Директорот на ФБИ повторно започнува да ја покрива веб камерата

веб камера

Пред неколку месеци, на фотографијата што Марк Цукерберг ја објави на својата социјална мрежа за да прослави 500 милиони корисници на Инстаграм, можевме да видиме како на главата на Фејсбук им беа покриени и камерата и микрофонот на неговиот МекБук Про. Оваа фотографија предизвика полемика околу безбедност на нашиот компјутер кога ќе се поврземе на Интернет. Покривањето на веб-камерата отсекогаш била еден од безбедносните совети што најмногу ги користеле експертите за да спречат некој да влезе во нашиот дом без дозвола.

Еден од највисоките безбедносни служби во САД, директорот на ФБИ, изјави дека треба да ја покриеме веб-камерата на нашиот компјутер кога не го користиме, на конференција во Центарот за стратешки и меѓународни студии. Не е прв пат, ниту ќе биде последен пат, далечинското шпионирање преку веб-камерата на компјутерот доведе до нарушување на приватноста на многу корисници.

Токму Едвард Сноуден упати аларм во врска со низата алатки што ги користеа разни земји за шпионирање на мрежата. Овие алатки наречени Gumfish и GCHQ им овозможија на корисниците пристап до веб-камерите на корисниците без тие да забележат, како и активирање на микрофонот на компјутерот за да знаат во секое време што се случува пред компјутерот.

Од објавувањето на Едвард Сноуден, многу големи производители на софтвер се ставени на работа да ги поправат слабостите што ги користат владите за вршење на овој вид активност. Епл, Гугл и Мајкрософт побрзаа да ги ослободат соодветните закрпи за да ги покријат тие безбедносни празнини.

Некои модели на лаптопи ни нудат можност да можеме да лизгаме капак за да го затвориме пристапот до него и дека дури и ако е активиран, тој не може да види што има пред него, но микрофонот продолжува да останува отворен, што ни претставува решение за чорапи. Најдоброто нешто за да се избегнат овие проблеми е да се покрие фотоапаратот со малку заптивка, доколку нема покритие, ориентирајте се кон theидот и исто така деактивирајте го аудио влезот преку приклучокот за микрофон, а не преку интегрираниот микрофон во компјутерот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.