Како да ги деинсталирате природните апликации за Windows 10

Windows 10

Пред неколку дена имавме можност да разговараме за а herramienta доста интересно развиено од самиот Microsoft за да може да ги избрише сите апликации од трети страни инсталирани на неговиот оперативен систем, сега е време да одиме малку подалеку и избришете ги сите оние апликации што развивачите на добро познатиот оперативен систем ги сметаат за неопходни и дека, на пример, со оваа алатка не можеме да го избришеме и ако кликнеме со десното копче на глувчето врз нив, опцијата Деинсталирање не се појавува директно.

Во овој момент, пред да објасните нешто друго, кажете ви дека бришењето на мајчин апликации има проблем и тоа е тоа нешто може да престане да работи. Самиот Microsoft нуди многу јасен пример бидејќи тој е одговорен да коментира дека, ако на пример ја избришете апликацијата Groove Music, ништо не може да се случи, но ако напротив ја избришеме OneNote, ќе постигнеме синхронизација што ја нуди оваа апликацијата престане да работи.

За да можеме да ги избришеме овие апликации, ние мора стартувајте го терминалот за Виндоус и внесете специфичен код што ќе предизвика деинсталирање на секоја од овие апликации. Овој код има заеднички дел за сите нив и дел, кодно име на апликацијата што сакате да ја деинсталирате, што треба да го знаете. Кога ќе дојде време, сè што треба да сториме е да го отвориме почетното мени и да напишеме Windows PowerShell и трчај го. Во овој момент да ви кажам дека треба работи како администратор и за ова мора да кликнете со десното копче на глувчето и да ја изберете опцијата Run as administrator.

Откако ќе започне терминалот за Windows 10, ние мора да го напишеме следново, почитувајќи ги просторите во секое време, големи и мали букви:

Get-AppxPackage "nombre en clave de la app" | Remove-AppxPackage

Со оваа едноставна команда ќе можете да ги деинсталирате сите природни апликации што Windows 10 ги инсталирале стандардно и, за ова, мора да го внесете кодното име на апликацијата што сакате да ја избришете наместо „кодното име на апликацијата“. Следејќи го ejemplo што видовме во првите редови на овој пост, во случај да сакате да ја деинсталирате апликацијата Groove Music, ќе мора да ја користите следнава команда во терминалот за Windows 10:

Get-AppxPackage zunemusic | Remove-AppxPackage

Како последен детал, кажете ви дека со оваа команда ќе ја избришете само апликацијата на вашиот корисник и, доколку имате повеќе од една во системот, тие ќе продолжат да имаат пристап до неа, така што нема да биде од голема корист ако ние сакаме е никој друг не може да го користи. За ова, мора да се прибегнеме кон следнава команда:

Remove-AppxProvionedPackage -Online -zunemusic


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.