Бостон Динамикс ги претставува новите квалитети на својот робот Атлас

Атлас

Пред неколку недели веќе имавме можност да разговараме Бостон Динамика, компанија што е на пазарот многу повеќе години отколку што можете да замислите, бидејќи е основана од инженерот Марк Раиберт, поранешен професор на МИТ во 1992 година, и дека од нејзиното основање до сега можеше да придонесе многу за развојот од роботи многу поквалификувани и способни отколку што можете да замислите. За тоа време и благодарение на својата технологија, го заинтересираше Гугл за тоа, го купи во декември 2013 година и, откако виде дека не може да оствари голем профит со него, беше продаден и наместено SoftBank. После оваа драматична промена на сценографијата, се чини дека компанијата уште еднаш ја најде насоката и особено потребното финансирање за да продолжи да ги развива своите карактеристични и моќни роботи во однос на квалитетите и можностите.

Во претходниот пост што и го посветивме на компанијата, имавме можност во должина на нов прототип што самата Бостон динамикс го крсти со името на SpotMini, робот кој се издвојуваше по одредени карактеристики како што е нејзината големина, бидејќи беше многу помал од останатите браќа или поради одредени капацитети што беше способен да ги спроведе директно од постарите браќа. Овој пат ќе зборуваме за неговиот постар брат, роботот Атлас, модел кој сигурно ќе ве изненади кога ќе видите сè што, после долгогодишен развој, е способен да го направи.


Бостон Динамика

Атлас, проект кој првично се роди благодарение на средствата добиени од ДАРПА

Ако зборуваме за Атлас, мора да зборуваме за проект кој започна уште во годината 2013 како хуманоиден робот финансиран од ништо помалку од DARPA мотивирани од катастрофата во Фукушима. По долго време работа, тимот истражувачи и инженери задолжени за неговиот развој успеаја да одат понатаму и да презентираат прототип кој беше способен, меѓу другото, да оди по секаков вид терен без да паѓа, да бере предмети и да ги користи природно, носете тешки предмети, па дури и движете се низ многу тежок терен без да ја изгубите рамнотежата.

Подоцна, прототипот еволуирал толку многу што конечно изгледа дека станал А. андроид способен за извршување задачи со значителна тежина со низа многу агилни движења и без премногу да го комплицираат животот за успешно да ги постигнат. Денес е време да се зборува за новата верзија на Атлас, робот кој сега се чини дека научи да изведува нова серија движења и трикови достојни за гимнастичарка.

Во својата последна верзија, Атлас е способен да преврти и да сврти 180 степени

Како што можете да видите на видеото, ве оставив да висат над овие редови и дека тоа е така Снимено и објавено директно од Boston Dynamics, можеме да видиме многу поагилен робот отколку што можевме да замислиме на почетокот, не залудно и како што можете да видите на видеото, сега Атлас е обдарен со потребната вештина за изведување на низа доста комплексни трикови како на пр. назад флипс y Сврти за 180 степени.

Лично, морам да признаам дека огромна рамнотежа што може да демонстрира на различните тестови на кој е подложен. Ако некогаш сте се осмелиле да програмирате некој вид на робот, поедноставен или посложен, ќе сфатите колку е огромно комплицирано да програмирате ваква платформа, особено ако, пак, мора да ги земете предвид вашите алгоритми, огромната количина на информации, се способни да ги исфрлат во системот сите сензори што мора да ги инсталира прототипот како оној што го гледате на екранот, нешто што, без сомнение, го демонстрира огромниот технички квалитет што сите инженери што Бостон мора да ги има во Динамика има на персоналот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.