Да живеат iPod Nano и Shuffle, Apple престанува да ги рекламира

Тековната стриминг музика е она што се носи и што има најголема иднина во рамките на различните форми на потрошувачка на музика. „Епл“ започна да сфаќа дека форматот на продажба на музика е во опаѓање многу пред да го купи „Битс мјузик“ и подоцна да го лансира „Епл мјузик“. И „Епл мјузик“ и „Спотифај“ и другите музички услуги за стриминг ни овозможуваат да преземаме музика за да ја пуштаме без потреба од Интернет-врска и без да мораме да го синхронизираме нашиот уред со „Ајтјунс“ за да ги имаме на располагање нашите омилени песни. Во оваа нова поставка iPod Nano и iPod Shuffel немаа место и конечно Apple одлучи трајно да ги повлече од продажба.

Според Apple, компанијата ги поедноставува сегашните модели на iPod оставајќи го само iPod touch на продажба, логичен потег бидејќи има Интернет врска и ни овозможува да ја преземаме омилената музика од кој било стриминг музички сервис на кој сме претплатени. Патем, компанијата со седиште во Купертино ги ажурираше можностите на овој уред продолжува да нуди верзија од 32 GB за 229 евра и верзија со 128 GB за 339 евра.

На овој начин, моделот од 16 GB исчезнува, модел кој застари во последниве години поради недостаток на простор, не само за музика, туку и за да може главно да чува игри. И iPod Shuffle и iPod Nano не добија ажурирања веќе 5 години и очигледно тие не најдоа ниту една изводлива опција за обезбедете ги овие уреди со поголема разноврсност овозможувајќи им да се поврзат на Интернет и да ја преземаат омилената музика од услугите за стриминг на музика.

Исто така, Apple Watch ви овозможува да ја преземате вашата омилена музика и да ја носите со вас додека одиме на трчање без да го носат iPhone на рамениците, така што тоа е движење насочено кон корисниците кои се заинтересирани за купување на кој било од овие модели се охрабруваат одеднаш и се здобијат со Apple Watch, ако денес сè уште не го сториле тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.