Датум на продажба на Samsung Galaxy Note 7 во Европа е 28 октомври

белешка-7-1

Пред неколку дена ги споделивме со вас сите новости за почетокот на продажбата на новиот Samsung Galaxy Note 7, без добро познатиот проблем со батеријата. Сега по неколку дена веќе го имаме во наши раце официјалниот датум на лансирање што ќе се одржи следниот 28 ноември на стариот континент. Ние веќе предупредивме во претходниот напис дека продажбата во земјата на потекло на терминалот ќе започне на 28-ми овој месец и ова засега останува непроменето, за што не знаевме дека е точниот датум на лансирање во Европа.

Фирмата ја започнува официјалната изјава во која го гледаме тоа на почетокот на октомври тие ќе ја финализираа програмата за размена на сите модели на Note 7 подложни на проблем со батеријата и поради оваа причина тие го поставија почетокот на продажбата во Европа на крајот на овој месец. Истото соопштение за јавноста укажува дека 90% од корисниците на Samsung Galaxy Note7 кои ја искористија програмата за замена во Европа, избраа да бидат заменети со друг Samsung Galaxy Note7 и 3% избраа алтернативен смартфон Samsung Galaxy.

Дејвид Лоус, главен директор за маркетинг на Самсунг електроникс Европа, инсистира на пораката за спокојство до корисниците кои сакаат да добијат нов Галакси Ноут 7 и во минливост го ценат нивното трпеливост и лојалност кон брендот. Патем, запомнете дека сите оние корисници кои имаат модел на лансирање ја користат замената за да добијат нов терминал потполно бесплатно. Во соопштението за јавноста на самата компанија Самсунг наоѓаме и дел во кој објасни ја причината за повлекувањето на новиот модел Note 7:

На 2 септември, Самсунг доброволно ја запре продажбата и испораката на Самсунг Галакси Ноут7 откако истрагата откри дека има изолиран проблем со батериите од еден добавувач.

Сега се чини дека сè се врати во својот тек и можеме да кажеме дека фаблетите на јужнокорејската компанија наскоро ќе бидат на продажба. Останува да видиме дали овој инцидент не влијае на обемот на продажба и дали корисниците може да имаат одреден приговор за купување на терминалот и покрај фактот дека ова е целосно реновирано и веќе нема никаков проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Paco dijo

  Простете ми но е 28 октомври

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Точно, ерата поправена. Ви благодарам