Дали знаевте дека можете да рипувате музичко ЦД со Windows Media Player?

рипувајте ЦД-а за музика во Виндоус

Многу луѓе не знаеја за оваа одлика во нивниот оперативен систем Виндоус, поради фактот што промоцијата од трети лица-развивачи секогаш ќе се однесува на алатка каде што „Теоретски“ сè може да се реши со еден клик на одредено копче. Но, ако имаме Windows Media Player, лесно би можеле да ги откинуваме и песните содржани во ЦД-РОМ.

Неколку основни аспекти се потребни за да се земат предвид за да се постигне оваа цел, нешто што ќе го споменеме во овој напис на разигран начин. Претходно, треба да коментираме дека постапката што ќе ја посочиме подолу бара само Windows Media Player, алатка што е инсталирана природно и стандардно во повеќето оперативни системи на Мајкрософт (практично, од Виндоус XP па наваму).

Конфигурирајте го нашиот Windows Media Player

И покрај предлогот што го дадовме порано, може да има неколку варијации во постапката што ќе ги споменеме подолу, сето тоа зависи од верзијата на Windows што ја користите за време на процесот. Во овој момент решивме да користиме Windows 8.1 pro, па постапката може да има голема сличност со Виндоус 7 и одредена разлика со Виндоус XP, последната поради недостаток на поддршка што Мајкрософт престана да ја дава за наведениот оперативен систем.

Значи, откако ќе започнеме комплетен оперативен систем Виндоус, мора да ги следиме следниве чекори за да го конфигурираме Виндоус медиа плеер и со тоа да имаме можност да ја откинеме целата музичка содржина од ЦД-РОМ-диск:

 • Win + R. Useе ја користиме оваа кратенка за тастатура за да го повикаме прозорецот што ќе ни овозможи да извршуваме апликација; во просторот на овој прозорец мора да напишеме „wmplayer.exe“ без наводници.
 • Прилагодување на Windows Media Player. Ако ова е првпат да ја извршуваме оваа апликација, ќе се појави прозорец во кој општо е избрана опцијата „сопствена конфигурација“ и потоа се кликнува на копчето „следно“.
 • Организирајте мени. Откако ќе се отвори Windows Media Player, мора да ја бараме функцијата што вели «Организирајте«; кликнување на малата превртена стрелка ќе се појават неколку дополнителни опции, избирајќи ја онаа што вели „опции ...“.

опции во Windows Media Player

Со чекорите што ги предложивме претходно, веднаш ќе се појави нов прозорец, во кој има некои јазичиња и од кои сега, нè интересира само оној што вели «рипувајте музика од ЦД".

Секоја од опциите прикажани на ова јазиче е многу важна кога станува збор за копирање на целата музичка содржина од дискот ЦД-РОМ на нашиот компјутер. Да знаете како да изберете некои од нив како и како правилно да ги конфигурирате ќе биде многу корисно така што ајде да имаме аудио со добар квалитет. Така, на пример, меѓу различните опции прикажани во овој прозорец се наоѓаат:

 • Променете. Ако не сакаме извлечените песни да бидат сместени во папката Музика во нашата библиотека, би можеле да го избереме ова копче за да најдеме друг директориум.

рипувајте музички ЦД-а во Виндоус 01

 • Име на датотека. Со кликнување на ова копче ќе имаме можност да избереме име што ќе се генерира автоматски; на пример, може да се заснова на името на албумот, бројот на песната, насловот на песната и неколку други опции.

рипувајте музички ЦД-а во Виндоус 02

 • Формат. Ова исто така станува многу важен дел за избор, бидејќи овде би дефинирале дали песната е зачувана во mp3, wav, mwa или во која било друга што ја сакаме.

рипувајте музички ЦД-а во Виндоус 03

Овие се најважните опции со кои би можеле да управуваме во рамките на конфигурацијата на Windows Media Player извлечете ја целата музичка содржина од CD-ROM-диск; Постојат неколку други опции што би можеле да ги избереме, а кои се однесуваат на можноста за заштита на песните, исфрлање на дискот откако ќе заврши копијата, избор на квалитет на датотеките меѓу неколку други податоци. Единственото нешто што останува да направите е да го внесете нашиот диск CD-ROM и изберете ја опцијата што вели „Rip CD“ што ќе се појави во лентата со алатки на овој аудио и видео плеер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Стрелец71 dijo

  ПРЕДЛОГ КОЈ МОLDЕ ДА ГО ДОПОЛНИТЕ ПРОЦЕСОТ ЗА РИП ЦД, Она што го објаснивте, е како да копирате ЦД низ прозорецот на играчот на MWDIA и да го конвертирате на различни формати и да го зачувате на компјутер, а не како што сакате да кажете како што велите . Со почит

  1.    Родриго Иван Пачеко dijo

   Theе се обидеме да направиме видео упатство со постапката што треба да ја направиме. Ви благодариме за вашата посета