Дефиниција за Интернет

интернет Го смени начинот на комуникација со целиот свет, сите информации што порано можеби беа тешки за добивање, денес ни се на дофат на раката, без оглед на земјата на потекло од каде се пребарува и вади.

Интернетот станува а комуникациска мрежа ширум светот, што ви ја дава секоја можност да бидете во можност да разменувате и информирате преку компјутер што се наоѓа насекаде во светот.

Интернет

Сигурно кога ќе ги видите иницијалите Надвор од мрежа ви го отвора умот на сајбер светот, нели? Вреди да се спомене дека овие иницијали значат World Wide Web она што е преведено како „Пајажина на светско покривање“, овие иницијали се користат како алатки за навигација и пристап до информации од различни типови, без разлика дали се текст, слики, видеа и повеќе, без оглед каде се наоѓате на другата страна на светот; Исто така, тоа ни ја дава секоја можност веднаш да контактираме со остатокот од светот, од едноставно здраво до некои новости во последен момент.

Како што знаете, кога сакате да внесете страница од ваш интерес, само внесете го прелистувачот и додадете ја адресата во лентата за адреси, поставете ја страницата што ја барате и ако ја немате, можете да изберете пребарување мотор, Овие ќе ви помогнат да ги решите вашите проблеми со лансирање на некои страници што може да ве интересираат. Како што ќе видите, тоа е лесен начин да започнете едноставна врска со страница што сакате да ја набудувате.

Со Интернет, се родија нови термини за да се земат предвид како што се протоколи TCP / IP, хипертексти, преземања, инстант пораки, На е-пошта па дури и телефонија и телевизија преку сајбер просторот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   karen dijo

  добра информација благодарам

 2.   Марија dijo

  Оваа информација ми помогна да ја извршам домашната задача

 3.   анелис dijo

  оваа информација ми помогна да ја поминам работата

 4.   анелис dijo

  Ви благодариме за оваа информација, тие ми ја пренесоа работата

 5.   ана гомез dijo

  благодарам што ја завршив домашната задача за годинава

 6.   ДИЈАНА dijo

  К КУЛЛ ОВАА ИНФОРМАЦИЈА МЕ СЛУИ МНОГУ… ??? ВИ БЛАГОДАРАМ?

 7.   Астон троја dijo

  xD многу ми служеше Лол! Благодарам n_n

 8.   Астон троја dijo

  Ми служеше многу добро! Освен Многу добро специфициран гракс

 9.   лесли dijo

  Не ми помогна многу, но ми послужи за следниот, ве молам, наведете повеќе ако сакате

 10.   Хозе Ронал Хернандес Еспиноза dijo

  Благодарам за информацијата, ми помогна во она што ми требаше