Сакате година на Нетфликс бесплатно? Незабележаната измама во која паѓаат сите

Постојат многу верзии на истата таа WhatsApp што стигнаа до мене, и јас ги замислувам скоро сите читатели овде. Понудата од една година од Нетфликс е несомнено сочна, проценета на нешто помалку од 100 евра. Како и да е, првото нешто што треба да го направи секој „милениумски“ или информиран корисник на мрежите е да се сомнева во овие типови на понуди кои сакаат само да ги задржат вашите податоци и лозинки за да ги понудат на највисокиот понудувач. Па тоа, таканаречената „бесплатна измама на годината на Нетфликс“ се рашири како пожар и веќе е тешко да се запре, дали и вие сте паднале на тоа?

Дури и CFSE одекна, охрабрувајќи нè да не гриземе во ваков вид измама, Твитер на Националниот полициски корпус (@policia) нè предупреди дека само со пристап до врската, ние ги стававме во опасност не само нашите податоци, туку и нашата опрема, особено ако тоа го направивме од паметен телефон чиј оперативен систем е Андроид, поради овој вид на инфекција.

Методот за незадоволство е класичниот премиум телефонски број, откако на мрежата ќе и го кажеме нашиот телефонски број, каде наводно ќе ни ги испратат кодовите на Нетфликс за да уживаме во него една година, тие почнуваат да ги активираат претплатите без знаење, што ќе претпостави значителен проблем со вашата телефонска сметка. Сето ова откако ја рашири пораката за уште десет контакти, тоа значи дека ако сте ја примиле пораката, нејзиниот испраќач веројатно веќе паднал во стапицата.

Од „Ажуелидад гаџет“ препорачуваме да остварите контакт со сите оние корисници за кои сметате дека се слаби пред овој вид измами, и предупредувајте ги за ваква измама, секоја веб-објава во овој поглед, како што е нашата или онаа на друга веб-страница за технологија на одреден субјект, ќе им помогне да видат причина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)