„Засекот“ во MWC или војната за копирање до дефектите

„Изрез“ е како оваа проекција се нарекува на FullVision екранот со кој некои производители ја искористуваат можноста за воведување на сензорите. Максимален експонент на овој систем е „Епл“ со неговиот многу критикуван „Ајфон Х“, сепак, како што веќе се потрудија многу аналитичари, Имаше неколку терминали што беа прикажани за време на Светскиот мобилен конгрес со овој „изрез“.

За некои ова е повеќе поправка или дефект, неопходно зло за да ги вметнете сензорите, иако секој би претпочитал екран без оваа издаденост. Сите замислуваме дека тоа е најдобриот начин дизајниран од Apple за да може да се воведат сензорите FaceID, сепак, многу брендови се приклучија на она што сега изгледа како тренд.

Вистина е дека главните референци со „изрез“ откако iPhone X доаѓаат од брендови лоцирани во Кина, она што изненадува е што некои од некои престиж како Asus решија да претстават вакво нешто, а други како Huawei со својот P20 се блиску да покаже нешто многу слично. Дури и Гугл избра да се соочи со предизвикот со својата следна верзија на Андроид, која ќе биде прилагодена за уреди кои го избираат овој „чуден“ дизајн. Јасно е дека кога Епл прави нешто, тој поставува тренд ... но што се случува кога трендот е прилично грешка?

Засекот не е избор, туку потреба

Има вистинска причина, фактот дека Apple вгради серија сензори во iPhone X кои изведуваат прецизно 3Д скенирање за да понудат најдобро препознавање на лицето на пазарот. Чудната работа доаѓа кога одредени брендови ќе решат да вметнат „изрез“ во нивниот горен профил, без да ги вградат во него потребните сензори за FaceID, всушност, тие не вклучуваат ништо што другите терминали со смешни рамки како што се Vivo или Samsung не вклучува Потоа Зошто да вклучите изрез? Причината е очигледна, изгледа како iPhone и тоа се продава, повеќе или помалку. Околу единаесет терминали кои бесрамна ја имитираат оваа одлика.

ASUS ZenFone 5 изрез

Не сме навистина јасни дали овие брендови знаат дека она што го копираат на ниво на дизајн не е каприц, туку потреба, скоро дефект. Иако Apple веројатно ќе го направи ова белег на своите идни производи, не можеме да исклучиме дека со својата желба да ги намали рамките тоа го прави смешен. Како и да е, Asus си дозволи дури и луксуз да може да се пофали со 26% потенок изрез од iPhone X, иако вашиот Zenfone наводно вклучува систем за препознавање на лице… до кој степен тоа беше потребно?

Ако го направите тоа, направете го тоа правилно ...

Многу брендови не го ни зедоа предвид ова, видовме како Ulefone T2 Pro не одговара на информациите на горната лента правилно во „изрез“, на ист начин како што претрпува значителни загуби на светлина во таа област. Од друга страна, постојат трикови како OTOT V5801 или Leagoo S9 кои дури и не го погодуваат знакот, всушност е досаден.Тие немале ниту најмала намера да ја прилагодат, тие продаваат слика која е целосно нефункционална.

Дефинитивно, тие не постигнуваат ништо пријатно за корисникот, бидејќи искрено, се сомневам дека има купувачи кои претпочитаат да видат само половина од часовникот на дното за да имаат јасно непотребен „изрез“, и дека лесно може да се се зачувани (особено во уредот Asus, кој е до 26% потенки од iPhone X) со издолжување на рамката, нудејќи за возврат позасиметрична слика и јасно подобра употреба на екранот. Но, не, тука алатката, корисникот и уште помалку дизајнот не преовладува. Сè оди сè додека продадете уште сто единици, само затоа што ако изгледа како iPhone, корисниците ќе помислат дека е квалитетен, всушност, со ова тие се обидуваат да решат проблем што дури и не постои.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)