Джинджифилово во моментов има повеќе удел од Android Oreo

Ако зборуваме за удели на пазарот на различните верзии на Android, се чини дека кажуваме шега и се чини дека Google го поминува проблемот олимписки без да бара решение, така што еднаш и засекогаш, фрагментацијата не е една од причините зошто корисници тие претпочитаат да се одлучат за платформата на Apple отколку за Android.

Момците од Гугл објавија на веб-страницата за развивачи, ажурирани податоци за усвојувањето на различните верзии на Андроид што моментално работат, каде можеме да видиме како Аndroid Oreo има само 0,2% удел.

Иако Android 6.0 е верзијата што моментално се наоѓа во најголемиот број уреди, 32%, кои делат малку по малку sи треба да се намали во корист на Андроид Нугат, Бидејќи со многу уреди што се достапни на пазарот во моментов управува верзијата Андроид, 17,8%. Андроид шекерче има удел од 27,7% додека КитКат останува на 14,5%. Една од најстарите верзии на Android, на која Google продолжува да нуди податоци во Gingerbread, кој има удел од 0,6%, повисок од Android Oreo во моментов.

Секоја година Гугл вели дека сака да стави крај на фрагментацијата, но не презема ништо. Но, целата вина не е само на фирмата со седиште во Маунтин Вју, бидејќи и производителите имаат дел од тоа, но во помала мера, бидејќи е Гугл на кој му треба долго време за да ги прегледа сите ажурирања кои производителите сакаат да ги пласираат на пазарот, што на крајот влијае на нивниот удел на пазарот, но скоро незабележливо. Сега кога се чини дека Google сака да започне со производство на сопствени уреди, по купувањето на мобилната единица на HTC, овие бројки може да почнат да се менуваат во наредните години, особено ако има намера да лансира нови терминали со добра дистрибуција низ целиот свет и на конкурентен цена


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.