрај тоа што е произведен еден од Huawei и друг од HTC, иако со очигледни разлики во големината на екранот и во дебелината што веќе ги коментиравме претходно.

Инаку, би можеле да кажеме дека нема премногу сличности меѓу двата терминали, иако мора да ги истакнеме идентичните батерии, нешто изненадувачки и покрај дебелината на Google Pixel XL. Секако, во отсуство на тестирање и максимално искористување, се очекува батеријата да има поголема автономија поради помалата големина на екранот во споредба со Nexus 6P.

Пресуда; сегашноста го надминува минатото, иако тесно

Навистина Сино

Критикуваниот нов Google Pixel XL се мери до Nexus 6P, но повеќе за мали детали отколку за големи нови функционалности или одлики. И дали е дека вестите во овој нов терминал од Google не се премногу, иако тоа не се рефлектира во цената, доста висока за видот на терминалот што го наоѓаме.

Искрено, ако имате Nexus 6P во моментов, не можеме да ја најдеме причината зошто треба да купите еден од новите Google Pixel XL, освен ако не сакате да ги имате најновите на пазарот на мобилни телефони. На ниво на дизајн тие се многу слични, ниту едниот ниту другиот немаат моќ и перформанси, а ние се соочуваме со две камери со душа на Сони и тоа се најдобрите што можеме да ги најдеме на пазарот.

Некои од предностите на новиот Google Pixel XL се соединувањето на читачот на отпечатоци со Google Assistant, можноста за користење на Pixel Launcher и исто така новата верзија на Андроид Нугат 7.0 што има некои специфични опции и функции за новите паметни телефони на гигантот за пребарување.

Кој е за вас победник во соочувањето помеѓу новиот Google Pixel XL и Nexus 6P?. Кажете ни го вашиот победник во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и кажете ни кој од двата мобилни уреди би го купиле во вашиот конкретен случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алекситички dijo

  Па според мене нема боја. Nexus 6P го разгледува „новиот“ гуксел пиксел ... продавајќи го приближно истиот производ со мали подобрувања (претежно софтвер), во замена за скоро 20% подебел и двојно поскап .... Јас би рекол дека се враќа во минатото г. Гугл !!

 2.   Хозе Луис dijo

  Имам p6 и е одличен телефон. Ми се чини дека не вреди да се смени. Nexus е чисто Android искуство.