Huawei P20 Pro, експонирани детали и тројна камера со 40 мегапиксели

Предниот Huawei P20 Pro

На 27 март, Huawei ќе претстави нов терминал на технолошката сцена: Huawei P20 Pro. Сепак, како и во огромното мнозинство на случаи, изненадувањата не доаѓаат до крајот, а во случајот на азискиот тим, работите не поминаа подобро: веќе ги знаеме техничките детали за тимот, дури знаеме и која може да биде нејзината цена финален.

На Huawei му оди навистина добро во последниве години. Нивните тимови се во ТОП продажба на телефоните во Шпанија и остатокот од светот. И според она што се чини, ова ниво нема да остане тука. Со следново Huawei P20 Pro ситуацијата изгледа добро: убав дизајн и со популарниот „изрез“; доволно енергија внатре - потпишана од еден од нејзините starвездени процесори -; и камера која е необична.

Задниот дел на Huawei P20 Pro

Првото нешто што треба да го знаете за овој Huawei P20 Pro е дека нема да биде мал паметен телефон: ќе понуди 6,1-инчен OLED дисплеј со Full HD + резолуција (2.240 x 1.080 пиксели). Во меѓувреме, внатре, како што споменавме, тој ќе има процесор од самата фабрика: HiSilicon Kirin 970 со 8 јадра (4 јадра работат на 1,8 GHz и 4 јадра работат на 2,36 GHz). Овој чип е придружен со 6 GB RAM и 128 GB простор за складирање. Сега, според германското издание WinFutureВо зависност од регионот, може да се најдат верзии со 64 или 256 GB.

Сега, ако нешто нè изненади кога ги знаеме деталите за фотографскиот дел, тоа е дека ќе има тројна задна камера. Овие сензори ќе имаат резолуција од 40 мегапиксели (главен сензор); 8 мегапиксели и последните 20 мегапиксели. Ова потврдува дека Huawei P20 Pro ќе има една од највисоките резолуции на мобилниот пејзаж во последниве години.

Конечно, паметниот телефон ќе ја има инсталирано најновата верзија на платформата на Google - Android 8.1 Oreo -; неговата батерија ќе има капацитет од 4.000 милиампери; и ќе биде отпорен на удари и вода - може да се потопи под вода до 30 минути. Цената што е откриена е 899 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.