Sony Xperia XZ2 Premium, двојната камера стигнува до јапонските мобилни телефони

Sony Xperia XZ2 Premium црн хром

Сите брендови кои работат во секторот за паметни телефони, целата своја опрема ја фокусираат на истите карактеристики: екран со максимално отстранување на рабовите; многу од нив дури и се обложуваат да го вклучат - некои со поголем успех од другите - популарниот „изрез“; и секако, не можете да ја пропуштите двојната камера - тројна во некои случаи - на задната страна. Sony беше еден од оние кои сè уште немаа пуштено во продажба никаква опрема на пазарот со оваа опција. Сепак, денес првиот паметен телефон со двоен заден сензор: Sony Xperia XZ2 Премиум.

Но, бидете внимателни, не само што ќе имаме уште еден мобилен со двоен сензор, туку и неговите технички карактеристики придонесуваат за добри перформанси. Големо дисплеј со висока резолуција; шасија отпорна на сите; добар капацитет на батеријата и голема количина RAM меморија. Ова се некои од клучевите за најновата презентација на Sony.

4K дисплеј, иако сепак се одлучува за вклучување премногу рамки

преден Sony Xperia XZ2 Premium

Се чини дека Сони сака да продолжи да се обложува на тоа да има свој белег и да заборави на дизајните што ги потсетуваат другите тимови на конкуренцијата. Се разбира, ова ќе нè натера да продолжиме да гледаме нешто потрадиционален дизајн отколку што нудат другите брендови. Тоа е, ќе имаме дизајн со многу рамки на предната страна. Иако, бидете внимателни, ова не значи дека не ни се допаѓа нејзината завршница: линиите се прилично мазни, а аглите се заоблени.

И покрај тоа, Sony Xperia XZ2 Premium ужива во 5,8-инчен дијагонален екран со 4K резолуција, една од карактеристиките со која сакате да го привлечете вниманието на јавноста. Покрај тоа, корисникот може да го избере овој мобилен телефон во две нијанси: хромна црна или хроми сива.

Сурова моќ во обложувалниците за најновите од Qualcomm

заден Sony Xperia XZ2 Premium

Доколку сакате да се мерите со најновите паметни телефони од висока класа во овој сектор, мора да ризикувате и да ги вклучите најновите во хардвер на моментот. И ние веруваме дека Сони во овој поглед се справи добро. Како прво, првото нешто што се истакнува е неговиот процесор Qualcomm кученце 845, најновиот beвер на компанијата што ќе ви овозможи да разговарате од вас со вас со други терминали во моментот.

На овој чип мора да додадеме a 6 GB RAM меморија, капацитет на складирање од 64 GB - Sony ги занемарува дисковите со помал капацитет. И, исто така, дава можност за користење на MicroSD мемориски картички до 400 GB, скоро ништо. Со сите овие податоци, сигурно размислувате дека видео-игрите од најновата генерација го чекаат овој мобилен. И така ќе биде.

Двојна камера и предна камера со добра резолуција

Sony Xperia XZ2 Premium камера

Како што споменавме на почетокот, Сони мораше - да или да - воведе модел на пазарот со оваа опција. И, ако во изминатиот период не се појави MWC, мораше да почекаме скоро месец и половина повеќе за да го видиме. Sony Xperia XZ2 Premium, Haveе има двоен заден сензор: 19-мегапикселен и монохроматски 12-мегапикселен. За возврат, можете да снимате видеа во 4K резолуција или да уживате во снимање клипови во бавно движење. Вториот и во Full HD и во HD. Исто така, потенцираме дека фотографиите со заматеност на позадината - долгоочекуваниот ефект на боке - може да се постигнат во целосна боја или во црно-бело.

Што се однесува до комората задолжена за популарното самоили или за да одржувате видео повици, има сензор кој достигнува 13 мегапиксели. Уште повеќе, ќе имате на располагање блиц кога сцените не се придружени со осветлување.

Отпорна на вода, батерија со голем капацитет и врвен Андроид

Sony Xperia XZ2 Premium хромирано сиво

Во однос на издржливоста на овој модел, Сони оцени дека е соодветно да му даде сертификат за отпорност IP68. Ова значи дека ќе издржи и на можен влез на прашина во кола, како и на отпорност на вода. Додека, Батеријата што ја придружува овој Sony Xperia XZ2 Premium достигнува 3.450 милиампер капацитет Ова треба да се претвори во автономија што се протега над целиот работен ден.

Последно, но не и најмалку важно во мобилните телефони од најновата генерација е да можете да уживате во најновата верзија на платформата на која и припаѓаат. Од своето основање, Андроид е алтернатива. И во овој случај Sony Xperia XZ2 Premium обложува на Android 8.0 Oreo.

За ова е закажано доаѓањето на овој мобилен на пазарите ширум светот следното лето 2018 година. Се разбира, цената по која можеме да ја најдеме сè уште не е откриена. Иако знаејќи дека неговиот брат кој нема презиме „Премиум“ чини 799 евра, можеме да замислиме дека почетната цена ќе му биде поголема.

Повеќе информации: Sony


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.