RAM-страница, критична грешка што влијае на сите Android произведени по 2012 година

RAM-страница

Се чини дека денес нема компанија посветена на светот на технологијата што не е слободна да презентира каков било вид систем или платформа ослободена од дефекти. Во оваа конкретна пригода мора да зборуваме за нов критичен неуспех кој влијае буквално на секој телефон со Android направен од 2012 година до денес.

Без сомнение, се соочуваме со силен удар врз платформата, која, сетете се, е една од најкористените низ целата планета поради големото прифаќање што, практично откако пристигна на пазарот, го имаше од огромното мнозинство на производители на мобилни уреди. Ако сакате да дознаете повеќе за ранливоста откриена во познатиот оперативен систем дизајниран и развиен од Google, ве поканувам да продолжите со нас.


RAM-страница, ранливост на Android што влијае на милиони телефони во светот

Под името на RAM-страница Огромен, прилично критичен неуспех се појавува на сцената што, како што рековме, влијае на голем дел од терминалите кои сè уште практично се користат секојдневно од милиони корисници. Проблемот со оваа ранливост не е никој друг, туку фактот дека напреден корисник може да ја искористи грешката што овозможува пристап и модифицирање на приватните податоци на сопственикот на телефон со Android преку модулите за меморија RAM меморија.

Водејќи малку повеќе детали, кажете ви дека грешката во RAM меморијата е откриена од група истражувачи составена од осум члена кои, како што покажаа, успеале да создадат експлоатација способна да ја искористи оваа ранливост кај LG G4. Како што е наведено во е. изјава дека тие започнале, очигледно кој било терминал произведен од 2012 година до денес е потенцијално изложен на оваа грешка на самиот оперативен систем, грешка што не е типична за одреден терминал бидејќи не е хардверски проблем.

Google денес треба да работи на решение за RAM-страница

Ова е токму фактот дека оваа грешка не се должи на хардверот создаден од одреден производител, што значи дека буквално милиони терминали се изложени на оваа критична грешка. Исто така е точно дека, бидејќи тоа е резултат на неуспех во самиот оперативен систем дизајниран од Google, може да се коригира на предвидливо брз начин со лансирање на безбедносно ажурирање. Како што коментираа истражувачите задолжени за објавување на RAM-страницата:

RAM-страница ја крши најосновната изолација помеѓу корисничките апликации и оперативниот систем. Додека апликациите генерално немаат дозвола да читаат податоци од други апликации, злонамерна програма може да создаде експлоатација на RAMpage за да добие административна контрола и да ги искористи тајните зачувани на уредот.

неуспех

Нема извештаи дека RAM-страницата предизвикува хаос кај корисниците

Како што објавија од групата истражувачи кои ја откриле оваа критична бубачка во Андроид, очигледно RAM-страницата треба да се сфати многу посериозно отколку што обично правиме со овие типови на проблеми., понекогаш поради неговата фреквенција. Корисник со знаење може да компромитира лозинки, лични фотографии, е-пошта, пораки во апликации и уште почувствителни документи зачувани во терминалот.

Јас велам дека треба да бидете многу внимателни со оваа ранливост затоа што, очигледно, во моментов нема достапно безбедносно решение од Google што е во состојба да стави крај на овој проблем. Засега, сè што знаеме е дека истражувачите веќе ја известиле американската компанија и, се надевам, за доброто на милиони корисници, дека решението за овој проблем може да пристигне што е можно побрзо.

Можеби и како позитивен дел откриваме дека, барем за момент, нема извештаи дека може да има напади што постоеле во сценарио над оној извршен во демо-тестот од страна на тимот истражувачи кои откриле RAMpage страница, така што не се соочуваме со нарушување на безбедноста што предизвикува хаос кај корисниците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.