Откријте компјутери поврзани со Локалната мрежа и нивните споделени папки

компјутери во локална мрежа

Дали знаете како да ги идентификувате компјутерите што се поврзани со локална мрежа во Виндоус? Иако оваа задача може да изгледа сосема лесна за извршување, во зависност од видот на оперативниот систем што го имаме на секој од овие компјутери, ситуацијата може да се искомплицира само ако го користиме нашиот File Explorer.

Со овој File Explorer во Windows ќе треба да одите само на левата страна и пребарувајте 'на моите мрежни страници«, Каде што ќе се појават сите компјутери поврзани во оваа« локална мрежа ». За жал, ако компјутерот има Виндоус XP, друг Виндоус 7 и да биде работата уште полоша, постои еден со Виндоус 8.1, можноста да се види овие компјутери поврзани во локалната мрежа е комплицирана за обичен корисник. Поради оваа причина, сега ќе ви предложиме да прегледате неколку алатки кои ќе ви помогнат да ги најдете сите овие компјутери, а исто така и да знаете кои споделуваат папка во оваа работна околина.

Локална мрежа на различни оперативни системи Виндоус

Ако управуваме со два компјутери (или многу повеќе) со Виндоус 7 и тие се поврзани на локална мрежа, задачата да бараме споделени папки во ова работно опкружување е лесна, бидејќи треба само даосигурете се дека секој од овие тимови се приклучи на „Домашната група“; Сосема поинаква ситуација може да ги влоши работите доколку овие компјутери имаат различен оперативен систем, каде специјализиран компјутерски научник ќе мора да започне со конфигурирање на различните IP адреси, така што корисниците на секој компјутер ќе имаат пристап до споделените папки.

Благодарение на неколку бесплатни алатки за преземање од Интернет, оваа задача може да биде една од најлесните, без оглед дали имаме компјутери со различни оперативни системи, па дури и оние безжични хард дискови кои се поврзани на истата «локална мрежа».

1. SoftPerfect мрежен скенер

Без страв дека ќе бидеме погрешни, можеме да кажеме дека ова е една од првите алатки што треба да се испробаат, ако сте од оние корисници кои малку знаат за управувањето со IP адресите и за пребарувањето специфичен компјутер што е дел од локална мрежа . Сè што треба да направите е да дефинирајте опсег на IP адреси за да ги пронајдете компјутерите иако, можете исто така да ја користите иконата (во форма на внатрешна картичка на компјутерот) така што пребарувањето за овие IP адреси ќе се изврши автоматски.

SoftPerfect мрежен скенер

Во тоа време, сите компјутери поврзани со локалната мрежа ќе се појават со нивната соодветна IP адреса, името на секој од нив и најинтересниот дел од сите, папките што ги споделуваат. Можете да ја отворите оваа споделена папка за да ја истражите нејзината содржина, па дури и да можете да менувате што сакате (копирајте, преместувајте, бришете, преименувајте и многу повеќе).

2. Напреден скенер за IP

Со слични функции на алтернативата спомената погоре, оваа алатка обезбедува уште неколку информации што можат да бидат од интерес за компјутерски техничар.

Напреден IP-скенер

Покрај името на компјутерите, нивната IP адреса и папките што ги споделуваат во рамките на локалната мрежа, оваа апликација на корисникот му ја нуди и MAC адресата, па дури и името на производителот на мрежната картичка вклучена во секој од компјутерите.

3. Пронајдете споделени папки

Алтернативите што ги споменавме погоре се многу лесни за употреба, што можете да ги видите на неговиот интерфејс и на секое копче за употреба. Можеби со малку ограничувања, оваа алтернатива ви нуди и можност да најдете споделени папки на сите компјутери кои се дел од локална мрежа.

Пронајдете споделени папки

Единствената лоша страна (да кажам на некој начин) е тоа корисникот ќе треба да дефинира опсег на IP адресиПосле тоа, можете да започнете да прелистувате секој од компјутерите што се дел од оваа локална мрежа и секако, споделените папки.

Преземање: Пронајди_Споделени_Полници


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.