Google Chrome трајно се откажува од употребата на блиц

Google Chrome

Веќе подолго време, одговорните за развојот на Google Chrome ги предупредуваат сите корисници дека за кратко време ќе одат напуштете го застарениот формат Flash да се фокусираат единствено на поддршка на HTML5. Ова известување конечно се оствари и во последното објавено ажурирање, страниците во Флеш формат веќе не се прикажуваат стандардно.

Нормално, оваа опција е активирана стандардно, во овој момент веројатно веќе ја имате инсталирано новата верзија на Chrome, па можеби сте забележале дека некои страници престанаа да работат или покажуваат предупредување дека мора да инсталирате Flash Player на вашиот компјутер. Ако ја немате овозможено оваа опција, кажете ви која е верзијата Хром 55 кој повеќе не го поддржува овој тип формат.

Хром потпишува потерница за смртта на Flash Player.

Зошто обложувате на HTML5 наместо Flash? Како што се појавува на многу места, тој е посветен на HTML5 наместо Flash бидејќи овој нов нуди многу пофлуидно, подобро оптимизирано и пред се многу посигурно искуство. Кога внесувате веб-страница што користи Flash, сè додека е овозможен HTML5 формат, нешто што не се случува на сите веб-страници, таа ќе ве замоли да ја активирате.

Со ова ажурирање во Google, тие конечно сакаат сите програмери да се префрлат на HTML5 што е можно поскоро, и покрај огромниот број на известувања и 'закани„Сè уште има многу што не направија чекор. Ако сакаш рачно ажурирајте го прелистувачот За да ја инсталирате верзијата 55 на Chrome, треба само да пристапите до иконата со трите точки лоцирани во горниот десен дел на прелистувачот, да го прикажете менито 'Помогне"и конечно кликнете на"Информации за Google Chrome"

Повеќе информации: Google


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.