Дизни +, сè што треба да знаете пред неговото лансирање

Во она што досега го нарекувавме „стриминг војна“, наскоро ќе се приклучи и нов елемент, Дизни +. Платформата Дизни + видео по барање докажува успех во земји како Соединетите Американски Држави и наскоро ќе слета во Шпанија и Мексико, затоа е добро време да разгледаме сè што ќе ни понудите. и размислете дали навистина вреди вашето вработување. Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за Дизни + пред неговото лансирање, како што се каталогот, цените и сите потребни информации.

Датум на објавување и цени

Како што рековме, Дизни + е платформа за стриминг содржина што работи веќе некое време во земји како што се Соединетите Американски Држави, сепак, неговото дефинитивно распоредување во Шпанија и Мексико ќе бидат наскоро, поточно следниот 24 март 2020 година. Дизни навистина не прецизираше дали истиот ден во 00:01 часот тој веќе ќе биде функционален или ќе чекаат во одредено време од денот за да го отворат системот. Сепак, сè укажува на тоа дека тој ефикасно ќе започне да работи без проблеми во текот на првите минути од денот, така што ќе чекаат многу корисници.

Дизни + Има прилично едноставен систем на цени, наоѓаме само две основни цени за сите корисници:

 • Тарифа месечно 6,99 евра
 • Тарифа годишно од 69,99 евра (околу 5,83 евра месечно)
Сепак, со оглед на нејзиното официјално лансирање, компанијата одлучи да започне понуда за отстранување, во ОВОЈ ЛИНК можете да ја искористите можноста да ангажирајте Дизни + за 59,99 годишно (помалку од 5 евра месечно) за оние корисници кои ќе се решат да се регистрираат и плаќаат за претплатата пред 23 март.

Треба да се напомене дека регистрираните корисници ќе имаат бесплатна пробна недела на услугата.

Квалитет на слика и истовремени уреди

Една од првите предности на Дизни + со својот нов систем е тоа што ќе овозможи пристап до неговата содржина на нивоа на квалитет на слика и звук што досега не беа присутни на ниту една друга платформа. Компаниите како Movistar + кои имаат голема количина на Дизни содржина да ја дистрибуираат во Шпанија, остануваат во просечна HD резолуција на нивната стриминг мрежа, нешто што заврши со Дизни + бидејќи можеме да уживаме во содржина во резолуција од 4K и компатибилна за возврат со HDR стандарди како што се Dolby Vision и HDR10, истото ќе се случи со квалитетот на звукот, компатибилен со Долби Атмос.

Сепак, важно е да се знае колку истовремени врски ќе имаме на располагање со една сметка, и за да можеме да ја споделуваме со повеќе корисници и за истите членови на едно домаќинство, и тоа е платформа што има голема количина на детска содржина. Во овој случај Дизни + со својата стапка ќе ни овозможи до четири симултани врски со максимален квалитет на слика и звук со една претплата. Во овој поглед, тој е пред платформите како што се Netflix и HBO во однос на цената.

Поддржани уреди и поставки

Важно е платформата од овие карактеристики да биде компатибилна со максималниот можен број на уреди и оперативни системи, што е земено предвид од неговото лансирање, покрај фактот дека Дизни веќе има бројни апликации на многу различни платформи. Во овој случај, ќе можеме да уживаме во Дизни + преку: Roku, Amazon Fire и Amazon Fire TV, Apple TV, Google Chromecast, iOS, iPadOS, Android, Xbox One, PlayStation 4, LG WebOS, Samsung Smart TV, Android TV (Sony) и веб-прелистувачи како Google Chrome, Safari, Opera и Mozilla Firefox меѓу другите.

Во принцип, сите гореспоменати системи ќе ни овозможат да уживаме во максималниот квалитет на сликата, иако може да најдеме ограничувања на ниво на хардвер и софтвер, како што се случува со Safari и за iOS и за macOS. Покрај тоа, можеме да ја проследуваме нашата содржина Дизни + и преку AirPlay 2 и преку SmartCast од Визио. За да ги конфигурираме и достапните корисници, едноставно ќе треба да пристапиме до официјална веб-страница и внесете го делот за конфигурација предвиден за нашиот профил. Во овој поглед, Дизни + е крајно сличен на останатите платформи за стриминг содржина на пазарот до денес.

Каталог Дизни +

Дизни услуга Има лиценци од некои од главните производители на пазарот:

 • ESPN
 • ABC
 • Hulu
 • Pixar
 • Марвел Гарсониери
 • National Geographic
 • Лукасфилм (Војна на Starвездите и Индијана onesонс)
 • ФОКС од 20 век
 • Слики од рефлектор
 • Студија за сино небо
 • Мапетите

Затоа, ќе го имаме на располагање целиот веќе објавен каталог на сите овие компании, особено Дизни и Пиксар. Списокот е бесконечен, затоа ќе ја препорачаме најексклузивната содржина:

 • Дизни оригинална серија +
  • Уживајте!
  • Средно училиште мјузикл: мјузиклот (серијата)
  • Форки поставува прашање
  • Приказна за замислување
  • Мандалорскиот
  • Проект за херој на Марвел
  • SparkShorts
  • Светот според effеф Голдблум
 • Дизни оригинални филмови +
  • Дамата и скитникот
  • Noëlle
 • Целиот каталог на Војна на ѕвездите
 • Целиот каталог на Pixar од 1995 до 2017 година
 • Целиот каталог на Марвел од 1979 до 2019 година
 • Сите анимирани филмови на Дизни
 • Сите филмови Дизни-акција во живо до 2019 година
 • Филмови на каналот Дизни
 • Содржина на FOX од 20 век
  • Сам дома (трилогија)
  • Аватарот
 • Голем дел од каталогот на National Geographic

Споредба со главните конкуренти

Сега е време да се споредиме директно со Дизни + наспроти своите конкуренти, Ајде да погледнеме колку е стриминг во Шпанија со неговото пристигнување на 24 март:

 • Цени: 
  • Дизни +: 6,99 € / месец (4,99 € / месец) доколку ја искористите воведната понуда)
  • Netflix: Помеѓу 7,99 € и 15,99 € месечно
  • HBO: 8,99 € / месец
  • AppleTV: 4,99 € / месец
  • Movistar Lite: 8 € / месечно
  • Видео на Amazon Prime: 3 € / месечно (со повеќе услуги)
 • Симултан квалитет и уреди:
  • Дизни +: 4K HDR квалитет со 4 истовремени уреди
  • Netflix: Од 1 HD уред до 4 во 4K HDR
  • HBO: FullHD квалитет со 2 симултани уреди
  • AppleTV: 4K HDR квалитет со 4 истовремени уреди
  • Movistar Lite: HD квалитет истовремен уред
  • Видео на Amazon Prime: 4K HDR квалитет со четири симултани уреди

И ова е сè што треба да знаете за Дизни + за да можете да размислите дали дефинитивно вреди да се вработи, особено имајќи ја во предвид необичната понуда за лансирање и фактот дека годишната претплата е поевтина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.