Дали знаете какви алтернативи има да се користат наместо Винамп?

WinAmp

За сите оние луѓе кои ја примија веста за затворањето на Винамп во декември минатата година, сега можеме да понудиме список на опции и алтернативи на овој мултимедијален плеер, кој и покрај тоа што не задржува голема сличност во својот интерфејс, но тие се претвораат во предлози што сигурно ќе ги користиме ажурно; запомнете дека и покрај вестите споменати кон крајот на декември, неодамна се појави и друга воскресението на WinAmp.

Треба да се запомни дека Винамп е присутен во животот на многумина приближно 15 години, играч кој освен што ни помагаше да слушаме музика, имаше и можност за репродукција на видеа и неколку други алтернативи, со одредени додатоци посветени на алатка Постојат 10 алтернативи што ќе ги споменеме во овој напис, од кои една сигурно ќе ви се допадне.

Нашите 10 предлози да ги користиме наместо Winamp

Па, да почекаме што ќе се случи со белгиската компанија што ја купи, во вистински момент да видиме некои придобивки, од она што алтернативите на оваа апликација ќе ни ги понудат.

музика Тоа е првата алтернатива што ќе ја споменеме, а која би ја создал Флавио Тордини; И покрај тоа што е музички плеер со минималистички интерфејс, тој ни нуди можност да можеме слушајте музика, организирајте библиотека на албуми, управувајте со папки и директориуми, преземете ги кориците на песните меѓу многу повеќе алтернативи.

музика

Можете исто така да се поврзете со услугата last.fm, да исправите грешки што може да се појават во насловите на некои песни, да репродуцирате различни музички формати и многу повеќе.

Foobar2000 Тоа е уште една добра алтернатива на Winamp, која не е релативно нова и има прилично едноставен интерфејс.

Foobar2000

Иако многу малку релевантни за многумина, но оваа апликација поддржува различен тип на кожи, стануваат попривлечни за оние кои сакаат да слушаат музика со прегледување на нејзиниот интерфејс.

Клементина Тоа е наша 3-та опција, која наместо тоа ќе биде посветена на корисниците на Linux, иако постои слична верзија за Windows.

Клементина

Меѓу неговите најважни карактеристики е вкомпатибилност со различни аудио формати, можноста за преземање на кориците на албумите од Интернет, прегледување на текстовите на песните што ги слушаме, поврзување со различни интернет радија и дури интеграција со Spotify и Grooveshark.

AIMP3 Наместо тоа е стар музички плеер, но сега сака да се оформи како алтернатива на Винамп.

AIMP3

Иако има многу едноставен интерфејс за ракување (аудио контроли), тој ќе ни помогне ако сакаме апликација која троши малку компјутерски ресурси. Во оваа апликација можете да ги менувате кожите за да имате подобар изглед при слушање музика.

ГОМ аудио Тоа е минималистички музички плеер, кој сè уште е малку познат и сепак е многу компатибилен со Windows 2000 па наваму.

ГОМ аудио

Поддржува и голем број на аудио формати, се поврзува на Интернет за да слуша музика што се емитува, има можност за означување песни и секако, нуди и голем број на кожи за да се измени изгледот на неговиот интерфејс.

VLC не можеше да се остави на списокот со алтернативи на WinAmp, апликација која главно се користи за репродукција на видео.

VLC

И покрај фактот дека интерфејсот не е најатрактивен во светот според многу мислења, VLC нуди одлично компатибилност со различни аудио формати, да се биде идеална алтернатива за употреба кога не сакаме инсталирајте одредени кодеци во оперативниот систем.

ITunes Тој е посветен особено за оние кои имаат главно уред iDevice, иако тоа не е строго правило.

iTunes

Можете да го користите iTunes на вашиот традиционален компјутер, поддржувајќи голем број аудио формати, иако искуството на многу корисници е дека апликацијата е премногу бавна кога слушаат музика.

Аудио плеер Xion За многумина се смета дека е мал клон на WinAmp, иако со многу поедноставен интерфејс од вториот.

Аудио плеер Xion

Покрај поддршката за различни аудио формати (најпопуларните), оваа апликација е една од ретките што поддржува PSD-датотеки како кожи.

Славејот Има атрактивен интерфејс, каде што можете да разликувате секоја работа. И покрај тоа што има прилично тежок изглед што може да троши многу ресурси на нашиот оперативен систем, тоа всушност го прави спротивното, бидејќи е многу брз и лесен кога слушате музика.

Славејот

Поради оваа причина, многу луѓе го претпочитаат, кога компјутерот има ниски ресурси (главно RAM).

Spotify Тој е омилен кај многу луѓе, алатка специјализирана главно во репродукција на локални датотеки, кои дури можете да ги најдете во верзии за различни платформи вклучени во нив, мобилни уреди.

Spotify

Било која од алтернативите што ги споменавме може да биде идеална кога слушате музика, без разлика дали е на нашите хард дискови или на Интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.