Бостон Динамикс не изненадува со својата нова роботска маскота

Бостон Динамика

Досега сигурно ќе знаете, особено ако сте lубител на светот на роботиката и сакате да бидете во тек со сите одлични вести што се појавуваат практично секоја недела поврзани со оваа област, за каков тип на компанија станува збор. Бостон Динамика, што беше стекнато во тоа време, заради технологијата и напредокот што се постигнуваше во светот на роботиката, не помалку од Гугл, кој, кога ќе дојде време и откако ќе провери дали не е сè толку корисно во однос на економскиот очекуваа, барем така беше коментирано во тоа време, тој реши да го продаде. На овој несреќен начин, или барем ми се чинеше во тоа време, тоа е како Boston Dynamics поминува во SoftBank.

Токму благодарение на ова неочекувано движење, од друга страна, Бостон Динамикс ги добива потребните средства за да продолжи со истражувањето и развојот, нешто што без сомнение сите треба да бидеме благодарни бидејќи нејзините проекти обично се далеку напред, во технолошка смисла , од остатокот од натпреварот. Ако брзо пребарувате Boston Dynamics на Интернет, сигурно, и покрај тоа што можеби името не ви звучи како ништо, тоа го прават неговите роботи, особено неговиот вид четири нозе животни бидејќи неговата огромна вештина и рамнотежа патуваа низ сите видови страници за технологија, па дури и социјални мрежи. Во оваа прилика и по неколку месеци во кои не знаевме никакви новости, тие се враќаат на обвинението за да го претстават својот најнов проект во општеството, кој е крстен како SpotMini.

Boston Dynamics, по неколку месеци без да даде ниту една вест, ни раскажува за SpotMini, еден вид робот куче чии вештини сигурно ќе ве изненадат

Како што Бостон Динамикс го дефинира овој проект, ние би се соочиле со еден вид робот куче што не е ништо друго освен милениче на својот најголем модел, што тие самите го нарекуваат BigDog. Вистината е дека во никој случај еден робот не може да биде милениче на друг, иако совршено служи за да демонстрира дека, во овој момент, тие ја имаат на располагање потребната технологија за да започнат со производство на роботи со многу помала големина, иако со исти и уште повеќе вештини.

Еден од најинтересните делови на новата генерација на SpotMini, запомнете дека пред неколку месеци тие го претставија првиот модел кој беше опремен со еден вид автономна роботска рака како глава (вистината е дека беше малку чудно), тоа е робот е многу поагилен во однос на движењата. Покрај ова, според самата Бостон динамикс, роботот сега има камери и светла во таа област што може добро да се наречат глава.

Бостон Динамика

За да ги знаеме сите куриозитети на проект како оној што му дава живот на SpotMini ќе мора да почекаме за неговата официјална презентација

Друга точка што го привлекува вниманието на овој проект се наоѓа на естетско ниво, а тоа пак се распаѓа со сите тие дизајни 'голи„За што Бостон динамикс секогаш се обложуваше, сè уште ги паметам сите оние роботи облечени во црна пластика и метали кои беа целосно изложени. Во конкретниот случај на SpotMini, ние сме соочени со тело кое, како што можете да видите на сликите или на видеото што ве оставив веднаш на почетокот на проширената објава, добива еден вид жолта обвивка што ги крие сите ваши внатрешни работи и тоа нуди многу попријателска перспектива на роботот, барем на прв поглед.

Во моментов малку или ништо друго не е познато за овој робот, освен неколкуте детали што неговите креатори сметаат дека е соодветно да ги откријат и кои служат, според самите себе, како предјадење на презентација што ќе се одржи во следните неколку дена, на кое време ќе го сторат добро директорите на Бостон динамикс ги откриваат сите негови карактеристики и повеќе технички спецификации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.