Дали знаете кои се 10-те најмалку користени кратенки на тастатурата во Виндоус?

кратенки на тастатурата во Windows

Како прво, би сакале да ви препорачаме да разговарате со неколку пријатели кои главно користат компјутер со Виндоус, на кои можеби треба да им поставите едноставно прашање: Кои кратенки на тастатурата најмногу ги користите?

Истото прашање можеби го поставиле многу луѓе сами, а исто така и кога разговараат и комуницираат со група пријатели. Најмногу уникатен одговор лежи во кратенките на тастатурата што вклучуваат копирајте, залепете, преместувајте или бришете сегменти на текст дека можеби се справуваме со процесор за текст. Оваа ситуација главно се должи на навика што ја носиме од ден на ден, што практично остава настрана неколку други кратенки на тастатурата кои се исто така важни и за кои, сепак, не сме целосно свесни. Во оваа статија ќе се обидеме да ги споменеме 10-те најмалку користени кратенки на тастатурата од голем број луѓе во различни средини на Виндоус, ова како пандан на најкористениот што веќе го третиравме претходно.

Кои се овие помалку користени кратенки на тастатурата во Виндоус

Па, ако го пропуштивте она што го спомнавме во претходниот пасус, треба да ви кажеме дека тојнајкористените кратенки на тастатурата од никого се:

  • CTRL + C за копирање
  • CTRL + V да се залепи
  • CTRL + X за бришење или преместување

Во примерите што ги предложивме претходно, го користевме клучот Контрола првенствено, имајќи неколку други трикови што би можеле да ги користиме со копчето Shift, што ќе биде причина за овој напис во повеќето кратенки на тастатурата што ќе ги споменеме.

1. Shift - Копчињата со стрелките

Многу малку луѓе знаат за тоа, но кога ја правиме предложената комбинација на копчиња во процесор за текст и во Виндоус, можеме да избереме неколку фрази, па дури и целосни пасуси; ако на оваа комбинација додадеме на клучот Контрола на Willе се восхитуваме дека изборот е направен од збор до збор.

кратенки за тастатура 01

2. Alt + F4

Ако избереме отворена апликација (или исто така прозорец за истражувач на датотеки) и ја спроведеме оваа комбинација, таа ќе се затвори. Ова важи во сите верзии на Windows, па дури и во интерфејсот на Современи апликации за Виндоус 8.

3. Shift + F7

Ако избереме збор во процесор за текст и ја извршиме оваа комбинација, тесаурусот автоматски ќе се појави на десната страна на екранот.

кратенки за тастатура 03

4. CTRL + Shift + T

Ако сме во Интернет прелистувачот и имаме неколку отворени јазичиња, овој тип на кратенка на тастатурата Immе ни помогне неизмерно ако случајно затвориме некој од нив. Откако ќе ја направиме оваа комбинација, јазичињата што претходно ги затворивме автоматски ќе се отворат.

5. Победи + Л

Ова е една од најпопуларните кратенки на тастатурата што постојат денес, иако многумина забораваат да ја користат иако знаат дека тоа ќе им помогне привремено да го заклучат компјутерот.

кратенки за тастатура 06

6. Победи + М.

Користејќи ја оваа комбинација на копчиња, автоматски Сите прозорци на апликациите што се активни во тој момент ќе бидат минимизирани. Можете исто така да изберете да го користите малото правоаголно копче што се наоѓа кон долната десна страна, ова само во Windows 7 и на работната површина на Windows 8.

7. Shift + Spacebar

За оние кои користат Microsoft Excel и сакаат да направат избор на цел хоризонтален ред, тие можат да ја користат оваа кратенка за тастатура.

кратенки за тастатура 07

8. Alt + копче од левата стрелка

Користењето на оваа кратенка за тастатура е многу слично на тоа да треба да ја притиснете стрелката насочена лево од интернет прелистувачот, односно да се вратите на претходната страница во нашата навигација.

кратенки за тастатура 08

9. CTRL + D

Овој тип на кратенка на тастатурата се справуваше од претходните верзии на Windows и ќе ни помогне во тоа зачувајте одредена адреса (веб-страница) во списокот со обележувачи прелистувач.

кратенки за тастатура 09

10. CTRL + Shift + B / O

Овие се две различни кратенки на тастатурата, но тие ја исполнуваат истата функција во различни прелистувачи на Интернет. Во случај (Б) ќе го користиме за Mozilla Firefox и во вториот случај (О) за Google Chrome. Со користење на оваа комбинација на копчиња ќе го отвориме прозорецот со списокот со обележувачи што претходно ги зачувавме.

кратенки за тастатура 10

Во подоцнежната статија ќе споменеме неколку други кратенки на тастатурата кои исто така се сметаат за најмалку користени во Виндоус, што исто така може да биде од интерес за многу луѓе кога работат со нив во различни области на овој оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.