Google продолжува да се обложува на Android Pay

Андроид исплата

Пред неколку месеци доживеавме вистински бум во апликациите за плаќање преку мобилна телефонија, бум што започна благодарение на Apple Pay и кој секој сакаше да го имитира, но денес има малку услуги што се одржувани или на кои можеме да им пристапиме. Apple Pay и Samsung Pay се двата одлични услуги за плаќање преку мобилен телефон, но Што се случи со Android Pay? Дали Google сè уште работи на тоа?

Вистината е дека во моментов добивме новости за Android Pay тоа не само што обезбедува одлична употреба, туку исто така потврдува дека Google продолжува да се обложува на тоа.

Првото нешто што го знаевме е тоа Chrome 53 ќе има Android Pay природно, така што секој корисник може да купува преку Интернет и да плаќа со еден клик, нешто што ќе го доведе Paypal во тешка ситуација Па, на ова поле, кралот беше Paypal. Во моментов не знаеме многу за оваа интеграција, но познато е дека Google и Chrome ќе ги обезбедат нашите кредитни картички така што никој не може да ги користи овие податоци од веб-прелистувачот.

Chrome ќе ви овозможи да плаќате преку Интернет со Android Pay

Другата вест што сигурно ќе направи стотици илјади корисници да се наклонат на Android Pay е алијансата што Гугл и Убер направија. Значи до крајот на октомври сите Корисниците на Uber кои плаќаат преку Android Pay ќе имаат 50% попуст на цената на нивното патување, нешто интересно за корисниците на Uber кои го користат редовно. Оваа понуда се однесува само на САД и не поддржува купони за попуст. Да, знам дека тоа не влијае на Шпанија, но вистината е дека успехот на Apple Pay и Samsung Pay не е во Европа, туку во САД и од таму се сели во остатокот од светот. Затоа е добро да знаете и да знаете што следува во текот на следните неколку месеци.

Нешто слично ќе се случи во Европа, но Со каква услуга? Дали Android Pay ќе биде охрабрен во Chrome на ист начин? Колку трошоци ќе значат овие понуди за касата на Google?

Во секој случај, дојди или не дојди, Андроид исплата Тоа е нова услуга за која Google се обложува и ни се допаѓа или не, е тука да остане како што можете да видите. Но Дали навистина ќе ги престигне Apple Pay и Samsung Pay?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.